Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '11

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
847
 

Tarık Akan, Aytaç Arman ve Tuncel Kurtiz Altın Portakal’ı “Ses”leriyle paylaşacak mı?

Tarık Akan, Aytaç Arman ve Tuncel Kurtiz Altın Portakal’ı “Ses”leriyle paylaşacak mı?
 

Filimlere sesleriyle hayat verenlere ''Portakal'' yok mu?


48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında; 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle verilemeyen ödüller, “Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri” başlığıyla sahiplerine veriliyor. 1980 yılı En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen Tarık Akan ve Aytaç Arman ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Tuncel Kurtiz’in ödüllerini, filmlerde kendilerine sesleriyle hayat veren Mustafa Alabora, Esen Günay ve Kamuran Usluer ile paylaşıp paylaşmayacakları ise merak konusu.

“Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri” kapsamında, her ikisinin de yönetmenliği Zeki Ökten’e, senaryosu Yılmaz Güney’e ait “Sürü” ve “Düşman” filmlerinin erkek oyuncuları ödüle layık görüldü. “Sürü” filminin yanı sıra “Adak” filmindeki performansıyla Tarık Akan ve “Düşman” filmindeki oyunculuğuyla Aytaç Arman; 1980 Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü paylaşıyorlar. Ayrıca, Tuncel Kurtiz ise yine “Sürü” filmiyle 1980 Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Robert De Niro’yu Al Pacino seslendirseydi, Oscar alabilir miydi?

“Düşman” filminde Aytaç Arman’a ünlü oyuncu Mustafa Alabora; “Sürü” filminde ise Tarık Akan’a Esen Günay, Tuncel Kurtiz’e Kamuran Usluer sesleriyle hayat veriyorlar. Dünya genelinde; filmlerde anadilinde, başkasının sesiyle rol alan oyuncular yapımcılar tarafından kabul görmüyor ve oyunculukla ses aynı derecede önemli görülüyor.

Bu bağlamda, Robert De Niro’yu Al Pacino veya başka bir aktör seslendirse büyük ihtimalle Oscar alması mümkün olamazdı. Bizdeyse, oyuncu yetersizliğinden ya da kolaycılığından dublaj yönteminin sıkça kullanılması gayet doğal karşılanmakta ve en az oyuncu kadar filmin başarısında etkili olan seslendirme sanatçıları arka plana itilmekte. Kamera önündekiler en iyi seçilirken onlara hayat verenler unutulmakta.  Bakalım bu vefasızlık alışkanlığı 1980 Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülenler tarafından yıkılacak mı?

 Anibal Güleroğlu

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1144
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1601
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster