Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '20

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
22
 

Tatilde kitap okunur mu?

 insanlara “Karne ve yaz tatillerinde çocuklarınıza günde 1-2-3 saat kitap okutun. Evinize kitaplık oluşturun. Çocuklarınızın şevkle okuma yapması için sizin de elinizde kitap, gazete, dergi, ansiklopedi olsun” derim.

 

Bir çok ana-baba bu öneri karşısında şunları söyler “Kitap okuyunca hemen uykum geliyor. Kitaba artık gerek yok. Her şey TV’lerde, internet sitelerinde var. Çocuklar tatilde bir şey okumasın. Boş kalsın. Dinlensin vb.”

 

Dünyada en az okuyan ülkeler arasındayız. Bilmeden, bilgi sahibi olmadan konuşmaya da pek meraklıyız. Herkes bilim insanı, herkes uzman.

 

Çok kanallı TV ile 90’lı yıllarda, internet ile 2 binli yıllarda tanıştık. Aradan geçen 30 yılda okumaktan epey uzaklaştık. Akademisyenler ve öğretmenler bile okumaktan uzaklaştı. 100 bin camiimiz, 3500 kadar kütüphanemiz var. Bunlarda bulunan kitaplar da bilimden çok uzakta. Mesela gençler için çok popüler bir konu olan kodlama, yazılım ile ilgili olarak kütüphanelerde 10 kitap bile yok.

 

Okumak deyince aklımıza sadece roman, hikaye, öykü gelmesin. Bilimsel içerikli kitaplar da sürekli olarak okunmalıdır.

 

Harfleri, kelimeleri sevmeyen bireyler profesör bile olabilirler ama toplama kalıcı bir katkı, eser bırakamazlar.

 

Çantasında, cebinde cüzdan, telefon taşıyan herkes bir de kitap taşımalıdır. Dünyada her yıl milyonlarca çeşitte kitap yayınlanıyor. Eğer kitaplar ölmüş olsa bunlar neden basılsın ki?

 

Türkiye’de yılda 2000 adet zor satılan kitaplar çoğunlukta. Bu gidişatın değişmesi gerekiyor.     

 

 

Gazete olmayan gazeteler

 

2020 itibariyle 30 kadar gazete günlük olarak okurlara ulaşıyor. Bunların 20 kadarı inanın son derece niteliksiz, içeriksiz. Adeta ölü gibiler. Halka bir bilgi taşıma niyetleri de yok. O siyasetçi şunu dedi, bu politikacı bunu iletti türü saçmalıkları haber diye sunan gazetelere el bile sürmeyiniz. Yoldan çevrilmiş kişilere yazdırılmış köşe yazarları okura yeni bir bilgi sunmuyor.  

 

 

En ucuz nereden bulurum?

Cimri, Akakce gibi web siteleri hangi ürünün nerede kaç TL olduğunu gösteriyor. Bu tür sitelerden çok istifade ediyorum. Kıyaslama imkanı sunuyorlar. Bazı ürünlerde bazı markaları kayırdıkları da olmuyor değil. Ama yine de bakılmasında fayda oluyor.

 

Ali Özdemir

0505 220 83 85

www.aliozdemir.net

Eğitimci-Yazar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben şahsen kitap veya gazete dergi de olabilir okuyunca daha çok huzur buluyorum. Unutmayalım ki okumak bir yerde yaşamaktır. Esen kalınız...

Abdülkadir Güler 
 18.01.2020 20:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1787
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster