Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
36884
 

Tarihte Yeniçeri kıyafetleri ile Türk'lerin Alman'lara yardımı..

Tarihte Yeniçeri kıyafetleri ile Türk'lerin Alman'lara yardımı..
 

Tarihten günümüze ders almamız gereken olaylarla doludur. Özellikle Osmanlının her dönemde yardım isteyen ülkelere ilginç yöntemleri vardı. İşte aşağıdaki olayda da Osmanlının Ren nehri kıyısındaki Fransız ve Almanlar arasındaki sorunu nasıl çözdüğünü görecek ve o dönemden şimdiki döneme nasıl gelindiğini hayretler içinde kendi kendinize bir düşünün ve çöküş dönemindeki bir imparatorluk dahi olsa, yardım isteyenlere karşı bir şekilde olsa yardım etmesini okuyacaksınız..

YENİÇERİ KIYAFETLERİ

18.yüzyılda Almanya'nın Mülheim şehrindeki Ren nehrinin bir yakasında Almanlar, öbür yakasında da Fransızlar oturuyordu.

Fransızlar, her sene nehrin Almanlar’daki kısmına geçip mahsulün tümünü toplayıp götürüyorlardı.

O sıralar, birliğini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise buna fazla ses çıkaramıyorlardı tabiî. Her sene böyle olunca çareyi Osmanlı Sultanına durumu yazıp, imdat istemekte bulurlar.

Mektupta şöyle denmektedir:

"Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsulümüzü elimizden alıyorlar. Siz ki, dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı, İslamiyet’in de halifesisiniz. Bizi şu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Ürünlerimizi bu sene olsun toplama imkanı sağlayın."

Çöküş faslına girildiği bir zamana denk gelen yardım isteğini inceleyen padişah asker göndermeyi mümkün ve gerekli görmez; yalnızca asker elbisesi göndermeyi kâfi bulur ve cevabı bir mektupla beraber içi askeri elbise dolu üç çuval yollanır. Şaşkına dönen Almanlar, çuvalı alıp mektubu okurlar:

"Fransızlar korkak ademlerdir. Onlara yeniçeri göndermemize gerek yoktur. Yeniçerimizin kıyafetini görmeleri kâfidir.

Çuval içindeki Osmanlı askerinin elbiselerini adamlarınıza giydirin. Mahsul zamanı, nehrin görülecek yerlerınde dolaştırın. Karşıdan gören Fransızlar için bu kâfidir."

Bağ bahçe sahipleri hemen Osmanlı askerinin kıyafetini kapışırlar. Hasat vakti büyük bir heyecanla yeniçeri kıyafetinde, nehir kıyısında dolaşmaya başlarlar.

Ertesi gün, karşıdan gelen haber, Almanlar’ın sevinç çığlıkları atmalarına sebep olur:

"Osmanlılar’dan imdat geldiğini düşünen Fransızlar, korkudan köylerini de terkederek iç kısımlara doğru kaçmaktalar. Mahsulünüzü rahatça toplayabilirsiniz. Zulüm sona ermiştir."

Bu olay, Mülhaymli’lerin gönüllerin de taht kurmuştur. Giydikleri yeniçeri kıyafetlerini, daha sonra Mülhaym'a bağlı Karlsruhe müzesine koyup ziyarete açarlar.

Şehrin en yüksek binasına da Osmanlı bayrağı asarlar. Ayrıca, halen olayın yıldönümünde de şehirde bir karnaval düzenleyip hadiseyi temsilen kutlarlar.

Bu olay Osmanlı'nın sadece bir yeniçeri kıyafetiyle Almanlar’ı Fransızlar’ın elinden ve talanından nasıl kurtardığını gösteren maziden elmas bir tablo olarak kalmaktadır.

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Bülbül; Sizdeki özgüven(sizliğ)e hayran olmayıp, şapka çıkartmamak elde değil..Kutlu Türk Milletinin içinde, böyle sizin gibi fertlerin olduğunu düşünmek bile beni yeteri kadar dehşete düşürüyor..Sizin gibiler oldukça düşmana hiiiiiiiç ihtiyacımız yok inanın..Siz devam edin Osmanlı Düşmanlığına..! Aslını inkâr eden zaten haramzâdedir..Neyse ki siz yaklaşık dört senede aklı başına gelenlerdensiniz...Bir ömür boyu aklı başına gelmeyenlerin yanında siz çok şanslı sayılırsınız..Almanlar bile bu olayı kabul edip, yıldönümü olarak kutlayıp, orijinal kıyafetleri müzelerine koyuyorlar ve siz anlaşılmaz bir kuru inatla olayı inkâr ediyorsunuz..Velev ki böyle bir olay hayal mahsülü..Yalan ve yanlış olduğunu ispatlamakla hangi payeyi alacaksınız..Böyle şeylerin bizlerin sinerjisini artırdığını biliyor olmanız gerekir..Eğer bizi beğenmiyo iseniz, sizi tutan yok..! Buyurun(!) gidin, sizin beğendiklerinizin yanına

seha istek 
 31.05.2015 9:36
 

aynen düşündüğüm gibi!... şu sayfada sözkonusu olayın 1703 tarihinde cereyan ettiği yazıyor!... www.tarihim.org › Yazarlar › Ahmet Müfit Kutlu

ömer bülbül 
 11.04.2013 1:57
Cevap :
Evet Ömer bey doğrudur, bende tam baktığımda 16,yy olcak, ilgine teşşekkür ederim.  12.04.2013 21:12
 

inşallah bu yeniçleri kıyafeti gönderme olayı, yeniçeri ocağını kaldırdıktan sonra olmamıştır. yeniçeri ocağı 1826 da (19. yüzyıl) kaldırıldı. ya da fransızların yeniçeri ocağının kaldırıldığından haberi yoktu.. ya da bu bilgide bir yanlışlık var.. padişah kimmiş mesela.. bu olay 19 yy da değil de yüzyıl önce olmuş olmasın!.. eğer bu olay gerçekten olmuş ise gerçekten gurur verici!.. ama açıklanması gereken bir çok karanlık nokta var!.. işte bunun için şöyle dedi mustafa kemal: " tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir!".........

ömer bülbül 
 07.11.2009 19:25
Cevap :
Öyle, yada böyle bir şekilde bu olayın gerçekleştiğinin gerçek olup olmadığını tabiki ben tam bilemem, ama araştırılması gerekir. Yeniçeriler ilk kurulduğunda osmanlının saygın askerleriymiş, ama daha sonra tabiki çöküş dönemi.. ama sizin dediğiniz gibi bu olay 1826 dan önce olmalı.. yinede araştırılmalı... saygılarımla..  14.11.2009 20:30
 

Ahmet Aydın'ın yorumu benim düşüncelerimide özetlemiş aslında...umarım tarihten bahsettiğimiz bugünler sadece birer anı olarak kalmaz...

beenmaya 
 20.02.2008 18:04
Cevap :
Özlem çok teşekkür ederim..Malesef öyle, tarihte ders verdiklerimiz, şimdi ne haldeyiz.Sevgi ve saygılarımla..  20.02.2008 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6296
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster