Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
711
 

Tarihi evler mezarlığındaki yapılar, diriltilecek!

Tarihi evler mezarlığındaki yapılar, diriltilecek!
 

Kimi evler, bu şekilde restore edildi.İlgi bekleyen tarihi evler sayısı Bartın'da 114 adet.


 

 

 

Tarihi Bartın evlerinin geleceği konusunda, bilindiği gibi bu sütunlarda yapılması gerekenleri sıralarken, kaderine terk edilmiş, yıkılmak üzere olan ve atalardan miras kalan evlerin akibetinin ne olacağını, yine yayınladığımız resimlerle birlikte, ilgililerden sormuştuk.

Geçtiğimiz günlerde Bartın’da, “taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanması” çerçevesinde yapılan toplantıda aynı konu ele alınarak, Bartın Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir: “ Bartın, daha da güzelleşecek. Sevinçle haber verebilirim ki, Devletimiz destek vermeğe başladı. Bu desteklerin ilki, Kültür Bakanlığımızın 30 bin lira civarında, karşılıksız ve geri  ödemesiz bir destek verebilecektir” diyerek müjde verdi. Böylelikle tarihi evler mezarlığındaki yapılar, diriltilecek. Şehir; tarihi  evler çöplüğünden, kurtarılmış olacak.

Turizm İl Müdürlüğünün yeni yapılan  binasının toplantı salonundaki bu toplantıya, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,  Ali Kartal, Selim Karakaş,  Faruk Özen, TOKİ uzmanı Lokman Tuncer ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda, tarihi Bartın evlerinin korunup, gelecek nesillere aktarılabilmesi için nelerin yapılabileceği de konuşuldu. Buna göre Vali Yardımcısı Erdoğan  Özdemir  “ Bu eserler, atalarımızdan bize miras kalmışlardır. Şimdi bu evler, güzel görünmüyorlar. İçlerinde güzel görünenler de çok az. Amasra’da 19, Ulusta 11, Arıt’ta 40 civarında mevcut. Hepsi de yapım şaheseri. Bunların onarımları eskiden çok zordu. Bütün yükü, mülk sahipleri çekiyordu. Devletimiz artık destek vermeğe başladı. Orta yerde 30 bin liralık destek imkanı doğdu.” dedi.

“Böylelikle yıkılmak üzere olan bu evlere,  yaşlı dedelerini, ninelerini oturtup, kendileri apartman katlarına   taşınan mülk sahipleri, restorasyon ve katkı payı ile devlet yardımından istifade ederek evlerini ayağa kaldırabilecekler v e tarihi misyonu yaşatabilecekler."  diyen Özdemeir,  "TOKİ, düşük faizli 90 bin liralık bir destek de verecek.”diyerek sözlerini bitirdi.

Vali Yardımcısı Özdemir’den sonra  Bartın Turizm İl Müdürü  Derviş Özbay şunları söyledi: “ Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca, eski evlerin onarımının sağlanması için “proje ve proje uygulama yardımı” yapılmaktadır. Tarihi Bartın evlerinin kurtarılması için, ilk defa atılan bu adımdan dolayı, Müdürlüğüm adına heyecanlı ve mutluyum” diye konuştu.

Bartın’da, bir yangından çıkmış gibi duran ve eski ev mezarlığına dönüşen mahalle aralarında ve gözde yerlerde sırıtan  tarihi binaların ne zaman kurtulacağı, şimdiden merak konusu.

Netice, merakla olduğu kadar, heyecanla da beklenmektedir.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üstadın ne sevindirici. Bartın evleri devlet destekli onarma. Bartın'ın çehresi değişecek. Dilerim bu Safranbolu, Mardin, Kütahya, Muğla evlerine de yansır.

Nabide Kılınç 
 03.01.2012 16:06
Cevap :
Demek ki, zamanla ürkiye'de her şey değişecek. Değişmelidir de. Gökova Akyaka'nın evleri de muhteşem. Ama, mamur vaziyette. Çakırhan imzalı onlar. Üstüne yoktur. Devlet destekli onarım projeleri ile ev sahiplerine güm doğdu amma, o kırık dökük evden b aşka bir malları yok. Üste para da veremeyenler çok. Yıkılmaz, satılmaz, yakılmaz o evler. Mahşerin acayip delifişek atlıları onlar. Teşekkürler efendim.  03.01.2012 17:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 885
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster