Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
267
 

Taşlar yerinden oynarken...

Taşlar yerinden oynarken...
 

Meydanlar ve söylemler kızıştıkça ülke siyaseti hızla seviye kaybediyor.

Bu günlerde öne çıkan ABD ile anlaşma ve sonrası ile ilgili gündem epey tartışılacağa benziyor. O dönemi anımsayanlar fazlaca belgeye gerek kalmadan olanları anlayabilirler. ABD'nin Irak'a saldırmak için alt yapı hazırladığı, Bush'un "At pazarlığı" diye AKP hükümeti ile yapılan pazarlıkları ve dolayısı ile Türkiye'yi aşağıladığı dönemlerdi.

Meraklısı internetten o dönem ile ilgili haberlere ve yetkililerin açıklamalarına ulaşabilir. Baykal'da Sosyalist Enternasyonal toplantısı dönüşünde uzun uzun o belgeleri açıkladı. Bence üzerinde o kadar durulması, bu günün gündemini ötelemekten başka bir amaca hizmet etmez. Aslında Enternasyonal toplantısında Baykal konuşurken Talabani ve Barzani'nin salondan çıkması ve DTP gözlemcilerininde onlarla birlikte hareket etmesi daha öne çıkması gereken bir durumdu. Gerekçesi ne olursa olsun bu ülkede politika yapanların söylemlerinde samimi olup olmadıkları gösterdikleri tavır ile anlaşılır. Ne yazık ki DTP gözlemcileri samimi bir tavır göstermemişlerdir.

Meydanlarda mitingler devam ederken öne çıkan söylemlerde sertleşiyor. Devlet Bahçeli, Erdoğan'a ip gönderiyor. Erdoğan hemen yanıtı gecikmeden veriyor. "Zamanıda siz niye asmadınız millet size ip verirdi" diyor. Oysa bu gün AKP'de siyaset yapanlar o zaman mecliste idam konusunda ortak hareket ederek idamı engellemişlerdi.

Medyada devlet olanaklarının iktidar tarafından seçim ve kendi partileri açısından kullanılması gündeme geliyor ama Yüksek Seçim Kurulu'ndan bu konu ile ilgili yaptırım yok bildiğim kadarı ile.

Televizyonlar haber bültenlerinde belirgin bir şekilde taraflı yayın yapıyorlar ama yine tepki vermesi gereken devlet organlarından ses yok. Gazeteler yine ön yargılı ve taraflı yayın yapıyorlar yine ses yok. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi demokrasimtırak bir seçime gidiyoruz ve ülkemizin bu konuda siyaseti ile, basını ile alması gerekli o kadar çok yol varki...

Ucuz mazot vaatleri ile perdelenen seçim sürecinde, temel sorunlarımızın tartışılmasına pek sıra gelmiyor. İktidar mağduru oynarken vatandaştan oy istiyor istemesine de, kendi beceriksizliğini gözden geçirme, değerlendirme fırsatını kullansa, belki daha fazla oy alacakken, alanlarda ağlama edebiyatına sığınıyor. Ortaya çıkardığı görüntü Anayasal kurumlar ile kavgalı bir resim vermeye devam ediyor.

Kanımca bu seçim sürecinde ve özellikle son dönemde yürüttüğü strateji ile CHP lideri Baykal yükselen bir ivme yakaladı. Kendinden emin tavırları ve ülkeyi sahiplenen söylemleri ile seçimden en karlı o çıkacak.

Küresel güçlerin ve sermayenin desteği AKP'den yana. Sınırsız bir medya desteği arkasında ama ona oy verenler hızla azalıyor. Şişirilmiş anketlerde öne çıkarılsa da oylarındaki düşüş kaçınılmaz bir gerçek olarak 23 Temmuz'da görülecek.

Kartların yeniden dağıtıldığı seçim sonrasında çok şey değişecek. Ama sonuç ne olursa olsun Türkiye'nin yeni bir Anayasa ve seçim kanununa ihtiyacı var. Siyasi partiler kanununa ihtiyacı var.

Bugün hüküm süren lider demokrasisi veya egemenliği gün geçtikçe dar bir gömlek olarak bedenimizi sıkmaya devam ederken; çağdaş, demokratik bir Türkiye düşlemek zorlaşacak. Ortak aklı egemen kılmayan söylemler ve politikalar gittikçe uygulanamaz konuma gelecek. Görüşmek üzere...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu en son cümlen var ya " Ortak aklı egemen kılmayan söylemler ve politikalar gittikçe uygulanamaz konuma gelecek." Ben de bunu gözlemliyor ve ülkem adına, insanlık adına seviniyorum. Sağlıcakla.

Ayrıntıda gezinmek 
 04.07.2007 3:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 818
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster