Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '17

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
751
 

Tarsus

Tarsus
 

Eski Tarsus Evleri


ADEMİN I. KUŞAK ÇOCUKLARI: TARSUSLULAR

İlçe Berdan ovasından (Tarsus ovası) kuzeye doğru engebeli arazi boyunca uzanmaktadır.

Çok zengin bir tarihi olup, ilahi dinler açısından önemli bir kenttir. Kuran-ı Kerim'in Kehf Suresinde geçen Eshabı Kehf (Yedi Uyurlar)ın kaldığı mağaranın Tarsus'ta olduğu söylenmektedir. Müslümanlar bu önemli merkezi ziyaret etmektedirler.

İncil'in yani Yeni Ahit'in yazarlarından biri olan Pavlus da Tarsus doğumludur. Bu merkez Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul edilmektedir. Kudüs'teki Kıyamet Kilisesinden sonraki en kutsal kilise olan St. Paul kilisesi ve St. Paul kuyusu Tarsus'ta bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma hamamı da Tarsus'tadır.

Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı komutan Antonius’un Tarsus’ta buluştuğu bilinir ve ünlü kraliçenin geçtiği ifade edilen kapı hala ayakta olup Kleopatra kapısı olarak anılır. Bu kapı da şehrin en eski kalıntıları arasındadır. Şelalesi ve özellikle Tarsus Barajı gezip görülesi yerlerden olup turizm açısından mükemmel bir tarihe ve de doğal güzelliklere sahiptir.

Bunlar bilindik şeyler, ama ya gerçek Tarsus?

Bilmeyene, ara sokaklarında gezmeyene, taş evlerin asmalarla gölgelediği bir çardak altında melengiç kahvesi içmeyene, bir mamur alıp geçmişle geleceğin nasıl mistik bir tatla, kaynar şerbetinde ki yedi bahar gibi nasıl ince bir sanatla, bir araya getirildiği nasıl anlatılır ki?

Tarsus, uygarlıklar mozaiği… Zamanın tornası şehirleri birbirine benzer kılma gayretindeyken, soylu geçmişin izlerini taşıyan hoşgörülü insanları, töreleri, tarihi, her biri diğerinden önemli ören yerleriyle, altıyla üstüyle, şelalesiyle Tarsus kendini bu yıkımdan koruyor.

Kentlere insani kimlikler iliştirmeyi sevsek de, Tarsus için kimlik bulmak zor; çünkü çok kimlikli, rengârenk kültürel desenli, tarihte yeri çok eski. Tarsus bir milat noktası.

Tarsus insanlığın kök hücresi.

Dostluk mu, Allah’ına kadar, kebap da öyle, yemeğin ve tatlının envai çeşidi de, eğlenti de.

Kleopatra da hemşehrimiz, Tütengil de, Ümit Yaşar da, aklı kürem kürem, ruhu dipli köklü, saymakla bitmez nicesi de.

Felsefenin, hep birlikte kardeşçe ve şıngır mıngır yaşamanın, asaletin, ağırdan almanın, bağrı ve tepesi yanıklığın başkenti TARSUS.

İçinden (hatta avlusundan!) dere de geçse, hep tüter. Kuşaklar devrilir, zamanlar evrilir, o bilgece seyreder, çıkınına katar her geleni, gönlü geniş anadır Tarsus, orada herkese yer bulur.

Geleni kendine katar, her uygarlık ve dille, her sofra ve gönülle daha zengin olur.

Evliya Çelebi'nin "cennet varsa, ya buranın altında ya buranın üstün de"" dediği, Lokman Hekimin ölümsüzlük sırrının yazılı olduğu kağıdı kaybettiği ve ebedi uykusunu uyuduğu rivayet edilen yerdir TARSUS.

Şahmeran ve nice efsanenin ev sahibi, Karacaoğlan'ın "Elif Elif" dediği", medeniyetlerin buluştuğu, şu veya bu sebeple hemen her gelenin yerleştiği, gitse de aklının kaldığı yerdir TARSUS.

Lütfetti ve beni de çocuklarına dâhil etti, bu yaşayan tarih şehri. Tarsus’ da doğmak, Tarsus' lu olmak, ayrıcalığına eriştim, tüm şehrin çiçek koktuğu bir bahar akşamı.

Onun hikayesini anlatmak haddimiz olmasa da, yılda bir kez de olsa sokaklarında çocuksu bir sevinçle, yürümekten de mutluyuz., orada olduğunu bilmekten de, gönlümüzü ona bağlamaktan da.

İnsanlar doğduğu şehre benzermiş derler ya, sana benzemek ihtimali bile çok güzel, bilge şehir.

Dünya durdukça baki kal, vakti gelince gurbetteki çocuklarını da bağrına al.

 

Prof.Dr. Nazan Apaydın Demir

(Şifacı kitabından alıntı)

 

(Not: Ülkenin en büyük ilçesiyiz, şu kadar ilden büyüğüz, Anadolu'daki en eski yerleşimiz filan demiyoruz, mağduru oynamıyoruz, mağruruz, çünkü biz TARSUS'LUYUZ.

Tarsus'la ilgili bir espiriyi de paylaşmadan geçemeyeceğim. Hiç bir Tarsus'lu nereli olduğu sorulduğunda asla Mersin'li demez.

Tarsus doğrudan Allaha bağlıdır derler kendi aralarında, şaka babında.

Ezelden ebede bir fenomendir Tarsus.)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 56
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1331
Kayıt tarihi
: 08.04.14
 
 

Muğla Üniversitesinde Prof. Dr. olarak çalışmaktayım. Kozmetik Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster