Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
812
 

Taş Kaldırımlı Yaşam Alanları

Taş Kaldırımlı Yaşam Alanları
 

Yüksel Caddesi


Bir önceki yazımda Şehirlerin Yeni ve Modern Hapishaneleri olan Alış Veriş Merkezlerinden söz etmiştim.

İnsanlar aynı yerde pek çok işi bir yerden halletmek için AVM’lere gitmekte. Oysa bu …. Katlı …..m²’lik alanlar üzerine kurulu AVM’ler yerine merkezi yerlerde yaşam alanları oluşturulabilir.

Ankara’da Yüksel Caddesi, Sakarya Caddesi, İzmir Caddesi… Kısmen de olsa işlevi görmelerine rağmen belediye bu alanları da yaya kullanımından çıkartıp arabalara açmak için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Şimdilerde bu çalışmalar askıya almış gözükse bile.

Oysa ne kadar yoğun ve kalabalık olursa olsun bu caddeler biraz olsun nefes alabildiğimiz yerlerdir.

Yaşam alanlarının en büyük özelliği belli saatler arasında trafiğe kapalı olmalarının yanı sıra insanların soluk alabileceği yerlerdir.

Bu alanların daha modernleştirilip halka daha iyi hizmet verebilmelidir.

Örneğin Kızılay Meydanı ki meydanı gitti. Sadece otoban yolları kaldı.

Kızılay Meydanından başlayıp içine İzmir Caddesi, Sakarya Caddesi, yüksel caddesini de alan bir yaşam alanı oluşturulabilir.

Nasıl yapılabilir? Öncelikle belirtmeliyim ki ben bir şehir planlamacısı değilim. Ama gördüğüm kadarıyla yaşam alanları daraldıkça insanlar da birbirinden o kadar kopmakta ve uzaklaşmakta.

Ne yapılabilir sorusuna ise kısaca şöyle bir cevap verebiliriz sanırım. Öncelikle Kızılay’a eskiden olduğu gibi bir meydan yapılıp çevresine kahveler, cafeler, çay bahçeleri gibi soluklanma, dinlenme yerleri inşa edilebilir. Daha sonra Kızılay’a bağlanan yol ve caddeler özelliklerine göre ayrılabilir. Örneğin bir cadde de kitapçılar, diğerinde lokantalar, diğerine cafe-bar’lar, bir diğerine mağazalar, bir diğerine banka ve benzeri işyerleri açılabilir. Ya da bu sınıflandırma cadde ve sokaklarda ağırlıklı olarak bulunan mekanlara göre yapılabilir. Örn; Yüksel Caddesi kitapçılar açısından oldukça zengin bir yerdir. Kitap ve kırtasiyecilerin büyük bir çoğunluğu bu cadde de bulunmaktadır.

Kısaca bir meydan, meydanı kesen sokak ve caddeler ağırlıklı olarak ne tip işyerleri bulundurmaktaysa ona göre yeni bir tasarım yapılabilir. Sonuçta düzenli, insanların birbirleriyle kaynaşabilecekleri yaşam alanları yapmak ve bu alanlara araba ve diğer motorlu araçların girmesini yasaklamak önemlidir.

Ankara’nın onca sorunu varken bu da nereden çıktı diye düşünebilirisiniz. Her şeyden önce şimdi olduğu gibi meydansız şehir olmaz. Ayrıca, insanların alış-veriş yapmak, bir çay bahçesinde, kahvede oturmak en büyük hakları ancak bu haklarını kullanırken oturdukları yerde çay, kahve içip yemek yerken arabaların sebep oldukları duman ve egzoz borularından çıkan egzoz gazlarıyla boğulmamakta en doğal hakları tabii ki. Unutmayalım ki AVM bu ihtiyaçları karşılayamadığı gibi insanların açık havada bulunma hakkını da elinden almakta.

Ayrıca bu yaşam alanları içine bisiklet yolu ve engellilerin rahatlıkla hiç zorluk çekmeden istedikleri yerlere ulaşabilecekleri yol ve alanlarında dahil edilmesi ihtiyacını da unutmamak gerekir.

Çünkü şehirler insanların tecrit edildiği yerler değil yaşama alanlarıdır. Bu alanlardan faydalanmak da her insanın en doğal hakkıdır.

En kısa zamanda taş kaldırımlı yaşam alanlarımızın daha düzenli bir şekilde genişletilmesi ve arttırılması dileğiyle.

Bu arada taş kaldırımlarının en büyük özelliği yağmur sularını toprağın altına geçirmesidir.

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster