Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
5515
 

Tarihi masal ''Kerkoporta'' kapısı

Tarihi masal ''Kerkoporta'' kapısı
 

Aslında bir bakıma çok şaşırtıcı geliyor insana aradan yüzyıllar geçmesine rağmen kabullenemeyen bir Fetih…

Kerkoporta kapısı, onların kaynaklarına göre şans eseri açık kalan bu kapı sayesinde İstanbul ele geçirildi. Bu bilgi sadece Dukas tarihinde yer almaktadır ve kesinlikle dönemin diğer kaynakları ile uyuşmaz. Hammer’den Stefan Zweig’e kadar batılı tarihçi ve edebiyatçılar İstanbul’un Fethi’nin son safhasını şöyle anlatmaktadırlar;

"Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğri kapı arasında bulunan Kerkoporta denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden açık kaldığını görürler. Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul'u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.",

Batılı yazar Stefan Zweig ele aldığı Yıldızın Parladığı Anlar adlı eserinde tarihteki belirleyici anlar üstüne kısa denemeler yazmıştır.

Yazar bu bölümde Kutlu Fethi ‘’Bizans’ın Fethi’’ başlığında değerlendirmiştir. Bu deneme bölümlerden oluşmaktaydı. Sayfa 57 de yer alan ‘’Unutulan kapı: Kerkoporta’’ adlı bölümde İstanbul’un Fethinin açık unutulan bu kapı sayesinde olduğunu belirtmiştir. Başarılı yazar bu bölüm haricinde İstanbul’un Fethini başarılı bir üslup ile ele almıştır. Bizzat okuduğum bir eser olduğundan objektif bir değerlendirme yapmakta zorluk çekmiyorum. Yine aynı deneme de  ‘’Avrupa Yetiş !’’ adlı bölümde Bizans’ın perişan bir halde olduğunu Stefan Zweig gayet oturaklı bir şekilde anlatmıştır.

Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası olmadığını üstüne basarak ısrarla söylemek istiyorum. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türklerin eline geçmesini küçümsemek için uydurulan bir yalandır bu.

Bu söylenti batı da çok yaygındır. O dönemin kaynaklarında Dukas tarihi dışında böyle bir bilgiye rastlanılmamaktadır.

Böyle stratejik bir kapının aklın alamayacağı bir şekilde de açık unutulması da zaten trajikomik bir durumdur. Bu tarz söylentilere itibar etmeyelim.

İstanbul’un Fethi ile ilgili Selahattin Tansel’in Osmanlı Kaynaklarına Göre Fatih Sultan Mehmed'in Siyasi ve Askeri Faaliyeti adlı eserinde geniş bilgiye ulaşabiliriz.

Bu yazımda faydalandığım saygıdeğer hocamız Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun kaleme aldığı ‘’Truva’nın İntikamı’’ adlı eserde de Fatih ve Fetih ile ilgili geniş bilgiye ulaşabiliriz.

Hoşça kalın, dostça kalın, sevgiyle kalın…

twitter.com/muhammeddede

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 28.05.13
 
 

Okur-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster