Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '12

 
Kategori
Mimarlık
Okunma Sayısı
1897
 

Tarihi yapılarda, Kudep tarafından verilen basit bakım onarım izinleri.

Tarihi yapılarda, Kudep tarafından verilen basit bakım onarım izinleri.
 

kudep


KUDEB yönetmeliği hükümleri gereğince KUDEB Müdürlükleri koruma amaçlı imar planı olan sit alanları ve onların koruma alanlarında, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları olan yerlerde basit bakım onarım izinlerini vermekle ve denetim yetkisini yerine getirmekle yükümlüdürler.

KUDEB'in görev ve yetkileri arasında tarihî eser olarak tescillenmis yapılar ile komşuluklarında yer alan tescilsiz yapıların bakım ve onarımlarına izin vermek bulunmaktadır. Bakım ve onarım izni için mülkiyet sahibinin; tapu örneği, yapıya ait fotoğraflar, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından alınmış tescil kararı ve grup kararı örneği ile bir dilekçe yazarak KUDEB e başvuruda bulunması yeteriidir. Bu başvuru, arşivde bulunan diğer belgelerle birleştirilerek dosya oluşturulur. Bu dosya teknik personel tarafından incelendikten sonra yerinde tespit yapılır. Yerinde yapılan tespitlerde binanın mevcut durumu fotoğraflanır.

Bir sonraki asama ise onarım ön izin belgelerinin düzenlenmesidir. Binanın sahibi Teknik Uygulama Sorumlusu olarak bir mimar ya da inşaat mühendisi ile anlaşarak uygulamanın sorumluluğunu almak üzere KUDEB'e yönlendirir. TUS'na tadilat süresince uyulması gereken koşullar açıklanır ve yazılı olarak sunulur. TUS tarafından imzalanan evraklar daha sonra Müdürlük onayından geçer ve mülkiyet sahibinin adresine postalanır. Onarım ön izin belgesinin geçerlilik süresi, belgelerin onaylanmasından itibaren bir yıldır. Onarım sürecinde, izin verilen binalar herhangi bir istismara engel olmak için sürekli denetlenmektedir. Onarım sürecinde yapılan denetimlerde aykırılıkların tespit edilmesi durumunda onanm derhal durdurulur ve yasal süreç başlatılır. Onarım süreci tamamlandığında, onarımın verilen koşullara uygun yapılması durumunda onarım uygunluk belgesi hazırlanır ve mülk sahibinin adresine postalanır.

Hangi Durumda Bakım Onarım izinleri Verilebilir:

Yapıların yaşamını sürdürmeyi amaçlayan
Derz, iç ve dış sıva,
Boya, badana,
Oluk, dere;
Doğrama, döşeme.
Sanat tarihi açısından özellik arz etmeyen tavan kaplamaları.
Elektrik tesisatı ve sıhhî tesisat tamirleri.
Çatı onarımı ve kiremit aktarılması.
Taşıyıcı unsuru etkilemeyen müdahaleler.

http://www.ibb.gov.tr/sites/kudeb/Documents/index.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2254
Kayıt tarihi
: 05.07.08
 
 

StarCephe Restorasyon ve İnşaat San.Tic.Ltd. Şti. kurucularından ve yönetim kurulu başkanıyım. Şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster