Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1141
 

Taşa demişler derdin yok,taş yosunları göstermiş benim derdim daha çok

Taşa demişler derdin yok,taş yosunları göstermiş benim derdim daha çok
 

Görsel alıntı


Taşa demişler derdin yok, taş yosunları göstermiş benim derdin daha çok.

Taştır, kadıdır, başı kırar diye onu hor görme. Onunda bir canı var, arkadaşı, seveni var.

Taşın etrafını sarar yosunlar. Öyle taşlar var ki bin bir derde deva olurlar. Elbette hiçbir taş gereksiz yaratılmadı. 

Bazı taşlarda hikmetler var. Henüz az keşfedilmiş mücevherler var. En kıymetli taş AKİK diğer adıyla ( AGAT ) taşıdır.  

Akik taşı eski çağlardan beri, süs eşyası, mücevher, bazen de olumsuz enerjilere karşı koruyucu veya olumsuzlukları ortadan kaldırıcı etmen olarak kullanılmıştır.

Agat veya Akik olarak ünlenen taşlar, kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi ve yeşil karışımı renklerdedir.

Akik taşı dikkatle incelendiğinde sanki çevresindeki varlıkların veya manzaraların enerjisini emerek, bu enerjiyi bir tablo haline getirmiş görünümündedir.

Peygamber Efendimizin mühür olarak kullandığı yüzük de kırmızı akik taşıdır. Kırmızı Akik taşına Yemen taşı adı verilmiştir.

Akik taşı bir merkezin çevresinde çeşitli renklerde halkalardan veya çizgilerden oluşmuş görünümünü taşır. Halka şeklindeki damarlar ana renkten ton olarak farklılaşır.

Serttir ve koyu renkli kısımları saydam olmamakla birlikte ışığı geçirgen bir yapıya sahiptir. Akit taşı yosunla birlikte ışığa tutulduğunda taşın içindeki yosunum su görüntüler.

Ağaç Akikte dallar ve yapraklar vardır. Mikroskop altında bazı Akitleri seyretmek apayrı bir zevk verir. Akit taşların renklilikleri her zaman kendini göstermiş ve dikkatleri üzerine çekmiştir.

Akik taşı doğada en çok bulunan taşlardır. Akik taşı dünyada en çok bulunan taş türü olarak eski çağlardan bu yana insanoğlunun hayatında yer almıştır.

Her zaman insanları olumsuz enerjiye karşı koruduğuna inanılmıştır. Bir merkezden yayılan kuşaklarda farklı, farklı renkler eşsiz özellikte ve oldukça ihtişamlıdır.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları:

Akik taşının beden ile teması halinde etkilerinin daha fazla olduğuna inanılır. Akik taşı ileriyi görme yeteneği verir.

Ağrıları gidermek için kullanılır. Dişleri ve kemikleri güçlendirir, korur. Cilt hastalıklarına iyi gelir. İradeyi güçlendirir. Damarları kuvvetlendirir.

Vücuttaki gazın giderilmesini yardımcı olur. Hamile kadınlarda hem anneye hem de bebeğe sağlık verir. Hamile bayanlara özellikle tavsiye edilir.

Akik Taşının çıkarıldığı Yerler:

Akik taşı yaygın olarak Brezilya, Hindistan, Çin, Madagaskar, Meksika, İtalya, Mısır, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Uruguay’da çıkarılmaktadır.

Türkiye’de ise Karadeniz sıradağlarını oluşturan volkanik taşların içinde ve Ankara civarında bulunur.

Akik taşının sembolü; İletişim ve dil. Uyumlu olduğu burç ise, İkizler ( kırmızı ve yosunlu ), boğa, yengeç, oğlak ve kova.

Akik Taşının çeşitleri ve faydaları:

Mavi Akik Taşı;Nazara karşı, sindirim bozukluğuna karşı ve konuşma güçlüğü için kullanılır.   

Kırmızı Akik taşı;Yaşama sevincini temsil eder, Sadakat ve yenilik içerir, bedene sıcaklık verir Fiziksel canlılığı artırır, tansiyon ve açık yaralar tedavisinde iyileştirici rol oynar.

Yeşil Akik taşı/ Yosunlu Akik taşı;Uyku verir, sevgi hissini artırır ruhsal gelişime katkı sağlar.

Oniks taşı;Pozitif düşünceye yararlı, korku ve kaygı giderici. Konsantrasyon üzerinde etkili

Sardoniks taşı; Beş duyu üzerinde güçlendirici özelliklere sahiptir.  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akik taşı alma vakti gelmiş :) tüm rekleri bir arada olandan bulmalı :) ne güzel bilgilerdi Candost , teşekkür edeirm, selam ve sevgiler :)

Tülay EKER 
 22.03.2017 13:49
Cevap :
Kıymetli Tülay; Cadı:))) Akik taşının tüm renklerini bulmak için başka ellere gitmek gerekir.Ne çare ki bizim ellerde pek bulunmaz. Taşa demişler derdin yok, Taş üstündeki yosunu göstermiş benim derdim sizinkinden daha çok.Taş demişler ki hiç bir şeye yaramıyorsun. Tay içindeki mücevherleri göstermiş sizin bundan haberiniz yok.Aslında taşlarla ilgili bir kaç dize yazmak istedim.Sonra Akik taşının yararlarını görünce bu satırları yazdım.Saygılar sunuyorum.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk diliyorum.  22.03.2017 15:49
 

Merhba sayın Burakgazi, Taş deyip geçmemek lazım. Hani derler ya taşı gediğine koymak önemli. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 20.03.2017 16:21
Cevap :
Kıymetli İzmirli: Zahmet, zaman ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Gayem taş ile yosunu yazmaktı lakin baktım ki Akik taşı çok değerliymiş ve yararlarını okuduğumda kıymetli yazarlarımızla paylaşayım dedim. Saygılarımı sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  20.03.2017 16:46
 

Mehmet Bey,Taşların bu denli çeşitlerinin ve yararlarının olduğunu bilmiyorduk.ilginç,sürükleyici konuları dantel gibi işleyerek okurlara sunuyorsun.Selam ve sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 19.03.2017 23:06
Cevap :
Kıymetli Hüseyin Başdoğan; Hocam bildiğiniz gibi bu günlerde özellikle yazılarda, konuşmalarda iki sözcüğü dilimize dolandırmıyoruz.Mevcut ortamdan ve güncel konulardan uzak duruyorum.Öylemi deseniz, böylemi deseniz birileri tarafından eleştiri oluyor.Taşlarıın isimlerini ise Abdülkadir Güler hocamız, yazarımız çok güzel isimlendirmiş.Taşın da derdi varmış çünkü onun ışığını da yosun kaplarmış.Elbette bir çok taşlarda derde devaymış.Saygılarımı sunuyorum.Hep sağlığınızı, daiima mutluluğunuzu diliyorum.  20.03.2017 10:19
 

Akik taşının adını duymuştum ama detaylarını bu yazınızdan öğrendim sayın Burakgazi. Akik gibi bir çok taşın şifalı olduğu söylenmekte. Hatta kapitalist düzende burçlara göre taşlar adlandırılarak, bunların satışı da gerçekleşmektedir. Satış nedeni ise insanların enerjilerini yükselttiği söylenmektedir. Doğa'da kimbilir daha bilmediğimiz ne şifalı kaynaklar vardır. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 19.03.2017 21:53
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Aslında taş ile ilgili bir kaç dize yazmak istedim.aşların isimlerini ayıklayınca gördüm ki Akik taşı daha çok yararlı ve faydalı bir taştır.Dizelerden vazgeçtim, Akik taşının yararlarını arz etmek istedim.Ülkemizin bir iki yerinde bulunan Akik taşı diğer ülkelerde daha çok.Şu halde taşında derdi varsa yararıda varmış.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  20.03.2017 10:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2113
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster