Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
34054
 

Tarihten en büyük 10 müslüman bilim adamı

TARİHTE EN ÇOK BİLİNEN 10 MÜSLÜMEN BİLİM ADAMI

İslam Tarihinde bilim adamı sayısı  batılı bilim adamlarından daha fazladır . Buna Rağmen bizler çok azını bugün bilir ve tanırız ve çoğunu tanımayız.  Gençlerimizin  bunları kısaca da olsa tanımak ve bilmesi hem okulda , hem de  hayatta genel kültürleri artacağından  onlara fayda sağlayacaktır. Biz en fazla bilinin 10 Müslüman Bilim adamını size tanıtalım dedik.

Farabi
Yılları arasında Ortadoğu da yaşadığı sanılan Farabi çağında tam bilinememiş ve değeri anlaşılamamış ve  yaşadığı çağdan 200 sene sonra bilinmeye başlamıştır. Matematik, Botanik, Tıp, Felsefe ,Mantık ve Musiki alanında eserler vermiştir. Büyük islam alimi, hekim, filozof olarak tanınmış, insan vücudunun  , organların görevi , hastalıklar ve tedavi  yöntemleri konusunda çalışmalarda bulunmuş. İnsanın sağlıklı bir bedene sahip olması  için gereken  sebepleri araştırmış ve hastalıklara çözüm yolları aramıştır.

Fizik alanında ses konusunda araştırmalar yapmış, ud ve kanun gibi musiki aletlerini bulmuştur. Kendinden sonra gelen hem müslüman  hem de batılı ilim adamlarına yol göstermiş günümüzde öğrenci değişim hareketlerinden birine adı verilmiştir.

2.İbni Sina

980-1037 yılları arasında bugün ki Özbekistan sınırlarında yaşamış olan İbni Sina tıp alanında mikrobun varlığını keşfeden bilim adamı olup, 150 den fazla eser bırakmıştır bunlardan 17 tanesi tıp ile alakalıdır.

Devlet hizmetlerinde bakan ,hekim ve filozof olarak görev aldığından gündüz devlet işlerinde gece bilim işlerinde çalışarak  eserler ortaya koymuştur.

Felsefe konularında  kitaplar yazmış, Belirtiler ve uyarılar, kurtuluş kitabı gibi bu alanda meşhur eserlerini vermiştir. Tıb Kanunu kitabı  1000.000 kelimelik bir tıp ansiklopedisidir. Bu kitapları tüm dünyada ders kitabı olarak okutulmuştur.

3.Ali Kuşcu

1474-1525 yılları arasında yaşayan Ali Kuşçu Astronomi ve Matematik dâhisi olarak bilinir. Özbekistan sınırları arasında kalan Semerkant’ta doğmuştur. Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’a gelmiş ve Uluğ bey Rasathanesinde çalışmıştır. Ayasofya da dersler vermiştir. Fetih Risalesi, Astronomu Risalesi ve risalei Muhammediye  yazmış ve Fatih Sultan Mehmet’e takdim etmiş ve 1474 yılında İstanbul’ da vefat etmiştir. Matematik ’ten dil ve belagat  konularına kadar  eserler bırakmıştır.

4. El Buruni

973-1051 yılları arasında yaşamış olan ve bugün  Özbekistan ve  Türkmenistan arasında bir bölge olan Harezm de doğmuş.  Astronomi, Tarihçi , Botanikçi, Eczacılık uzmanı, Jeolog, Şair, Mütefekkir, Matematikçi, Coğrafyacı ve Hümanist olarak çok yönlü çalışmış olan bir bilim adamıdır. İlk kitabını 17 yaşında yazmıştır. Kitaplarının adı ise ilginçtir. Boş geçen asırlardan kalan eserler, Meskenler arasındaki mesafeyi düzeltmek için  Mekanların sonunu sınırlama, Hind Tarihi , Cevherlerin bilinmesine dair kitap,  Yıldızlar ilmine giriş, Eczacılık Kitabı .. Pi sayısı ve Tirigonometri üzerine araştırmaları ile  ün yapmıştır. Günümüzde bu kadar çok yönlü insanları  bulmak zor.

5. Mimar Sinan

Kanuni devrinin en büyük  mimarıdır. Osmanlı İmparatorluğunun  gelmiş geçmiş bilinen en büyük mimarlarındandır.1489 1588 yılları arasında yaşamıştır. 99 yıl hayatına binlerce eser sığdırmış ve 350 ye yakın eser yapmış bunlardan 84 cami 52 mescit ,57 medrese,35 küçük saray,20 kervansaray v.b  Mimar Sinan’ı anlatmakla bitiremeyiz.

6. Kindi

9. yüzyılda yaşamış büyük islam alimi olan kindi,  ilk defa pergel  kullanan, sıvıların  özgül ağırlıklarını  bulan , felsefe, tıp, ilahiyat, siyaset, matematik, astronomi, meteorolojiye, psikolojiden diyelaktiğe, optik, kimya nın da aralarında olduğu 20 den fazla  farklı alanda 270 e yakın eser vermiş çok yönlü islam alimlerinden bir tanesi olup,  Kufe  de doğduğu bilinmektedir. 17 alanda 22 felsefe, 16 astronomi, 14 matematik, 32 geometri, 22tıp, 12 tabiat, 7 müzik, 5 psikoloji, 9 u mantıkla alakalı olmak üzere  çok yönlü  eserleri bırakmıştır. Bundan dolayı da 1100 yıldan bu yana unutulmamıştır.

7.Battani

859 929 yılları arasında yaşamış olan Battani bundan 1000 yıl kadar önce  Matematikte Trigonometriyi  bulan ve Müslüman ve Astronomi ve Matematikçi olarak bilinmektedir. Ayın güneş etrafında  dönmesini 365 gün,5 saat ,48 dakika 24 saniye olarak hesaplamıştır. Günümüzde ise bu 365 gün, 5 saat ,48 dakika ve46 aniye olarak hesaplanmıştır yani 22 saniye yanılmış Battani. Saygı ile anılası bir bilim adamı .

8.Razi

 865- 925  yılları arasında yaşamış olan Razi, Tahran yakınlarında Rey de doğmuştur. Tıp, eczacılık, Simya gibi çok alanda eserler vermiş  bir islam alimi olup,  ilk göz ameliyatını  yaptığı bilinmektedir.  Suçiçeği ve kızamık ın ayrı şeyler olduğunu 1100 sene önce keşfetmiş  bir tıp dehasıdır.

9.Sabit Bin Kurra

9. yy yaşamıştır. Matematik, Astronomi ve tıp konularında çalışmalarda bulunmuştur. Diferansiyeli hesabını İlk o hesaplamıştır. Parabol, Pisagor genel ispatını yapmıştır. 79 eseri olup, 21 tıp, 2muzik, 25 felsefe  matematik, astronomi alanında eserler vermiştir.

10. Nurettin Batruci

Modern astronominin kurucusu kabul edilir ve   bütün gezegenlerin iki kutuplu olduğu, gök cisimlerinin hareketlerinin kutuplar arasında olduğunu , gezegenlerin günlük dönüşlere sahip olduklarını, yıldızların bulunduğu gök tabakalarının değişken olduğunu , gök cisimlerinin hareketlerinin doğudan batıya doğru olduğunu  v.b gibi bir çok astronomi gerçeğini bundan 800 sene önce tespit etmiş batılı ilim adamları ise ondan 400 veya 500 sene sonra bunları fark edebilmişlerdir.

Buraya kadar gördüğümüz gibi  Müslüman ilim adamları geçmişte çok yönlü olarak Kur’an ve Hadislerden  faydalanarak her konuda  eser vermişler ve bunları da  gelecek nesiller ile paylaşmışlar Batı ise onlardan yüzyıllar sonra  onlardan öğrendiklerini kendi buluşları gibi   göstermişlerdir. Atalarımızla ne kadar övünsek azdır.

 Turan yalçın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1059
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster