Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1388
 

Taşımalı Eğitim ve bir Proje

Taşımalı Eğitim ve bir Proje
 

2001 yılından beri ülkemizde "Taşımalı Eğitim" uygulaması var.

Taşımalı Eğitim uygulaması yüzünden köylerimizde binlerce okul kapatıldı.

Çocuklar, karda kışta çeşitli araçlarla merkezi okulların bulunduğu köylere, yerleşim alanlarına taşınıyor. Küçük köyler, öğretmenlerinden- ışıklarından- yoksun kaldılar.

Öğretmenlerin yerini köy imamları aldı. Bu kararla belki de yapılmak istenen buydu.

Bu karar aynı zamanda küçük köylerin boşalmasına, şehirlere göçün hızlanmasına neden oldu.

Eğitimle, ekonominin elbette çok önemli bir ilişkisi var. Maliyetler iyice hesaplandığı zaman, taşımalı eğitimin o kadar da ucuza gelmediğini görürüz. Köylerde bir çok derslikler boş kaldı. Ulaşım, beslenme, yolda geçen süreler, trafik sorunu, sağlık giderleri yönünden bakıldığı zaman taşımalı eğitimin sorunlarının daha çok olduğunu görürüz. Binlerce köy ilkokulu şimdi kendi haline kaderine terkedilmiş durumdadır. Bunlar da çok önemli yatırımlardır.

Taşımalı Eğitimde, öğrenci kayıt, devam takip işlerinin de o kadar kolay olmadığını görürüz. Bu yüzden bazı öğrencilerin okullara kayıt olmadıklarını, bazılarının da devamsız duruma düştüklerini görüyoruz.

Beni bu yazıyı yazmaya yönelten neden; 14 yıl köy ilkokullarında görev yapmış olmamdır.

Hürriyet Gazetesinin Ege Bölgesi ekinde, "Taşımalı Eğitim köyleri bitirdi" başlığıyla yazılan yazı çok önemliydi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Osman Demircan'ın bu konudaki çalışmaları ve görüşleri yer alıyordu. Çanakkale'de 5 yıl boyunca 300 köyü gezerek tespitler yapan Prof. Demircan, bu köylerde nüfusun hızla azaldığını, şehir nüfusunun ise hızla arttığını belirterek bunun önemli sebebinin taşımalı eğitim olduğunu vurgulayarak,"Her köyde cami var, kadrolu imam var ama öğretmen yok, öğrenci yok, çocuk sesi duyamıyorsunuz" diyor.

Terkedilen okulların bazılarının ahır olarak kullanıldığını belirten Prof. Demircan, bu köyler için yeni bir proje hazırladı. Hazırladığı projeyi Milli Eğitimin yetkililerine ulaştırdı.

Proje kısaca şöyle : Bu köy okullarının değerlendirilmesi için kurul rapor hazırlayacak. Bu okullar tekrar eğitim amaçlı kullanılacak. Mesela, bir köydeki o okula emekli bir öğretmen gidip yerleşecek. Öğretmen o okulu ya parayla satın alacak ya da öğretmene o okul tahsis edilecek. Bu proje sayesinde köydeki okulda, eğitim verecek bir kişi bulunacak, köydeki çocuklara ve köylülere hiç değilse eğitim ve bir çok konuda yardımcı olacak.

Bu, iyi niyetle hazırlanmış projeye Milli Eğitim nasıl bakar, nasıl değerlendirir, bu proje hayata geçebilir mi uygulanabilir mi göreceğiz.

Bence, çok iyi bir proje. Emekli bir öğretmen olarak ben bu işte varım. Ondört yıl görev yaptığım köylere zevkle yeniden dönerim.

Bu proje aynı zamanda taşımalı eğitimin aksaklıklarını ve eksikliklerini de tamamlar diye düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazınıza sizi bilgilendirmek adına bir yorum yapmıştım, ama yayınlanmadı. Yayınlanıp yayınlanmaması önemli değil de, sadece size ulaşmadığı için mi yoksa verilen bilgiyi yayınlamaya değer görmediğiniz için mi yayınlamadığınızı merak ettim. Bu yorumu da yayınlamayabilirsiniz, ama sadece "nedenini" mesaj olarak iletmenizi rica edeceğim. Tabi lütfederseniz. Saygıyla...

Haluk Seki 
 18.01.2009 21:20
Cevap :
Haluk Bey tekrar merhaba, yorumlarınız çok önemli, özellikle siz, bu Didim yöresini çok iyi biliyorsunuz. Pazar günleri kahvede bizim batak çatışmamız oluyor, kahve mesaimiz biraz uzuyor. Umarım bu proje yaşama geçer de kahve köşelerinden kurtuluruz. Teşekkür ediyor, sevgilerimle esenlikler diliyorum.  18.01.2009 22:38
 

Uzun yıllar ben de köylerde çalıştım. Bu durum "İmamların öğretmenlere karşı zaferi" şeklinde yorumlamıştı. Gerçeklik payı var mı anlattıklarınızda? Evet! Var! Bu nedenle kapatılmamış mıydı "Köy Enstitüleri"? Gerçi bu yorumu yaparken içimden bir ses de"imamlara haksızlık edildiği" konusunda beni rahatsız ediyor. Belki bu haksızlık iki taraf için de geçerli. Böyle bir görevi beklemeden köylere doğru göç etmek mi gerekiyor? Bilemiyorum.

Hakkı Uysal 
 18.01.2009 18:33
Cevap :
Hakkı Bey Merhaba, bilmem nedendir bilmiyorum, köyler beni hep çekiyor. Köylerde doğdum, köylerde öğretmenlik yaptım ama şehirler beni boğdu... Bu proje iyi bir proje de MEB ne der ! Yorumunuz için teşekkürler eder sevgilerimle esenlikler dilerim.  18.01.2009 22:45
 

Antalya Yazır vadisinde Çamlıbel köyü okulu, emekli bir karı-koca tarafından satın alındı, tadil edildi ve köy çocuklarına hizmet vermeye başladı. Yanlış hatırlamıyorsam 2003 yılıydı. Harika sonuçlar alındı. Açılışında ben de bulunmuştum. Biz o dönemde köy kütüphaneleri kuruyorduk, Mehmet Bey köy kütüphanesinden hareketle bu projeyi başlatıp, olağanüstü bir iş başardı. Yapılmayacak bir iş değil, ama doğru ellerde doğru amaçlarla yapılmasının denetlenmesi gerekiyor (kim denetleyecek, onu da düşünmek gerekiyor). Not: İlk köy kütüphanesi örneği sizin bölgenizde Akköy' dedir, sanırım biliyorsunuzdur. Amaç ya da uygulama aynı değildir ama, orada da çok önemli sonuçlar alınmıştır, uygulama konusunda Güven Beyden fikir edinebilirsiniz. Sevgi ve saygılarımla...

Haluk Seki 
 18.01.2009 1:15
Cevap :
Haluk Bey Merhaba, keşke bu proje tüm bölgelerimizde uygulansa da ben de o köylerin birinde kendimi bulsam. Akköy projesi tam böyle değil ama çok daha güzel bir çalışma. Yorumunuz için teşekkürler eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  18.01.2009 22:33
 

Sizi kutluyorum Erdoğan Bey, bu güzel ve aydınlık kararınız için. Değerli Profesör Osman Bey i de kutluyorum onca çabaları nedeni ile. yazıyı okumalıyım şimdi de Hürriyetten. sağlıcakla.

Ezgi Umut 
 18.01.2009 0:54
Cevap :
Ezgi Hanım Merhaba, keşke bu proje uygulansa da ben de kendimi o köylerin birinde bulsam, bundan çok mutlu olurum. Yorumunuz için teşekkürler ediyor sevgilerimle esenlikler diliyorum.  18.01.2009 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1395
Toplam yorum
: 1902
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1027
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster