Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1793
 

Taş kafa - Boş kafa - Hoş kafa

Taş kafa - Boş kafa - Hoş kafa
 

İğneada.com


Efendim gördüğünüz avatar da ki resim doğal olarak kendiliğinden oluşmuş bir taş kafadır! Yani canlılarda olduğu gibi doğa; ateş, toprak, su ve hava kombinasyonunda yüce rabbin isteği doğrultusunda, ibret almak için oluşturulmuş olabileceğini düşünüyorum. Balıkçılığım sırasında bu taş kafanın üzerine çıkıp; hey taş kafa, neden hep aynı yöne bakıyorsun? Neden arkanı dönüp, neler oluyor bakmıyorsun? Madem bu sular senin, bak haylaz tekneci o kadar yakından geçiyor ki, oltamın misinasını aldı gitti (!) neden ona müdahale etmiyorsun?

Bak, gör; uzatmacı Hasan’ı, Deli İbo’yu, Serkan’ı; uzatma ağlarında çıkan küçücük balıkları ne kadar özenle çıkarıp, tekrar denize salıyorlar (!) değil mi? Sahilde gezerken insanların denize girdiği yerde, gördüğüm o pis kokan balık leşleri ne? Diye sorsam; bana açıklayabilirmisin? Hey TAŞ KAFA! Bak şu ufukta görülen burun var ya; orada, 20 sene öncesine kadar, denizde balıkçılık yapanların yarısı dinamitle avlandığı için kolu, bacağı, kulağı kopuktu. Sen bunları hep gördün ama sesini hiç çıkarmadın! Yasak zamanda ağ atanları, el kadar tutulan kalkanları hep gördün ama sesini çıkarmadın; yıllarca sessiz kalıp buradan hep baktın. Gün geldi martılar, gün geldi karabataklar, gün geldi balıkçınlar, gün geldi deniz çullukları, deniz kuşları ve leş kargaları Kaka yaptı kafana; sen hep sustun. “Umumi wc” olmaktan başka bir işe yaramadın! Şimdi diyorum ki, kafana Kaka yapan leş kargalarını değil, gerçek deniz dostunu gör… Düşmanını bil; bugüne kadar sustun madem (!) sen sen ol, konuşmadan önce haddini bil!

“Behlül Dânâ Hazretleri, bir mezarlıkta bulduğu üç kurukafayı zembiline koymuş ve para getirip 'Satıyorum'diye bağırmaya başlamış.
'Satıyorum, alan var mı?'

Meraklılar başına toplanıp fiyatını sormuşlar:

' Birincisi parasız, ikincisi ise sudan ucuzdur, demiş. Ama üçüncüsünü hiç sormayın... O, ağırlığınca paradır.

Sebebini merak etmişler. Birincisini gösterip:

Bu gördüğünüz 'Taşkafa'dır demiş, nasihate bile yanaşmazdı. Çünkü bu kuru kafa sağlığında söz dinlemeyen koca kafalı bir adamdı. Nasihatler bir kulağından giriyor öbür kulağından çıkıyordu. Bazen de bu nasihatlerden bıktım artık diye de isyan ediyor, etrafındakilere kapris yapıyordu. Kimse bana bir şey öğretmeye kalkmasın diyordu. Kendi dediğinden başka kimsenin söylediğine önem vermiyor, üstelik kendi ipe sapa gelmez fikirleriyle insanların kafasını karıştırıyordu. Bu söz dinlemez, bütün güzel nasihatlere ve arkadaşlarının ikazlarına kulaklarını tıkayan, kuru kafayı bedavaya veriyorum. Çünkü ben onun ismini TAŞ KAFA koydum. O yüzden beş para etmez.

İkincisi de 'Boşkafa'dır, nasihat istemesine rağmen onları tutmazdı; doğru olduğunu bildiği halde “ben” olma kibiri yüzünden insanlara doğru olanı çarpıtarak aktarır kendisine arka çıkılmasını isterdi. üç-beş kuruş verenin elinde kalır.

Üçüncüsü ise 'Hoşkafa'dır ki, buna 'Kâmil kafa' da diyebiliriz. Hem ameli, hem de ihlâsı vardı; hedefi ise Allah rızasıydı. O yüzden kurusu bile Altın değerindedir. Bu kuru kafayı ağırlığınca altına veririm.

Sağlığında yapılan nasihatleri, tavsiyeleri ve güzel sözleri can kulağıyla dinlerdi. Bütün işlerinde bu nasihatlerden ve tavsiyelerden faydalanırdı. Kendisine yapılan tavsiyeleri unutmazdı. Gururlanmazdı. Ben her şeyi bilmem. Benim de bilmediğim şeyler vardır. Sorup öğrenmeliyim hatalı davranmamalıyım, derdi. Bu yüzden de hiç yanlış iş yapmazdı. Her işinden yüz akı ile çıkar, kimseye rezil olmazdı. Bende bu kuru kafanın ismini HOŞ KAFA koydum.”

Şimdi bakalım etrafımıza ve görelim; kim “Taş” kafa, kim “Boş” kafa, kim “Hoş” kafa! Sosyallik peşinde koşmadan evvel, yanına gideceğimiz kafanın içini üç kere görelim, üç buçuk kere geri dönelim. Malum kurban geliyor, her yer sakatatçı dükkânı gibi kafa olacak. Koca koca kafalar… Beyini içinde olanı, beyini çıkarılmış beyinsiz olanı. Beyinlisi neyse de, beyinsiz kafa ile uğraşmaya değmez be abi…

GÖNÜL HOŞLUĞU ile. :))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 438
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster