Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '09

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1059
 

tatil uzakdoğu malezya

tatil uzakdoğu malezya
 

Petronas Kuleleri


Kuala Lumpur = “çamurlu kavşak” demekmiş. Demek ki bir zamanlar öyleymiş. Oysa şimdi, dünyanın en akıllı, en yüksek binalarının, en modern otoyol ve kavşaklarının bulunduğu kentlerinden biri Kuala Lumpur.
Turkiye Malezya olur mu bilemem ama ekonomik açıdan Malezya olacak isek olalım. Bu ne muhteşem ekonomi, bu ne zenginlik, bu ne medeniyet, bu ne refah... Binalar, yollar, arabalar, üstüne üstlük insanlarda ki zerafet, temizlik ve güleryüz. Caddeler sabaha kadar ışıl ışıl ve güvenli. Kızlar gece yarısı bile sokaklarda çalışıyor ?
Malezya özünde islami bir devlet. Nüfüsun % 60’ı müslüman. Kimliğinde müslüman yazanlar da islami kurallara uymak zorunda. Kadınların kafalarında Türban var. Ama dünyada sadece bizim kızlarda görülen türban içine kocca tas yada boş saksı koyup, birde sinemaya giden yok. Ancak daracık kot pantalonlar, hatta içinden g-string göstermeler, çıplak ayaklara seksi topuklu ayakkabılar alışılagelmiş görüntüler. Bknz resimler. http://picasaweb.google.com.tr/baracudacem/KUALALUMPURMALEZYA#
Malezya ile siyasi ilişkilerimiz gayet iyi. Türk tanıtma vakfı ve Turizm bakanlığı kesenin ağzını açmış. Şehirde, havaalanında heryerde Türkiye reklamları, billboard’ları var. Ancak anlaşılmayan şu; neden bu outdoor reklamlarda, Türkiye gibi 30a yakın ülkede de bulunan Roma Tiyatrosu resimleri bulunur? Neden sadece Türkiye’ye özgü resimler, bölgeler kullanılmaz? Nitekim onca reklama karşın Türkiye’ye gelen Malezyalı sayısı hala çok az.
Alışveriş için K.L Tower yani Petronas Kuleleri’nin altindaki alisveris merkezi Suria KLCC çok güzel. Burada hertürlü markayı birarada bulmak, 224m’den şehri gözetlemek te mümkün. Ayrıca 4.kat “Sake” restaurantta; Japonyadakiler gibi raylı sistem üzerinde dönen ve renklerine göre fiyatlandırılan tabakların içindeki suchileri, patlayıncaya kadar deneyebilirsiniz. Hemde kisi başı 10 dolara. KL’nin döner restoranı Seri Angkasa ise şehir manzarası ile gözü, yemekleri ile sizi doyurabilir. Malezya’nın tipik yemeği ise Malayların oldukça severek tükettikleri 'Rendang Tok' . Bu, hindistan cevizi sosunda pişirilen bir balık çeşidi. Malezya’da stall yani ufak yiyecek kiosklarında farklı lezzetleri tatmak mümkün. Örneğin Nasi Goreng Pataya ve Dagi Mira’yı bizim damak tadımıza uygun. Yemeklerden önce soğan veya sebze çorbası içerler. Ama ekmek bulamazsınız. İçecek olarak da Malezya`ya özgü Teh Tarik (Kremalı çay), Limonlu- buzlu çay, tropikal meyve suları tavsiye edilir. Guava, rambutan, lychee, yıldız biçimindeki star fruit, ve düryan tadına bakılması gereken meyvelerdir.
Çok ucuz yerel ürünlerin ve çakma çantaların, saatlerin adresi ise “Chinatown”. Gerçek Louis Vuitton ya da Gucci arıyorsanız, adresiniz Starhill Gallery, El sanatları, hediyelikler, kıyafetler, takılar ve antikalar için Central Market, ayrıca 300 mağazanın bulunduğu Mid Valley Megamall görülmeli
Malezya, Malezya krallıkla yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyondur. Konfederasyonu oluşturan federal eyaletler de krallıkla yönetilir. Güneydoğu Asya'da yer alan Malezya konfederasyonu, 11 devletin Singapur, Saravak ve Sabah (eski Kuzey Borneo)'ın v.s. birleşmesi ile oluşmuştur. Singapur 1965 yılında federasyondan ayrılmıştır. Kuzeyde Tayland, güneyde Singapur ve Endonezya ile komşudur. Ayrıca batıdan Andaman Denizi, doğudan Güney Çin Denizi'ne kıyısı vardır. Ülke coğrafi yönden Batı Malezya ve Doğu Malezya olmak üzere 2 bölgeye ayrılır. Başkent: Kualalumpur, Resmi dili Malayca, Federal Monarşi ile yönetilir. Yüzölçümü: 329.847 km², Nüfüs: 29 Milyon.
Tarihine gelince; 13.yy'la kadar 500 yıl süreyle Malezya, Srivicala Hindu ve Buddha'cı krallığının bir parçası olarak Sumatra'dan yönetildi. Malezya daha sonra Cavalılar ve Malakka'nın Malezya'lı hükümdarlarının egemenliği altına girdi. 15.yy'da Malakka'da İslamiyet yayıldı ve bütün yarımadayı kapladı. Portekizliler 1511'de Malakka'yı ele geçirdiler. Ancak Hollandalılar ile Portekizliler arasında sürekli bir mücadele başladı. 1641'de Portekizliler Malakka'dan çekildi. Hollandalılar burada 1795 yılına kadar egemen oldular. Penang'da 1786'da ve Singapur'da 1824'de yerleşmeye başlayan İngilizler giderek ticari ve siyasi etkinliklerini artırdılar. Bu arada çeşitli Malezya devletleri üzerinde hak iddia eden Tayland'la mücadeleler yapıldı. Malakka'yı Hollandalılar 1826'da tekrar işgal ettiler. Ancak 1826'da İngilizler Boğazlar Hükümeti'ni kurdu ve 1914'de son Malezya eyaleti olan Johore İngilizlere boyun eğdi.
2. Dünya Savaşı sırasında Malezya, Japonya tarafından işgal edildi. 1948'de Malezya Federasyonu hükümetine karşı gerillalar bir ayaklanma başlattılar. 1956'da yapılan İngiltere-Malezya konferansından sonra 1957'de Malezya'nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi
Halkın %50.4'si Malay, %23.7'ü Çinli, %11'i Yerli, %7.1'i Hint ve %7.8'i diğer etnik gruplardır.
Müslümanlık: %60.4, Budizm: %19.2, Hıristiyanlık: %9.1, Hindu: %6.3, Konfüçyüsçülük/Taoizm/Çin dinleri: %2.6, Diğer (Sihizm, Şamanizm, Bahailik, Animizm vb.): %2.4'dür.
Petrol arıtma tesislerinin yani sıra proton marka otomobil, dayanıklı tüketim malları, tekstil ürünleri, çeşitli gıda maddeleri, çimento ve diğer inşaat malzemeleri, mobilya ve ağaç ürünleri, kâğıt ve kırtasiye malzemeleri, kimyasal maddeler, gübre, kauçuk, plastik eşya, toprak ve madeni eşya, mekanik araçlar, elektrik gereçleri, ilaç, palmiye yağı vs. üreten çok sayıda fabrika kurulmuştur. Kişi başına düşen milli gelir 2000 dolardır.
Kuualalumpur - Kotakinabalu için tklayınız http://www.baracuda.com.tr/uzakdogu/KOTAKINABALU-KUL%20GF.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 273
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4426
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster