Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

17 Haziran '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1508
 

Tarihin Derinliklerinden Gelen Balık

Tarihin Derinliklerinden Gelen Balık
 


Güney Afrika kıyıları açıklarında, Madagaskar Adası' nın karşısında, 8 Aralık 1938 günü, bir yerli balıkçı ağlarını toplarken o güne kadar hiç görmediği bir balıkla karşılaşır!.. Olay limanda duyulduğu zaman yankı uyandırır. Beyazlardan biri, yakındaki East London kentinin müze muhafızı olan genç zoolojist Miss Latimer' e durumu bildirir...


Bir gün isminin bilim kitaplarına yazılacağı o sırada aklının köşesinden dahi geçmeyen bu genç zoolojist, balığı gördüğü zaman o güne dek sınıflandırılmış, kataloğa geçmiş balıkların hiçbirine benzetemeyince, Güney Afrika balıkları hakkında en yetkili uzman sayılan, başkentteki profesör J.L.B. Smith' e telefon eder...


Lâkin bu esnada zaman geçmiş, maalesef balık çürümüştür. Balığı, tutulduğundan ancak 10 gün sonra görebilen profesör Smith, daha ilk bakışta durumu kavrar. İnanılmayacak bir olayla karşı karşıyadır! Bu balık, ancak taşıl şeklinde bilinen ve soyunun bundan 60 milyon yıl evvel tükendiği zannedilen bir türe aittir! En büyük özelliklerinden biri de, çok gelişmiş ve aynı zamanda eklemli olan yüzgeçlerinin neredeyse bir ayağa benzemesidir. Bu balık türü, omurgalıların sulardan çıkışını hazırlamıştır. Kısacası, bilimsel adıyla bir coelacanthe' dır! Bu 15 sene sürecek olan bir öykünün başlangıcı sayılacaktır.


En kısa zamanda başka bir tane daha avlanmasını isterler. Güney Afrika kıyılarının bütün balıkçıları sorguya çekilir, fakat hiçbir netice alınamaz. Ancak bu ilk örneğin fotoğrafı, bazı balıkçılarda hayâl meyâl birtakım anılar canlandırır... "Galiba bir kere görmüş gibiyim" tarzı konuşmalar olur. İngiliz doğa bilimi uzmanları, Fransa' ya bağlı bulunan Komar takımadalarında araştırmalara girişirler. Coelacanthe' nın orada belki daha kolay bulunabileceğini düşünürler.


Aradan 14 sene geçtikten sonra, 20 Aralık 1952' de bir balıkçı, bu takımadalardan biri olan Anjouan' da bu balıktan yakalar. Komar takımadalarıyla Güney Afrika arasında çalışan bir geminin kaptanı olayı bildiği için, yıllardan beri rastladığı bütün yerli gemicilere, yakalayana bir ödül verilecek olan balığı tarif etmektedir. Yakalanan balığı görünce, onun bir coelacanthe olduğunu hemen anlar ve profesör Smith' e telefon eder. Bilgin de kendisine bir uçak tahsis edilmesi için ülkesinin meclis başkanına müracaat eder. Bu şekilde kısa sürede Anjouan' a ulaşmayı başarır. Balığı gördüğünde ise sevinçten gözyaşlarına hakim olamaz. Oysa hayvan tuzlanmak üzere bıçakla yarıldığından içler acısı bir görünümdedir. Smith balığı yanına alarak Güney Afrika' ya dönüş yapar.


Bu sefer Fransız bilim adamları "bu gerçek bir kaçırma olayıdır" diyerek şiddetle karşı koyarlar. Onlara göre yabancı bir uçakla Fransız kıyılarına gelip, paha biçilemeyecek değerde olan bir bilim hazinesi kaçırılmıştır.


Ancak protesto etmekle bir sonuca ulaşamayacaklarını anlayan bölgenin Fransız yöneticileri, yeni bir coelacanthe elde etmek için bu balığı yakalayana 100.000 frank ödül verileceğini ilân ederler. Bu vesileyle balığın tarifi her yere dağıtılır. Bütün adalardaki doktorlara, balık yakalandığı zaman içerisine konulsun diye çinko kaplı bir kutu verilir. Madagaskar' daki zoolojistler, balığın iyi saklanabilmesi için neler yapılması gerektiğini iyice anlatırlar.


Birkaç ay geçer ve 1953 yılı Noel günü arifesinde, Anjouan Adası' ndan Houmadi Assani, o gün dar pirogunda, oltasıyla balık avlarken, 40 kilo ağırlığında ve 1.29 metre boyunda bir balık çeker. Gece yarısından az evvel olaydan haberdar edilen doktor bir an tereddüt eder... O zamana kadar o kadar fazla asılsız haber almıştır ki, bu defa da yanıldıklarını zannetmektedir. Lâkin balığı gördüğü zaman büyük ikramiyenin vurduğunu hemen anlar.


Bütün gece sterilizasyon yapar ve sabah saat altıda bir uçakla Madagaskar' a hareket eder. Böylece, Noel günü öğleden sonra, tutulmasının üzerinden bir gün geçmeden, balığın üzerinde ilk ciddi incelemeler başlamış olur.


Fakat zooloji biliminde yerleşmiş bir geleneğe göre, ilk kez keşfedilen bir tür, onu ilk kez tarif eden zoolojistin adıyla anılır. Bu nedenle dünyanın en olağanüstü balığı, East London kentinin müze muhafızının adını alır... Artık onun adı "Latimeria" dır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hiç sorun olmaz.

karga 
 17.06.2008 17:56
Cevap :
Eyvallah sevgili kardeşim, zaten samimiyetine güvendiğim için bilerek ve isteyerek oldu :-)) Sevgiler...  18.06.2008 0:51
 

Balığın ayaklı gibi oluşu da, tarihi bir balığın halen yaşadığı halde farkedilmemesi de çok ilginç gerçekten. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 17.06.2008 16:38
Cevap :
Tarihi ve ilginç bir balık olduğu için kıymetini bilen profesör görünce ağlamış zaten... Teşekkürler, sevgiler...  18.06.2008 16:13
 

billa süper.

karga 
 17.06.2008 9:45
Cevap :
Eksik olma kardeşim, sağoooll :-)) Bilimsel bloglarımın içerisinde hep hoş bilgiler var ama anlayana tabii değil mi, yâni senin gibilere... Demiştim ya, eylemlerim devam edecek, aynen devam dostum... Haa bu arada 301. bloğumda mizahi dille adını kullanacağım, hoş göreceğini umuyorum... "Yok, olmaz arkadaş" dersen silerim de farketmez... Teşekkürler, sevgiler...  17.06.2008 16:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3240
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster