Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
6239
 

Tarihin en büyük 10 buluşu

Bunlar şöyle sıralanmış:

Abaküs: Milattan Sonra 190’da Hun İmparatorluğu’nda bulunan, o devirde Babiller’in de kullandığı abaküsler tarihin ilk hesap makinesi olarak kabul ediliyor.

Arşimed’in su vidası (Milattan Önce 700): Yunanlı bilgin Arşimed burgusu olarak da bilinen ve yüzlerce yıl kullanılan su yükseltme düzeneği. O dönemlerde yaşamsal önemi olan suya ulaşılmasını sağlıyordu.

Aspirin (Yıl 1899): Ateş düşürücü ve ağrı kesici Aspirin’in temellerini Hipokrat atmıştı. Alman kimyager Felix Hoffman ise mükemmel hale getirip piyasaya çıkardı.

Atari (Yıl 1977): Bugünkü değeri 30 milyar dolar olan oyun endüstrisinin atası sayılıyor.

Dikenli tel (Yıl 1873): Çiftçilikte devrim yaratan dikenli telleri icat eden Amerikan çiftçisi zengin oldu. Ekinlerin büyükbaş hayvanlar tarafından telef edilmesini önleyen çitler hâlâ baştacı.

Barkod (Yıl 1973): Bir üniversite öğrencisi tarafından evrensel ürün kodu olarak geliştirilen barkodlar, ürün güvenliği alanında devrim yarattı.

Pil (Yıl 1800): Galvani tarafından bir kurbağanın vücudu kullanılarak geliştirilen ilk elektrik devresi olan piller, sürekli yenileniyor ama önemini kaybetmiyor.

Bisiklet (Yıl 1861): Ulaşım alışkanlıklarını değiştiren ve insanları özgürleştiren bisiklet, Fransız Pierre Marchaux tarafından icat edildi.

Tükenmez kalem (Yıl 1938): Macar gazeteci Laszlo Jose Biro tarafından icat edilen tükenmez kalem, kısa sürede günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Yay ve ok: Avcılığın temellerini atan bu icat, ilk çağlarda insanların yaşamını sürdürmesini sağlayarak önemli işlev gördü.

Eleştiri: Ok ve yay dışında bunların hiçbiri insan yaşamı kurtarmadı. Çoğunun benzeri ve ikamesi var: Bisikletin mobilet ve araba, yay ve okun mızrak ve balta, vd.

http://onpunto.com/ShowBlog.aspx?Web=devamediyor&CId=85380

Bana göre 10 büyük buluş:

NESNEL (İnsan türününkiler)

İlaçlar: İnsan yaşamını 30’dan 90’a çıkardı.

Bilgisayar: İnsan zekasını üsselce katladı.

Uzaya çıkaran füzeler: İnsan türünün öte-evrimine yol açtı.

Klonlama ve beden nakli: Ölümsüzlüğü mümkün kıldı.

Neolitik devrim: Belli bitkileri ve hayvanları sonsuz üretme yetisi getirdi. Hala da sürüyor (genetik oynama ile ki başka yollardan bilinçsizce ve dene-yanıl ile yapılan şey o zamanlarda da aynısıydı).

Sanayi devrimi: Makineler insan bedeninin gücünü sonsuza taşıdı.

Yazılım-donanım eşleşmesi: Zihinle kullanılan makineler ve bilgisayarlar.

Kadınların insan olması: Henüz bulamadılar ama eli kulağında.

Matematik: Hepsi birden. Anımsayalım: Birin icadı ile sıfırın icadı arasında 3.500 yıl var. (Yazıyı bugün bile dünya nüfusunun yarısı kullanmadığı için saymadım.)

Tekillik (gelecekbilimdeki anlamıyla): Henüz icat edilmedi ama eli kulağında. Geleceği belirlemeyi imkansız duruma getiriyor. Bu da yepyeni ve bambaşka tarihler ve evrimler demek olacak.

ÖZNEL (biyografiminkiler)

Penisilin: Yaşamımı kurtardı.

Bilgisayar: Yazarlığımın % 50’sini borçluyum.

Özel eğitim kurumları: AFL, BÜ, Köy Ensitüsü gibiler.

Aristo – Lao Tzu eşlenikliği: Mantıksal açıdan eşlenik olmaları önümüzdeki 100.000 (yüz bin) yılı etkileyecek ve dengeleyecek.

Uzaya gidiş: Bebekliğimden beridir anti-hümanistim, çocukluğumdan beridir yıldızlara bakarım. Tipim böyle: Doğal olarak uzaycı.

Orta Çağ türlerinde rönesans-engizisyon çakışması: Bosch’tan ve İbn-i Sina’dan ikili bir destek var. Bu, atom bombası olasılığı dışındaki 3. Dünya Savaşı olasılıklarını atlatmaya yarayacak.

Türkiye 1960-2060: Kuzey-Güney ve Doğu-Batı arasında 1.200 yıl gidip gelen başka hiçbir halk-ülke yok Yeryüzü’nde. Bu bana özgür düşünceyi verdi.

İstanbul 1960-2060: Türkiye’nin mikro ve megakent biçimi.

Delilik: Bilindiği kadarıyla, insan gibi deliren hayvan yok. Deliliğim olmasaydı, milyarlarca kişilik insaniyet sürüsünde bir ‘möö’ olurdum yalnızca. Özel delilik olarak: Katatonik-melankolik şizofreni.

Dünya sistemi: İronik olarak globalizm ile çakışıyor ama marksist kanattaki en makro-makro sistem düşünce. Şimdilik işliyor.

Sınıfsızlık: Fiilen bunun mümkün olduğunu kanıtladım. (Kendiminki köksüzlük olarak tezahür etti.) Sınıfsızlık yaşanabildiği zaman, insanlar arasında kardeşlik, eşitlik ve özgürlük varolabiliyor. Devrimi beklemeye gerek kalmıyor.

Görüldüğü üzere bana göre en büyük buluşların çoğu düşüncesel, tarihteki en önemli kitaplar da öyle sayılıyor zaten. Teknoloji daha çok oyuncakseverler için. Örneğin, internetin insanları ortalamada daha aptal ve daha cahil yaptığını kezlerce yazdım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında çoğu teknolojik buluş, beraberinde kötüye kullanımı da getiriyor. Herşeyin ticarîleştiği şu ortamda insan yaşamına, hümanizmaya hizmete eden kaç teknolojik buluş kaldı. Dünya tarihinde dönüm noktası olan olaylar dışında...

Uzeyir Kadioglu 
 07.11.2007 22:56
 

Henüz bulunmadı ama eli kulağında olarak belirttiğiniz "kadının insan olması" fikrini biraz açarmısınız? Ben şahsen erkeğin insan olup da kadının henüz olamadığını pek anlayabilmiş değilim. Saygılar

Matilla 
 07.11.2007 10:38
Cevap :
Feministler hala koruyucu haktan dem vuruyorlar. Kadın şiddetini inkar ediyorlar. Üniversite mezunu kadınların üçte biri AB'de bile evkadını olmayı yeğliyor. Bunlar insan olmak değildir. Kadının insan olması Tezer Özlü'dür, Sevgi Soysal'dır; Perihan Mağden değildir, Aslı Erdoğan değildir. Nuray Mert değildir, Mine Kırıkkanat değildir. İnsan olmak; hakların denli sorumluluklarını, birileri onları sana anımsatmadan yüklenmek, kırkından sonra da madden ve manen aldığından çok vermektir. Yaşamı cinsel oyun sanan kadın çeşidi blogda da bol. Bunlara da 'insan' diyemiyoruz. Erkek-insan neyse, kadın-insan da odur ki bunu bir anti-hümanist olarak yazdım.  07.11.2007 17:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 499
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster