Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '19

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
23
 

Tatile "1" Kala

Önümüzde kısa bir yılbaşı tatili var. Ancak asıl tatil daha sonra başlıyor. Ben Öğretmen ve öğrencileri yılda 3 kere gerçek manada gülümserken görürüm. (Öğretmenlerimizin affına sığınarak yazıyorum. Hiçbir kötü niyetim yok. Ne kadar kutsal ve bir o kadar yorucu bir mesleğe sahip olduklarının farkındayım.) Bunlardan ilki sömestr tatili öncesi, ikincisi yaz tatili öncesi ve sonuncusu okulun ilk günü. Bu üç tarih hem öğrenciler hem de öğretmenlerin gerçekten gülümsedikleri zamanlar. Bu yazımızda sömestr tatili için bazı tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım. Acaba tatil için ödev verilmeli mi? Ödev verilmedi diye çocuk tamamen uzak tutulmalı mı? Tatil (özellikle kış tatili) için nasıl aktiviteler yapılmalı?

Tatilde Ödev

Ben her tatilde ödevi olan dönemin çocuğuydum. Hatırladığım kadarı ile ya ödevleri hemen yapar sonra tatile devam eder, ya da son iki gün yapardım. Bu yazıyı yazarken o zamanlara gittim ve ne kadar sıkıldığımı tekrar hissettim. Zaten okul zamanı yeterince ödevlerle meşgul olan bir öğrenci için tatilde ödev vermek bence haksızlık. Ancak kitap okumak bunun istisnası ancak, kitap okumakta ödev olarak verilmemeli. Zaten çocuk kitap okumayı, ödev olduğu için yerine getiriyor ise bu işte bir yanlışlık vardır.

"Şu Kadar Kitap Okunacak" ile "Kitap Okumayı Unutmayın" ile Tatile Girme Arasındaki Fark

Çocuk tatile çıkarken öğretmeni tarafından, "Tatil boyunca şu kadar kitap okunacak. ödeviniz bu." şeklinde okuldan uğurlanmamalı. Çocuğa kitap okumayı sevdirmeli öğretmen. Kitabın yararlarından, bize başka dünyaları tanıttığından, hayal gücümüzü geliştirdiğinden vb. faydalarından bahsetmeli. Tatile çıkan öğrenciye, "Kitap okumayı unutmayın. Bu kendiniz için yapacağınız en iyi şeylerden biri." diyerek nasihatte bulunmalı. Kitap zorunluluk değil, zevk olmalı. Bu çocuğa kazandırılmalı. Anne ve babalarda bu doğrultuda çocuklarına yaklaşmalı. Kapattırılan televizyonun sebebi olmamalı kitap mesela. Bu arada, önce anne ve baba kitap okumalı. Zaten bir süre sonra çocukta doğal bir eğilim kendiliğinden oluşacaktır.

Çocuğunuza Tatilde Beceri Kursları İçin Fırsat Yaratabilirsiniz

Ya hasta olup okuldan geride kalmasından ya da çok yorulup ders çalışamamasından dolayı ertelediğiniz beceri kursları için tatil güzel bir fırsat olacaktır. Çocuğunuz belki sürekli gidemeyecek olsa da, en azından bir ya da iki kere katılım sağlasa da en azından mutlu olacaktır. Kim bilir? Belki bu kısa zamanda hiç tahmin etmediğiniz kadar başarılı olacak ve devamında sizin endişelerinizi aşıp devam edecek?

Kutu Oyunları Ailevi Bağlar İçin de Yararlı Bir Aktivite Olacaktır

Yetiştirilecek bir ödev olmadığından, artık kutu oyunları için yeterli süreye sahipsiniz. Özellikle, strateji oyunları, küpler ile beceri oyunları, tahtadan mimari oyunları ve denge oyunlarını tavsiye ederim. Bu oyunlar çocukların zeka, dikkat, stratejik bakış ve muhakeme yeteneklerini geliştirecektir. Tatil döneminde özellikle çocuklarınız ile bilimsel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Okulda öğretmenlerin yaptığı deneyler, kontrolünüzde olacak şekilde basit elektrik devre tasarımı vb. onların güzel zamanlar geçirmesini sağladığı gibi, gelişimlerini destekleyeceklerdir.

Tatilde Akraba Ziyaretleri

Tatil dönemleri, özellikle akrabaları uzakta olan aileler için, akraba ziyaretleri için güzel bir fırsat. Ancak bu ziyaretleri planlarken, mutlaka çocuğunuzu bu planın içine sokun. Onu memlekete götürüp, büyüklerin kucağına, kuzenleri ve onların dünyalarına hapsetmeyin. Çocuğunuz için mutlaka gittiğiniz yerde farklı bir şeyler bulacaksınızdır. Hatta yanına gittiğiniz akrabalarınızın dahi haberi olmayabilir. Bu tarz aktivitelere kuzenleri ile katılmaktan çocuğunuz mutlu olacaktır. Aksi halde, muhtemel senaryo, üçüncü günün sonunda kavga eden kuzenler.

Tatilde Uyku Düzenine Lütfen Dikkat

Ertesi gün okula gitmeyecek olması, çocuğunuzun ortalama uyuması gereken süreyi değiştirmez. Onların gelişiminin devam ettiğini, özellikle dikkat gelişimi için yeterli uykuyu uyumaları gerektiğini unutmayın. Evet, biraz esneklik sağlanabilir. Ancak kesinlikle esnekliğin limiti abartılmamalıdır. Bununla beraber, uyku saati asla ama asla tablet, televizyon, telefon üçlüsü ile doldurulmamalıdır. Bu konu belki de tatilde en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir.

Unutmayın! Ufak Bir Dokunuş Yeter!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 27.12.18
 
 

NASIL BAŞLADI? Her insanın hayatında dönüm noktaları bulunmaktadır. İşte “Ufak Bir Dokunuş Yeter”..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster