Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
395
 

Tarihi ters çeviren yazılar/İnsanlar ad ve soyadlarını kendileri koymalıdır

Tarihi ters çeviren yazılar/İnsanlar ad ve soyadlarını kendileri koymalıdır
 

Ya sakat mısın sen, ben daha annemin karnındayken adımı nasıl koyarım? Koyamazsın tabiî ki. Teee 15–16 hatta 18 yaşını bekleyeceksin. Sen ne bilecen güzel isim, soy isim nasıl olur.

İyi de babam bana “Satılmış Odunkafa” gibi acayip bir isim koymuş. Yok dedem oduncuymuş da, kafası oduna benziyormuş da; ben doğunca köyde bir yiğit varmış adı Satılmışmış da…

İyi de kardeşim, bana ne odun kafalı dedemden! Odunkafa adı soyumuzu anlatıyormuş, sülalemizin devamı için önemliymiş. Akılsız olduğun için al eline bir odun, vur kafana kafana, daha iyi sürer soyun; unutmazsın! Bana ne senin soyundan ya! Numune miyim lan ben, kadavra mıyım? Hem Satılmış diye ad mı olur, kime satıldım ben?

Siz bilmiyorsunuz ama benim aslında ana baba hazretlerinin koyduğu bir adım var. Soyadım da böyle Odunkafa gibi bir şeydi. Mahkemelerde uğraşa uğraşa zor değiştirdim. Kimliğimde yazıyor olması önemli değil tabi. Hepinizin bildiği gibi Türkiye’de bir ilk olarak ana baba tarafından takılan ismi reddedip kendime yeni bir ad verdim. Kerim Korkut diye seslenmedikleri zaman bakmıyorum. Çocuklarım da benim koyduğum (geçici) isimlerini reddedip yeni ad ve soyadı koyabilirler.

Ailem tarafından konulan ve nüfusumda yazılı olan geçici ismin benim için önemi yok. Medeni kanunumuz uygun mu bilmiyorum, ilk fırsatta yeni adımı kimliğime yazdırmayı düşünüyorum. Bizim düzenimizde de zaten isteyenlere (Bir takvim yılı içinde bir defaya mahsus) topluca ad ve soyadını değiştirme hakkı verilecek.

Ya arkadaşlar bu konunun ataya, anne babaya saygıyla ilgisi yok. Kızına “Peknefis Tavasapı” adını koyan öküz kafalı angut baba saygıyı hak ediyor mu allasen? Ya isim çok önemli. Her gün her saat size bu adlarla sesleniliyor. Adam ateist, adı Yaradanakul, hiç uyuyor mu Allah aşkına? Kadın çarşaflı, adı Yosma; bak hele ya!

Ya bi zorunluluk var gibi görünüyor ama böyle de olmaz yani. Ben adından ve soyadından şikâyetçi çok kişi gördüm. Mahkemeler soyadını değiştirmeye çalışan insanlarla dolu. Bu iş hem külfetli(Başıma geldiğinden biliyorum) hem de masraflı. Ama devlet istese çok kolay bir şekilde bunu çözer. 21 yaşından gün alıp da ad ve soyadını değiştirmek isteyen kişilere internetten bir site açılır ve denir ki yeni almak istediğiniz ad ve soyadı yazın. Bir yıl süre verilir. Nüfus birimlerince yeni kimlikler hazırlanır. Kişiler bizzat kendileri müracaat eder ve imza atarak kimliklerini alırlar. Ağaç Hareketi düzenine göre reşit olma yaşı olan 21 yaşına değmiş bulundukları için yapılan işlem herkesin kendi hür iradesiyle yapılmış olup aileyi ya da başkalarını ilgilendirmez. Güvenlik birimleri eski kimlikler üzerinden şahısla ilgili varsa incelemelerini sürdürürler.

İnsanların kendilerini farklı şekillerde ifade etme, bir tarz ya da karizma yaratma hakları vardır ve bunun en temel argümanı da kişilerin adlarıdır. “Allahverdi” adında biri Allah ona her şeyi vermiş olsa bile metro seksüel erkek olabilir mi? Koyduğunuz isimlerle bile insanların önünü tıkıyorsunuz. Kürt hareketinin önde gelen şahsının soyadı Türk. Valla ben Kürt olayım şüpheyle bakarım.

Kerim Korkut’a inananlar bilsinler ki geçmişin vesayetini reddediyorum. Adımı ailem koyuyor. Hangi okula gideceğime ailem karar veriyor. Hangi mesleği yapacağıma, nerede yaşayacağıma, kiminle evleneceğime ailem kara veriyor. Evimi ailem alıyor. Bana da eşek gibi yaşayıp ölmek kalıyor. Böyle şey olur mu ya!

Ağaç Hareketi için meydanlara çıkmaya hazır olun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Yok artık daha neler" dedim işte:)))

Nuray Ors 
 21.02.2012 16:18
Cevap :
Cuvap verdim ya ben bu gıza! İkinci de para alırım ha! Zati yolsuzum!  21.02.2012 21:30
 

Kerim kardeşim, günün içerisinde bunca sorun ve açmaz-çıkmaz varken nerden bulursun bu konuları, inan seni ilgiyle okuyorum, fikirlerin bana ilginç geliyor. İlk "bakışta yok artık daha neler" dediğim şeylere Kerimce bakmayı öğrendim sanırım seni okuya okuya.Sevgilerimle.

Nuray Ors 
 21.02.2012 0:50
Cevap :
Ya ben övgüden rahatsız oluyom gız! Elinde terlik yoh mu? Açsan ağzını yumsan gözünü "Ne diyon lan sen..." Sorun dediğim şeyler gerçekten sorun olmalı;değilse saçmalıyorum demektir.Bütün söylediklerim doğru değil ki.Bazılarını atıyom kafadan. Ali Kuşçu'nun torunu muyum ben, deemi ya!  21.02.2012 13:09
 

Kerim bey, hangi düşünceyle bilinmez, anne-babalar acaip isimler koyuyorlar. Yakın bir köyde "perişan" hanım vardı. Adı, nufusta da Perişan...Garip ismi de bana garip gelir. Belli bir yaştan sonra isim seçme hakkı gayet mantıklı. Selamlar...

Yurdagül Alkan 
 19.02.2012 22:26
Cevap :
Başlangıçta kabullenmek zor.Tuhaf hatta saçma görünüyor.Konuya sizin gibi geniş açıdan bakılınca ancak mantıklı geliyor.  20.02.2012 19:03
 

Yolunuza devam edin arkadaşım. İlerde çocuklarınızda geçmişin vesayetini red etmesin,soyadını kendi seçsin diye siz şimdiden harekete geçin ve isimsiz bir çocuk yetiştirin,aklı erince kendi seçer zaten. Korkut soyadı için de şimdiden dava açın. Olaki sizden sonrakilerin hep korkutacağı zannedilmesin.

Bosnalı 
 19.02.2012 12:44
Cevap :
Kimbilir belki bir gün onaylayacağınız doğrularımız da olur...Merhaba deyip kapımızı çalmanız dünyaya değer.Sağolun,gerçekten teşekkürler!  20.02.2012 19:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5113
Toplam yorum
: 13389
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster