Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
611
 

Tarım ve Türkiye İstatistik Yalanları ve Eti Budu Saklanan Gerçekler I

Tarım ve Türkiye İstatistik Yalanları ve Eti Budu Saklanan Gerçekler I
 

Türkiye’de bir haberde ya da bilgilendirme toplantısında yapılan en büyük hata gerçekleri net olarak belirlememek ve söylememektir. Gıda ve tarım konusunda TV ya da gazetelerde her gün mutlaka bir iki haber çıkar.

-İthal et yerli üreticiyi bitirdi

-Rusya’ya domates satamadık

-Saman ithal ettik

-Nohut’u Kanada’dan aldık

-yağ ithal ettik

-pamuk ithal ettik

-simitin susamı Sudan’dan buğdayı Rusya’dan.

-muz dersen, zaten ithal

Bugün en son gördüğüm haber ise Mantı da ithal etmeye başlamışız.

Toplum sürekli olarak rakamlar kullanılarak yanlış yönlendiriliyor ve yanlış bilgilendiriliyor.

Tarım konusu iyi bildiğim bir konu ve bu konuda bilgi verebilirim.

Örneğin tarım konusundaki en büyük yalan kendi kendine yeten 7 Ülkeden biriyiz.

Tarım konusunda kendi kendine yeten ülke tarım ürünü ithal etmez, bazı kalemlerde ithalat yapıyorsa bile (ülkemizde yetişmeyen ürünlerde), ihraç ettiğimiz tarımsal ürün değerleri yüksekse sıkıntı yoktur. Yoksa ithal ediyorsak kendi kendimize yetmiyoruz demektir.

Tarımda ve birçok sektörde alttan itibaren üste doğru veriler toplanır, toplanır ve en son olarak da ilgili bakanlıklar, ellerine gelen rakamsal verilere açıklama yaparlar. Rakamlara ve açıklamalara bakılırsa herşey süper, üretim artmış, ithalat artmış, istihdam artmıştır.

Fakat gerçekler öyle değildir.

Rakamlar üzerinde en alt kademeden itibaren düzgün ve net bilgi verilmemiştir. Eğer net bilgi verilirse tarım için konuşursak tarım sistemimizin çöktüğü ve üretmekten ziyade ithalat üzerine bir sistemin hakim olduğu gerçeği ile karşı kaşıya kalırız. Birkaç basit örnek;

-Tarımda maliyetler o kadar yüksektir ki çiftçi asla kendisi ve ailesinin çalıştığı ve emeğini maliyet olarak yazmaz.

-Tarımda işler o kadar kötüdür ki üretici başka yapacak bir işi olmadığı için zararına da olsa her yıl bir şeyler ekebilmek için çabalar

-Tarımda, örneğin 1 kg çiğ sütün fiyatı 1 kg besi yemi ya da süt yeminden düşüktür ve üretici elde ettiği her 1 kg başına 1 kg yem kullanır. Kârı sadece satabildiği buzağıdır, gerisi zarardır.

-Bir ülke düşünün ki buğday rekoltesinin yüksek olduğu (rekolte dediğimiz verimin ve üretimin yüksek olduğu) bir yılda buğday alım fiyatlarını düşürür, buna rağmen yüksek fiyatla buğday ithal ederiz.

-Buğday rekoltesi yüksek olmuş ama verimi artıran çeşitten elde edilen saman miktarı az olduğu için yine ve yeniden saman ithal ediyoruz.

-Büyük baş hayvancılık kabusudur yetiştiricinin. Bir etlik yetiştiriciliğe uygun buzağıyı 1 yol boyunca sadece büyümesi için beslersin. 1 yıldan sonra ise dana olur ve kilo almaya başlar, verdiğin her kg yem başına her gün o kadar kilo alır. Yaklaşık 2 yılın sonunda satışa aşamasına gelir. 24 ay bir danayı beslersin tam para kazanacağın zaman, haber kanallarında iki satır yazı geçer “İthal ette vergi %130’den %5-10’a düştü. Geçmiş olsun minimum 50-100 danayı 2 yıldır gece gündüz çocuk bakar gibi beslersin ama tam satacakken et fiyatları düşer (tüketicide asla düşmez ama üretici de düşer) ve oturup ağlarsın.

Yazının devamı ve çözümler var. 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üretim planlaması olmayan bir ülkede verimlilik daima düşük olur.Örneğin ufacık Hollanda buğday üretiminde hektar başına 9 ton buğday alıyor.Biz ise 2,5 ton.İtalya 1,5 kat fazla fındık üretiyor bizden.Bizden tonunu 3.500 dolara aldığı çayı İtalya 17.000,Almanya ise 10.000 dolara satıyor.Ayrıca iklimi müsait değil çay üretimine Almany'nın.Almanya da kaysı da yetişmez,ama bizden alıp dört misline pazarlıyor.Örnekler çoğaltılabilir elbette.Hayvancılıkta da öyle.İleri teknoloji uygulanmıyor bizde;bu yüzden verim hep düşük oluyor.Bulgaristan'dan saman,Rusya'dan buğday ithal ediyoruz.Bu kafayla tarım ve hayvancılığın geleceğini şekillendiremeyiz kısacası...Önemli bilgiler içeren yazıydı.Elinize sağlık kaşif.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 04.11.2017 21:40
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Tarım, insan olarak yaşamak için her gün birşeyler yemek zorunda olduğumuz sürece olacaktır. Dolayısıyla tarım, eğitim gibi, önemli ve stratejik bir konudur ve biz sürekli olarak tıpkı eğitimde olduğu gibi tarım da yanlışlar yapmaya devam ediyoruz. Oysa çözümler son derece basit ve kısa.saygılarımla  06.11.2017 11:52
 

Özellikle yazılı ve görsel basında, oranların yanlış veriliyor olması beni de rahatsız eder (yağmur yağınca barajlar % şu kadar doldu, peki boş haldeyken mi, tüm doluluğuna göre mi mevcut doluluk oranına göre mi işin can alıcı noktalarıdır), tarımla ilgili dedikodu söylemlerin karşısına nitel rakamlar yazmışsınız sayın kaşif, 1 kg yem 1 kg süt tam bir trajedi (1 kg yem yiyerek 1 kg süt üretilmiyor herhalde), konuyu oldukça nitelikli değerlendirmişsiniz çözümünüzü bekliyor olacağım, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 04.11.2017 15:56
Cevap :
Merhaba Nizamettin Bey, Buradaki 1kg yem ile 1 kg süt, süt sığırcılığında kullanılan bir ifadedir. Günümüzde 1kg yoğun yemin kg'ı 50-60 TL, 1kg yüksek nitelikli çiğ sütün fiyatı 1.4 TL'dir. Burada söylenmek istenen şudur, 10 ineğini vardır. 10 ineğe günde 50kg yem verirsiniz 50 kg süt alırsınız, çiğ sütten kazandığınız yeme gider geriye inekten elde ettiğiniz buzağıyı süt ineği ise 1 yıl et ineği ise 2 yıl besleyip satarsanız kazandığınız kalır anlamındadır. Aslında işin özü şudur: Hayvancılık yüksek maliyetli, yoğun emek isteyen bir sektördür ve kafanıza göre et fiyatlarını indirir yükseltirseniz sektörün iflas etmekten hayvanlarını kesime göndermekten başka çaresi yoktur. Saygılarımla   06.11.2017 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1835
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster