Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
53
 

Tasarruf Fatura İçin mi?

Her şeyi yanlış yaptığımız gibi bunu da yanlış yapıyoruz…

Halkımızı ve ülkemizi düşünerek tasarruf yapmamız isteniyor.

Sanki herkes vatansever.

Ödeyeceği faturayı öne çıkarsana kardeşim.

Bu tasarruf sözü de çok kaypak. Ne kadar tasarruf yapacağız? Kızılderililer gibi senede bir defa mı banyo yapalım?

Su içmeyen ya da temizliğe önem vermeyenler doğal olarak zaten tasarruf yapıyorlar, gerisini boş verin.

Hem benim tasarruf ettiğim suyun Afrika’ya faydası olacak mı?  Ben tasarruf edeceğim başkası cammış gibi, yok kardeşim!

Ha bak faturada fark edecekse düşünürüm!

Öte yandan ihtiyaçtan tasarruf olmaz.

Sosyal devletçilerin icat ettiği abuk subuk bir konu. Suyumuz azaldığında kaynağından kesiyorlar zaten. Afrika’da yaşasaydık eli mecbur. Türkiye’de gerek yok. Dört tarafımız suyla kaplı tasarruf yapacakmışız babababa!

Kerim Korkut’a dilenci edebiyatı yapmayın, “suyu az kullan boşa akmasın” musluğu açacağım suyun boşa akmasını seyredeceğim öyle mi?

Biz bunları aştık, sizlerin klasik basamaklarınıza basmadan merdivenleri çıkıyoruz. Gölgede oturmuyor düşüncesiyle serinliyoruz.

jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle giderse tarlalarını sulayacak suyu bulamayacaklar ve onu da satın almak zorunda kalacaklar..Gerçi geçenlerde bir bilim insanı açıklama yapmıştı insanların tarlalarını suladığı bir akarsu da araştırma yapmışlar.. detarjan kullanımı artığı için buradan yapılan sulamayla tarımın ne kadar sağlıksız olduğunu anlattı..Gerçi hoş bende konuşuyorum ama börekleri plastik kaplara koymaya devam .. Müşterinin bilinçlenmesi gerek ..Düşünsene herkesin kabıyla alışverişe geldiğini !

jale kasap 
 26.07.2020 9:19
Cevap :
Aslında yazdıkların dünyayı kurtaracak bir bakış açısı. Ben etikete karşıyım, Atatürk'ü seviyorum ama Atatürkçü değilim. Keza hayvanları seviyorum ama hayvan sever değilim. Sağlık takıntıları yüzünden börek çöreğe de hasret kaldım.Bazen kimse görmeden yeyim(yiyim miydi yoksa) diyorum. İyi ki bunları yazdım, bayram aklıma geldi, bayramın kutlu olsun.  31.07.2020 15:05
 

Yok anladım önerdim de.. O gülüş sinirin yazıya güzel yansıması için ve Kendimeydi ..Tasarruf diyenlerin tasarruf yapmadığı bir dünya burası dünyayı su tasarrufu kurtarmayacak ama bu dünya düzeni sürerse susuz kalacağız..Biz kaybolunca suda çoğalır yeşilde..Şuan Trakya’nın suyunu karşılayan akarsular on yıl içinde kaybolacak şuan yüzü geçik dere kurudu bile artık yok , çünkü İstanbul’a su taşımak için kanallar döşeniyor ve suların yönü değiştirilerek belli bölgelere kaydırılıyor. Geçen günlerde .Güven islamoğluna suyun kirletilme videosunu attığımda hemen müdahale etti. Su haktı satılamazdı ama insanlar çıkarları için kazanç için içine sıçıp kurutuyor...Yani içim dolu ama ama gülüp geçtim anlayacağın ..

jale kasap 
 26.07.2020 8:54
Cevap :
Böyle özenle yorum yapıyorsun ya ne dedi acaba diye önemseyip iki hatta üç defa okuduğum oluyor.Ben pek tasarruf bilmem. Nedense bu konuda eğitilmemişim. Aksine yedi sülalem tasarrufçu ve en iyi yazar arkadaşım yani sen de hemen her konuda hassassın. Doğayı ben de koruyorum, çayıra değil taşa oturuyorum; lakin foyam meydana çıktı kene korkusuylaymış!  31.07.2020 14:59
 

Sayın Korkut sizden bir ricam olacak.Blok yazmadan önce biraz düşünün.Su tasarrufundan bahsederken " suyu açıp da seyredecek değilim " diyorsunuz.Size onu söylemiyorlar.Söyledikleri şu : Ev hanımları bulaşıkları makineye koymadan önce sudan geçirmesinler,bir kağıtla kalıntıları temizleyip öyle makineye koysunlar ".Bir de diş fırçalarken ve tıraş olurken suyun devamlı akmasına sebebiyet vermeyin hatta banyoda sabunlanırken suyu boş yere akıtmayın." Böylece tonlarca su tasarruf edilebiliyor.İstanbul 1960'lı yıllarda çok su sıkıntısı çekti.Çeşmelerden su taşımaktan belimi sakatladığımı hatırlıyorum.

yılmaz çetingöz 
 23.07.2020 11:33
Cevap :
İki konu var: İlki, sizin dediğiniz tasarruf değil israf. Tasarruf biriktirme, az kullanma, idare etme. Ama yine de yazdıklarında haklısın. Lakin tasarruf edelim tutumlu olalım deyince insanlar sizin gibi anlamıyor,az kullanalım şeklinde anlıyorlar. İkinci konu ben farklı hatta uçuk belki yanlış düşünceleri de kapsayan yorumlar yapıyorum ki insanlar düşünsünler diye. Bir kaç örnek vereyim: "Eliniz kirli değilse vücut dokunmakla kirlenmez", "İdeal insan melek şeytan karışımudır", "Birilerinin arkamızdan konuşması bizim yararımuzadır" gibi. Saygılarımla.   26.07.2020 15:41
 

:)

jale kasap 
 23.07.2020 5:24
Cevap :
Anlamadınız...Yok, anladınız da onaylamadınız...Hayata 360 dereceden baktığım için bu tür yazılarım oluyor. "Katillere Öğütler", "İdeal insan melek şeytan karışımıdır", "Eliniz kirli değilse vücut dokunmakla kirlenmez" aklımda kalan bazıları. Sadece haklıyı haklı görmekle iş bitmiyor.  25.07.2020 17:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5324
Toplam yorum
: 13755
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 658
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster