Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
4410
 

Tarihi diziler

Tarihi diziler
 

Süleyman'la başladı,III.Selim ile devam edecek


Aslında bizim kuşak tarihi dizilere çok yabancı değil ama özellikle 80-90 sonrası doğumlu gençler ekranlarda çok fazla görmediler. TRT'nin TRT olduğu zamanlarda tarihi dizileri vardı. Aklıma ilk gelenler: IV.Murat, Itri, Hacı Arif Bey. Tarihi diziden kastım Osmanlı döneminde geçmiş olması, yoksa cumhuriyet ve hemen sonrası dönem dizileri de bol miktarda vardı ekranlarda. Bu arada 2003 de Star'da yayınlanan 8 bölümlük Hürrem Sultan dizisi de sayılabilir.

Aslına bakacak olursanız tarih "dizi endüstrisi" için bulunmaz bir kaynak. Dizi senarist ve yapımcıları tarihi ne kadar kurcalıyorlar bilmiyorum ama eşeleseler çok menba çıkar.

Yabancılar kurcalıyor. Ben genel de elimden geldiği kadar onların dizilerini de izlemeye çalışıyorum. Burada da bunların bir kaç örneğini vereceğim.

Bizde de yayınlanan "Tudors" başarılı bir yapımdı heyecanla izletti kendisini. Zaman zaman sıkmadı değil ancak devam edebilirdi de ama kestiler çünkü devamı çok fazla rating getirmezdi. Dizinin adı "Tudors" olmasına rağmen sadece VIII.Henry dönemini anlattı. Halbuki Tudors hanedanı VIII:Henry'nin babası ile başlar kızı I.Elizabeth ile biter. Bu dönemin içinde en maceralı dönem Henry dönemi olup 5 eşinin 2 sini idam ettirmiş, 2 sini boşamış, en nihayet Catherine Parr ile evliyken kendisi ölmüştür. Önemli olan bir nokta da İngiltere bu dönemde Vatikan'dan ayrılmış kendi kilisesini kurmuştur. Dizinin dramatik yapısı güçlüydü, renk ve çevre düzeni başarılıydı, her dizi gibi onda da gerçekte olmamış olaylar ve yaşamamış kişiler de vardı. Hatta bazı gerçekte yaşamış kişiler daha farklı gösterilmişti. Tudors devam etseydi daha sonra tahta geçen kızı Mary'nin dönemi ilginç olabilirdi veya bu dönem ayrı bir dizi konusu olabilir. Çünkü Mary tarihte "Bloody Mary-Kanlı Mary" diye bilinir o da babasının tam tersine tekrar katolikliği hakim kılmak için acımasız ve sert bir yönetim uygulamış, çok kişiyi yaktırıp astırmıştır.

Yine şu anda yayınlanmakta olan, başrolünü usta oyuncu Jeremy Irons'ın oynadığı "Borgias" isimli dizi oldukça ilginç. 1492 de İtalya'da İspanyol kökenli Borgias ailesini ve Rodrigo Borgia'nın Alexander VI adıyla papa oluşunu papa olduktan sonra da gücünü korumak için işlediği suçları, suikastları, katliamları anlatır. Bizde de kesinlikle yayınlanması gereken bir dizi diye düşünüyorum. Umarım başına Spartacus gibi bir kaza gelmez.

"Spartacus" aslında adına çok eserler yaratılmış bir kişilik ama dizisinin ilk sezonu "Blood and Sand" yayınlandıktan sonra başrol oyuncusu Andy Whitfield'in kan kanseri olması nedeniyle mecburen yarım kalan bir dizi oldu. Yapımcı ilgiyi devam ettirmek için içinde Spartacus'un olmadığı bir sezon ile "Gods of Arena" adıyla 10 bölümlük 2.sezonu kotardı ama kaldığı yerden devam edecek mi etmeyecek mi meçhul. Ya başrol oyuncusunun yerine yeni bir oyuncu bulacaklar ya da burada kesecekler. Tarihi gerçeklerden ziyade senaryoya dayalı olan dizi oldukça erotk, bizde bir hayli makaslanmış olarak oynadı. Ama bu yaşta da hala güzelliğini muhafaza eden eskinin "Xena" sı Lucy Lawless'ı izlemek ayrı bir zevkti.

Bu arada ekranlarda aynı İngiliz efsanesinin farklı olarak izlemekteyiz. Malum Merlin sezon finali yaptı hemen ardından Camelot başladı. İngilizler'in en bol malzemesini ürettikleri ve bütün dünyaya tanıttıkları efsanevi Kral Arthur hikayesi. Merlin de Arthur'un babası Uther tahtta, Camelot'ta ise Uther ölüyor Arthur tahta geçiyor Merlin de büyümüş kocaman adam olmuş. Bugüne kadar da bol miktarda filmi çekilmiş, romanları yazılmıştır.

"The Pillars of The Earth" bizde yayınlanmadı, 8 bölümlük mini bir dizi, aynı adlı romandan uyarlama, 1100 lerde İngiltere'de taht ve din konusundaki çekişmeleri ele alıyor, bakalım kanallarımızdan biri el atacak mı bu güzel diziye.

"Deadwood" 1870 lerde geçen ABD'de aynı adlı kasabanın kuruluş ve kapitalizmin yerleşmesini anlatan sona erdirilmemiş bir dizi. Yapımcı şirket 2 saatlik bir film ile diziyi sonlandıracağını söylemiş ama dizinin bitişinden 2 yıl geçmesine rağmen henüz bir şey yapılmamıştır. Deadwood' da bir çok kişi, yer, olay gerçek bir kısmı da "fiction" yani kurgu.Bazı karakterler değiştirilmiş.

Bunlar benim şimdiye kadar izleyebildiklerim mutlaka izleyemediğim bir çokları da var.

Bu yazıyı niye yazdım? Muhteşem Yüzyıl'ın ardından TRT de bir tarihi dizi hazırlıklarına başladı ve İzmit'te büyük bir stüdyo kurdu. TRT'nin yapacağı dizinin konusu lale devrinde geçiyor. Muhtemelen önümüzdeki sezon başlayacaktır. Hatırlarsanız ülkemizde dönem dizilerini başlatan "Çemberimde Gül Oya" olmuş ve arkası sökün etmişti. Şimdi de "Muhteşem Yüzyıl" yeni bir akım başlatıyor diyebilecek miyiz göreceğiz.

Bu arada tarihin dizilerden öğrenilemeyeceğini unutmayalım, ama bol bol tarih okumakdan da geri kalmayalım.

Acizane bir kaç tarihi dizi fikrimi de şeyettirmekten geri kalmayacağım, bunların dizileri yapılacak olursa ilgi toplayacağından eminim:

- Kuyucu Murat Paşa: Celali isyanları sırasında 80 bin kişiyi kuyulara gömdürdüğü için bu isim verilmiştir, hikayesi oldukça maceralı olabilir.

- Doktor Nazım: İttihat ve Terakki'nin belkemiklerinden, Maarif Nazırlığı yapmış, 2 kez idama mahkum olmuş, 1 kez Ermeni suikastından kurtulmuş, en sonunda Atatürk'e suikast olayında 3. kez idama mahkum edilmiş ve infaz edilmiştir. Yaşamı oldukça maceralıdır, ilgiyle izleneceği kesindir.

- Çakırcalı Mehmet Efe. Hayatı tam bir macera romanıdır. Eskiden filmi de çekilmişti ama dizi olarak heyecanlı olacağına inanıyorum.

Kurcalandığı takdirde daha bu şekilde tarihimizden her biri güzel bir dizi konusu olabilecek çok karakter çıkar. Tarihi dizi demek sadece padişah ve harem hayatı değildir. "Harem" konusu ile bir yere kadar gidilebilir daha sonra da sıkar.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1443
Kayıt tarihi
: 27.03.09
 
 

İzmir doğumluyum. 1994 den beri İstanbul' da yerleşiğim. 25 yıl özel sektörde değişik firmalarda yön..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster