Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
138
 

Tasvip Etmiyorum

Tasvip Etmiyorum
 

Bizim ülkemizin adetidir, insanımızın kadim alışkanlığıdır. Bir konuda fikir beyan ettiğiniz zaman hemen sizi alıp bir yerlere yamamaya, üzerinize boya sürmeye, falancılıkla suçlamaya, filancılıkla aşağılamaya kalkışırlar. Olmadığınız cereyanlara sokar, bilmediğiniz ideolojilere kulp yaparlar.
 
Taksim Gezi Parkı direnişi ve meydana gelen olaylara dair kaleme alınan yazılarım nedeniyle de bazı dostlar bizi bir kategoriye sıkıştırmaya, bir kalıba sokmaya çalışmış. İlla ki her yazıda olayların neresinde durduğumuzu, kimi açıkça desteklediğimi ya da desteklemediğimi belirtmek zorunda mıyız? Onu bir yana bırakalım illa ki taraf olmak zorunda mıyız?
 
Bu vesileyle bu yazıyı kaleme alıp içimdeki kurtları dökmek, Ahmet’e ya da Mehmet’e yaranma gibi bir derdim olmadığını beyan etmek istiyorum. Kimseye şirin gözükmek istemediğimi, kimsenin takdirini, alkışını umut etmediğimi, kimseden ulufe beklemediğimi, kimseye yandaşlık etmediğimin de bilinmesini istirham ederim. Ben acizane, kendi halinde bir vatandaşım. Gördüğümü, duyduğumu, düşündüğümü kimsenin tavuğuna kışt demeden söylerim. Ama tilkilik edenleri de hoş görmem..
 
Gelelim yazı başlığımızla uyumlu içeriğimize..
 
- Taksim Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini, oraya beton duvarların dikilmesini protesto eden, kendi halinde eylemini yapan, kimseye ve hiçbirşeye zararı olmayan küçük gruba sabahın köründe sanki düşmana pusu kurar gibi baskın yapılmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Baskın yapılan gruba şiddet uygulanmasını, çadırların yakılmasını, göstericilerin gaz bombardımanına tutulmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Bu ve buna benzer hadiselerde polisin ilk fırsatta şiddete başvurmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- PKK ve sempatizanlarının düzenlediği mitinglerde kimsenin kılına dokunmayan/dokundurulmayan polisin şimdiki halini TASVİP ETMİYORUM.
 
- Polisin dövebildiğim kadar döveyim anlayışıyla olaylara müdahale etmesini TASVİP ETMİYORUM.
 
- Polisin yere düşmüş, savunmasız durumdaki kişilere tekmelerle saldırmasını, aynı anda 3-5 tanesinin yere düşen kişinin üstüne çullanmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Eylemcilere müdahale edecek polislerin kasklarında bulunan, herhangi bir soruşturma anında polisin tanınmasını sağlayan Kask Numaralarının bantla kapatılmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Amirlerinden emir alarak orada bulunmak zorunda olan, görevlerini yapmaya çalışan, şiddete başvurmayan, zor durumda kaldığı zaman bile mümkün olduğunca şiddetten kaçınan, içimizden biri olan polislerin de sanki düşmanmış gibi gösterilmesini TASVİP ETMİYORUM.
 
- Normal zamanda zırt pırt kamera karşısına geçen, kendilerini öven, yaptıklarıyla övünen kişilerin sorumlukları altında cereyan bu olaylarda ortadan kaybolmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Hiçbirşey olmamış gibi yayın yapan, gösterileri haber yapmayan, sansür uygulayan ve uygulanmasına göz yuman, elini kolunu bağlayan medyanın bu halini TASVİP ETMİYORUM. Fırsattan istifade ederek bilgi kirliliği yaratmaya çalışanları da TASVİP ETMİYORUM.
 
- Aynı medyanın günah çıkartırcasına yayın yapmaya başlayarak, kitlelere şirin gözükmeye çalışmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Olayları sanki düşman saldırı gibi niteleyerek yorum yapan, vatan-millet-sakarya edebiyatıyla sakin kalan vatandaşları da galeyana getirmek isteyenleri TASVİP ETMİYORUM.
 
- Bir şeyi protesto etmek için toplanmış, şarkılarla, türkülerle eğlenmesi gerekirken, işi ‘verebildiğim kadar zarar vereyim’ noktasına getiren göstericileri TASVİP ETMİYORUM.
 
- Göstericilerin her ne olursa olsun çevredeki işyerlerine, evlere, araçlara, parklara vb zarar vermesini, yakmasını, kırmasını, dökmesini TASVİP ETMİYORUM.
 
- Göstericileri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışan, provake eden, ilk fırsatta karşı tarafa zarar vererek masum kitleyi de zan altına sokan marjinalleri TASVİP ETMİYORUM.
 
- Gösteriye gelenlerin aşırı miktarda alkol tüketmesini TASVİP ETMİYORUM.
 
- Gösterilerin amacından saptırılmasını, protesto formatından çıkartılıp iktidarı alaşağı etmek için kullanılmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Gösterilerin bir ideolojiye ya da bazı ideolojilere mahsus gibi gösterilmesini, o ideolojilerin reklamının yapılmasını TASVİP ETMİYORUM.
 
- Gösteriyi ve göstericileri kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalışan, gösterilerden siyasi prim yapmaya çalışan politikacıları TASVİP ETMİYORUM.
 
- Hazır millet toplanmışken ve hazır iktidara bu kadar tepkiliyken ben de aralarına karışayım da bir iki slogan atayım, birkaç puan kazanırım diyenleri TASVİP ETMİYORUM.
 
- Kardeşlik ve huzur içerisinde geçmesi gereken gösterilerin her ne hikmetse her defasında birileri tarafından baltalanmasını, tahrik edilmesini, çeşitli çıkar ve amaçlara alet edilmesini TASVİP ETMİYORUM.
 
Murat HACIOĞLU

06.06.2013, Denizli

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine de tam olarak objektif olamamışsınız gibi geldi bana; barışı savunanlarda da hata olabilir. Marjinaller konusunda da eksik bilgilerimiz olabilir.Belki hepsi memleketi seviyorlardır da yöntemleri yanlıştır.Örneğin polis müdahalesi olmasaydı belki bir kişi bile ölmeyeekti.

Kerim Korkut 
 20.07.2013 5:20
Cevap :
İlk baştaki polis müdahalesi konusunda haklısınız. Olmasaydı olaylar bu boyuta gelmeyebilirdi. Ancak marjinal grupların barış istediğinden şüphem var. Etrafı yakıp yıkarak barış olmaz ki ama :) Sevgi ve muhabbetle.. (yakıp yıkanlar sadece onlar değil ama çoğunluğu öyle)  20.07.2013 19:21
 

HACIOĞLU,ÇORBACIOĞLU DA SENİ TASVİP EDİYOR...PROTESTOLARIN SÜREKLİLİĞİ ZATEN İKTİDARI ALAŞAĞI EDER; FAKAT VURGULADIĞINIZ GİBİ, OLGUYU SALT İKTİDARI YIKMAK İÇİN KURGULAMAYA ÇALIŞIRSAN TERS TEPER, O SENİ KURGULAR..YALNIZ BAŞBAKANIN İNADI DA EN AZ HÜKUMETİ YIKMAYA ÇALIŞANLAR KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU DA TASVİP ETMENİ ÖNERİRİM, ÇÜNKÜ LAFLARI ÇELİŞKİLİ. BEŞERESAT'A 'HALKI DİNLE' DİYE SESLENECEĞİNE BİR DE KENDİSİNE SESLENSİN. EMPATİ YAPMAYANLAR SEMPATİLERİNİ YİTİRİRLER.

sevket çorbacioglu 
 07.06.2013 2:43
Cevap :
O konuda da haklısınız. Benim yadırgadığım söylemlerinden biri de Suriyelilere Suriye'li Kardeşlerim derken, kendi vatandaşına ÇAPULCU demesiydi. Bu ilk gafı değil, son da olmayacak. Tabi bu gaflar biraz kasti gibi :) Sevgi ve muhabbetle..  07.06.2013 23:28
 

Kaleminize sağlık..bu arada hoşgelmişsiniz yeni gördüm uyandım diyelim yada ...bende tasvip etmiyorum size katılıyorum..selamlarımla.

Tülay EKER 
 06.06.2013 17:33
Cevap :
Merhaba, hoşbulduk :) Sevgi ve muhabbetle..  06.06.2013 23:39
 

Helal olsun, bir hekim olrak sizden farklı teşhis beklenmezdi. Eylem alanında içki içilmesi inadına davranıp,içki yasaklarına da sembolik bir protesto. Aşırıya kaçıldığını sanmıyorum.Selamlar.

Turbest 
 06.06.2013 16:52
Cevap :
İçmek isteyene kimse mani olamaz tabi ama bu da sembolik olarak yapılabilirdi. Direnişe esprili katkılar geliyor. Ona da öyle bir sembolik protesto uygulanabilirdi. Alkolün olmaması karşı saldırıların önünü de keserdi. Sevgi ve muhabbetle..  06.06.2013 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1623
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster