Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
747
 

Tartışma Olmasın Çatışma

Tartışma Olmasın Çatışma
 

Görsel özel


İnsan okuyup, gezip görünce bilgi, fikir ve görüş sahibi olur. Bilginin, görüşün, fikir ve sözlerin  doğruluğunun onaylanması için tartışma yapılır.

Duyma ve tahmin hiçbir zaman gerçek sayılmamıştır.  İnsanın tek başına bildiği, gezip gördüğü her isteğine uygun bir sonuca varması mümkün değildir. 

Mutlaka kendi için bir üst duyguda ve ruhsal yönüyle de kendini huzurlu edecek bir şekle ihtiyacı vardır.

Öncelikle tartışma nedir:

Birbirine benzer veya farklı düşüncelerin, bir problemi çözmek, bir olguyu anlamak, yâ da bir konuda karar birliğine varmak için alternatif düşüncelerin değerlendirmeye alınarak ortaya bilişsel ( Zekânın işleyişi ) ürünlerin ortaya çıkmasıdır.

Tartışmada kalp kırmadan ve karşı fikrinde az da olsa bir doğru tarafının olduğu düşüncesinden hareketle, aradaki sempati ve dostluğu bozmadan yararlı tarafından sürdürülebilmelidir.

Şayet iki tarafında yararına bir aydınlık fikre gidilirse bu doğru olur. Ancak bu sınır çok hassas olduğundan başarılması bir olgunluk ve sağduyu meselesidir. Tartışmadan olumlu bir kazanç sağlanmadığı takdirde, insanın kayıpları olur.

Dostluk bozulur, güven kaybedilir, egosal fırtınaya duçar bırakır. Birçok maddî-manevî ilişkinin zedelenmesine, gereksiz zaman kaybetmeye ve hüküm sahibi olma gibi hiç de doğru olmayan yararsız ve güç düşürücü durumlar meydana getirir.   

Karşılıklı ilişkilerdeki kesinlik ve iddia bile çoğu zaman yarardan çok zarar vermiş. Tartışmalarda belli bir olgunluk gösterilemeyeceği yerde durum her zaman aleyhte olmuştur.

Gerçek ve yapıcı tartışmalar: 

1-Çeşitli görüşler arasından doğru olanı seçmek,

2-Alternatifler arasından birisine karar vermek,

3-Anlaşmazlıkları çözümlemek.

Bunlar gerçekten iyi niyetle doğru ve uygun olanı bulmak için yapılıyor ise gerçek ve yapıcı tartışmalardır.

Gerçek ve yapıcı olmayan tartışmalar:

4-Egoların tatmini,

5-Belli bir savı kabul ettirmek,

6-Çıkarları korumak,

7-Bile, bile yanlışa yönlendirmek,

8-Kavga çıkarmak,

Bunların amacı ise bir şeyi karşısındakine dayatmaktır. İyi niyetten yoksun olanların karşı tarafı zorlama araçlarıdır.

Tartışan taraftarlar arasında gizli veya açık bir bağlılık ya da bağımlılık yoksa tartışma eşit koşullar altında cereyan ediyordur. Aksi olunca orada iğfal, zorlama, en azından yönlendirme olacak demektir. 

Ancak çeşitli durumlar arasından en doğruyu bulmak, koşullara uygun alternatifi seçmek ve yapıcı çözüm aramak, bağcıyı dövmeden üzüm yemekle tartışmalardan yararlı sonuçlar alınabilir.

Bunun dışında kalan tartışmalar zaman ve kaynak israfıdır. Onun için hakikat ışığı fikirlerin çarpışmasından doğar denilmiştir.

Tartışmalar bu meşru amaçla yapılıyorsa beklenen iyi sonuçları verir, yol gösterir ve bu yoldan gidilirse amaç gerçekleşir. Yoksa her tartışmanın sonu kargaşa, karmaşa sinir harbi ve çatışmadır.

Tartışmalı ortamda yargılar ve taraflar varsa, tartışma kişiliklere dokunur. Suçlanma duygusu ile savunma ihtiyacı yaratır. Bakışlar olumsuz tesirler göstermeye başlar. Bunlar güzelliği kaçırır, çirkinliği ve kırgınlığı yaratır. 

Konuları kişilere indirgemeden genel konuşmak, o sırada bir sürtünme oluyorsa noktalamak, başka zaman daha doğru bir yaklaşımla ortaya koyma düşüncesi ise incelikleridir. 

Hayati bir konuda kanaat sahibi isek ve tercihimizi o yönde yapmışsak, o temelimizdir, temeli onun üzerinde yükseltiriz. Kanaat yoksa temel yoktur, temel yoksa bina da yoktur.  

Karşımızdakinin temel değerlerini tartışmak müdahaledir, yıkıcıdır ve buna hakkımız yoktur. Fikirler hak ve özgürlükleri engellemediği sürece saygı görmelidir.

Farklı bakış açıları zenginliktir, fikir ayrılığına düşmek bölünmedir. Farklı fikirlerin olduğu yerde, tutumların ve yaklaşımların beraber doğruyu bulunmayı temin edecek tarzları geliştirilmeye çalışılmalıdır.  

Böyle zamanlarda bir adım geri durmak, ortaya dökülecekleri izlemek, kişiye kendini görmesi için zemin ve zaman vermektir. Bu, hata karşısında tepkisiz kalmak anlamında değildir. Kendimizden yansıyanı doğru zamanda güzellikle ilertebilmeliyiz.

Bazı tartışmalar bir konunun araştırılması ve doğrulanmasından ziyade bir kimlik tartışmasına dönüşür. Kimlik tartışması ise  üstünlük ispatıdır, bir konunun araştırılması, doğruların aranması değildir, ben senden daha üstünüm iddiasıdır.

Tartışmalar akla ve gönle hitap etmelidir. Egoya hitap edilmemelidir.

Akla ve gönle hitap etmeyenler sonuçta ya susarlar, ya bulundukları mekânı terk ederler ya da tartışmaya başlarlar. Şuur seviyesi aşağı düştükçe tartışma şuuru çatışmaya dönüşür.   

Bütün bilgilerin, görülenlerin, görüş ve fikirlerin makul seviyede tartışılması ve bu tartışmaların hiçbir zaman çatışmaya dönüşmemesi dileğimiz olsun.  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli yazar, sevgili dost Burakgazi, ben de sizin bu aydınlatıcı yazınızdan yararlanma ihtiyacında olan büyük kitlelerin bulunduğu inancındayım. Tartışmada, tarafların saygı ve nezaket kuralları içinde konuyu savunmaları ve düşüncelerini yansıtabilmeleri için bilgi birikiminin yeterli olmasının ötesinde, adaletin ışığını özümsemiş olmaları, sahip oldukları bu performans çerçevesinde düşüncelerini yansıtmaları gerekmektedir. Sayın Erol Işık'ın da değindiği üzere, bu üslubun ve performansın önce siyasi çevrelerce benimsenmiş olması esastır. Bu vesile ile sizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Refik Başdere

Refik Başdere 
 14.10.2017 19:28
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere: Evet Sayın, Erol Özışık haklı. Tartışmanın çatışmaya dönüşmemesi için kullanılan üslubun önce siyasilerimizde sayılması lazım ki toplum onları örnek alsın.Sizin yorumlarınız dahi bir blog'u temsil ediyor.Teşekkür ediyorum.Saygılarımı sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   17.10.2017 11:52
 

Çok güzel bir konu umarım yararlananlar olur dostum... Sağlıcakla kalınız...

Halil Güven (Sökeli) 
 08.10.2017 21:53
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli: Bilimde, İlimde, sözlerde,görüşlerde doğruyu bulmak için tartışma medeni bir yoldur. Lakin bildiğinde direnmek, zorla kabul ettirmeye ve egosunu tatmin etmeye kalkışmak medeni değildir.Tartışmalar yapılmalı lakin tartışmalar çatışmaya dönüşmemelidir.Zaman, zahmet ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  08.10.2017 22:31
 

Ben genel olarak tartışmaları yararlı görmüyordum. Tüm tartışmaların sonu kavga ile bitiyor. Tartışalım ama sınırı da aşmayalım diye düşünüyorum. dillerinize sağlık sevgili Hocam...Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 08.10.2017 8:36
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler: Tartışma medeni seviyede ve medeni kurallar içinde yapılırsa yararlı olur. Herkesin zihnindeki acaba yerini doğruya bırakır. Yeter ki tartışmanın içinde zorla kabul ettirme, üstünlük sağlama ve ego tatmini olmasın. Bizim toplumumuzda tartışma benlik ve üstünlük sağlama yüzünden hep çatışmaya ve sonuçta kavgaya dönüşür. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   08.10.2017 9:09
 

Tartışma dediğimiz fikir yürütme donanımlı insanlar arasında yapılıyorsa üretici ve yaratıcı düşüncenin oluşmasına da katkı sağlar.Düşününme ve sorgulama alışkanlığı kazanılırsa hakikatin araştırılmasına da hizmet edilmiş olur.İnsan,her tartışmada bilgi edinir mutlaka...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 07.10.2017 12:36
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz; Bilmiyoruz, medeni kurallar içinde tartışmıyoruz. Yanlışı dahi doğru olarak karşımızdakine dayatmak ve ona üstünlük sağlamaya çalışıyoruz.Bu ülke genelinde hep böyledir.Benlik almış başını yürüyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.10.2017 16:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster