Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1074
 

Tarihe karışan nefret söylemlerimiz/ Gâvur, kâfir, Yunan tohumu, Ermeni vs.

Tarihe karışan nefret söylemlerimiz/ Gâvur, kâfir, Yunan tohumu, Ermeni vs.
 

Ne kadar iğrenç geliyor değil mi, insan yazarken utanıyor; sanki bunları yıllarca dilinden düşürmeyen biz değildik… Yemen’de Araplar bizi arkadan vurmuştu da adamların ne kalleşliğini, ne de kahpeliğini koymuştuk. Arkadan vurur önden vurur, babanın oğlu mu; savaş bu kardeşim. Öyle düşünmüş öyle karar vermişler. Peki, bizim Araplara yaptıklarımız yok mudur? Vardır mutlaka. Onlar da bizim için deseler “Alçak Türkler!” Hele de hani adamların geleneği, belki coğrafi nedenlerle (su olmayışı, iklim) yaşam mecburiyetleri neymiş efendim, elleriyle yemek yiyorlarmış “Pis Araplar!” Senin köylerinde de eliyle yemek yiyen insanlar var.

Çok ağır ifadelerimiz vardı. Kızdığımız adama “Rum dölü” derdik. Rumlarla düşmanlıklarımız oldu ama sonuçta devletlerin kendi arasında bir şeydi bu. Özellikle Kıbrıs’ta Enosis, Megola İdea Yunan ve Rum halklarına nefretimizi pekiştirdi. Aslında bizim de Enosis’imiz, Megola İdea’mız vardı. Selanik’ten hala bile Türk şehri olarak söz ediyoruz. Neymiş bir zamanlar bizimmiş. Sahra Çölü de bir zamanlar bizimdi, gidip bayrağımızı dikelim o zaman.

Yani demek istediğim bu nefret söylemlerimizin temeli yoktu. İhtimal ki ilgili ülkelerde de bize karşı benzer söylemler vardı. Kültürümüz bilgimiz geliştikçe, halkımız medenileştikçe bakın hepsini yavaş yavaş terk ettik. Şimdilerde atıyorum yabancılara “gâvur” diyen var mı? Yani Müslüman olmayanlara dini literatürde “kâfir” denilirken onu bile kullanmıyoruz.  Demek ki cehaletimizden söylüyormuşuz.

Ben en çok “gâvur” kelimesinden rahatsız olurdum. “gâvur” Türk olmayan demekti ama sanki daha kötü bir anlamı vardı ki zaten argo sözlerimiz arasında. Biz bir yandan adamlara “gâvur” derken onların bize Osmanlı istilalarını gösteren “barbar Türkler” demelerine de kızardık. 

Hepsi de komşularımızdı üstelik... Ermeniler için kullanılan (ki ben asla kullanmadım, kullanmam) “Ermeni piçi” nefret söylemimiz Ermeni gizli örgütü Asala’nın Türk diplomatlarını öldürmesi ile doğdu. Sonra 1915 sözde Ermeni katliamı iddiaları üzerine Türkiye’ye karşı sergilenen tavır bu nefreti pekiştirdi. Neye yaradı? Hırant Dink öldürüldü. Türk bayrağı Erivan’da yakıldı. Ben bir Türk aydını olarak 1915 savaş yıllarında Ermenilere karşı bir kısım zulüm ve katliamların olmuş olabileceğini düşünüyorum. Belki onlar da yapmıştır. Burada sorun şu: Ermeniler abartıyor, Türklerse hiç olmadı diyor. “Ermeni piçi” sözü kabul edilemez bir hakaret. Ben devletin yerinde olsam bir ülkenin halkını aşağılayan bu sözü suç sayarım. Halkına böyle hakaret ettiğin bir ülkeyle barış yapamazsın. O da bana ediyor. O etsin, sen etmeyeceksin!

Son yıllarda Yahudi düşmanlığı ve Amerikan karşıtlığı yaygın bir şekilde ülkemizde mevcut. Ancak sanırım bu tavır devlet yönetimleriyle alakalı. “Amerikan halkını seviyor musun” denilse hayır oyunun böyle %70’lerde çıkacağını sanmıyorum. Aynı durum Yahudiler için de geçerli. Yahudilerle ilgili nefretin temelinde “Siyonizm”  üzerinden İslami düşmanlık yatıyor.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben enişteme " muhacır kırması" derim..ermeniye ermeni, kürde kürt..laza laz..beni sorarsan yürüğüm..boşver, hakareti bile kendi ideolojilerine göre algılayanlar ve kullananlar, o hakareti hak edenlerdir..

mis-tress 
 22.09.2014 19:56
Cevap :
Evet,biraz öyle...  23.09.2014 20:12
 

Elbet birileri Caroline sahip çıkacaktı, ne iyi olmuş.Selamlar sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.09.2014 16:35
Cevap :
Teşekkür ederim ablam,selamlar.  23.09.2014 20:03
 

Korkusuz Kerim,Yazdıklarınızın tümü doğru bir teşhis yalnız şeytan ABD ni dahil etmeseydin daha iyiydi. Onlar şeytanın en büyüğü de ondan.İnsanlara böyle hitap etmek öncelikle ayıptır.Yine haklı, yazılması gerekli bir yazı okuduk.Selamlar iyi günler.

Mehmet Burakgazi 
 22.09.2014 12:24
Cevap :
Sağ olasın,İstanbu'la gel de sana börek yedirem  24.09.2014 19:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4848
Toplam yorum
: 12925
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster