Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '19

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
108
 

Tatlı Yakan Problemleri

Sosyal Bilgiler derslerinde harita bilgisi verilir. Gerçek uzunluk, harita uzunluğu ve ölçek, haritanın temel elemanlarıdır. İlkokul 4. sınıfı okuturken, öğrencilerimle harita konusunu işlemiştik. Temel elemanların hesaplandığı örnek problemler çözdük. Tabii, bu konunun ve problem çözümlerinin pekiştirilmesi gerekiyordu. Bunu da ertesi gün matematik dersinde ele almaya karar verdim. 

O gün gece, evimde önce mutfağa girdim. Ertesi gece arkadaşlarıma yemeğe gidecektim. Bu davete eli boş gitmemek için, fırında ayva tatlısı yapmayı planlamıştım. Tatlıyı hazırlayıp fırına koydum. Tatlı pişerken çalışma masama geçtim. Harita problemleri hazırlamaya koyuldum. Ertesi günkü matematik dersinde çözeceğim problemlerim hazır olsun istiyordum. Çünkü ne kadar çok alıştırma yaparsak, konu o kadar iyi kavranıyor ve hiç unutulmuyordu. Tam 17. soruyu hazırlarken burnuma yanık kokuları gelmeye başladı. Kalemi fırlatıp mutfağa koştum. Fırını açtığımda, ayvaların altının yandığını gördüm. O tatlının arkadaşıma götürülmesi mümkün değildi. Ama olsun, sınıfımdaki çocuklarıma götüreceğim hazırlığım vardı.

Ertesi gün, tenefüste çocuklar matematik dersinde ne işleyeceğimizi sordular. "Size bir sürprizim var" dedim. Meraktan, beni tenefüste rahat bırakmadılar. Ben de ders başlayınca, "size tatlı yakan problemleri çözdüreceğim" dedim. "Hiç böyle birşey duymamıştık" dediler. "Bu problemlerin mucidi benim de, ondan" dedim. Harita problemlerinden sormaya başladım. Çocuklar, " öğretmenim, harita problemi soruyorsunuz bize, neden tatlı yakan problemi dediniz"  dediler. Ben de onlara gece bu problemleri hazırlarken ayva tatlısını yaktığımı anlattım. Çok hoşlarına gitti. Her gün, "ne olur öğretmenim, bize yine tatlı yakan problemleri sorun" diyorlardı. Böylece, tüm sınıf bu problemlerin çözümünü çok iyi öğrenmişti. Matematiği oyunlaştırmak yine işe yaramış, eğlenceli hâle gelmişti.

Aylar sonra, hız problemleri konusunu işleyecektim. Bu konuyu nasıl kavratabileceğimi düşünürken, aklıma yine 'tatlı yakan problemi' geldi. İki konuda da, üç temel eleman vardı: Hız, zaman ve yol, hız problemlerinin temel elemanları; harita uzunluğu, gerçek uzunluk ve ölçek, harita problemlerinin temel elemanlarıydılar. 3 elemandan biri sorulduğunda, problem her iki konuda da aynı yoldan çözülüyordu. Bu çağrışımı onlara anlattım. Hız problemlerini hemen kavradılar, hızla çözmeye başladılar. Tatlı yakma hikâyesi, 'hız'da da işe yaramıştı.

Günlük yaşamın içinde motivasyon yaparak, konuların benzerliğinin çağrışımını yaparak matematik dersi işlemek, çocukların ilgisini çekiyor, kolay öğrenmeyi sağlıyordu.

NOT: Sevgili annem, emekli ilkokul öğretmeni Birsel OĞUZ'un öğretmenlik yıllarından gelen bu değerli anısını, bugünün genç öğretmenlerine alternatif bir eğitim metodu olarak ilham vermesi dileğimle; büyük mutlulukla gün ışığına çıkarıyorum. BKO.  

        

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili öğretmenimiz Birsel OĞUZ Hanımefendinin öğretmenlikle ilgili bu anısını okuyunca onun ne denli mesleğini ve öğrencilerini sevdiğini bir kez daha anlarım. Sevgili öğretmenimize sağlıklı günler diliyorum. Yüreğinize ve emeğinize sağlık. Sizlere de böyle bir anıyı bir daha gün yüzüne çırkardığınız için kutluyorum. Selam ve sevgilerimle.

Abdülkadir Güler 
 13.07.2019 9:28
Cevap :
S Sevgili Hocam; bilginin, deneyimin zekatı, paylaşmaktır diyorlar. Annem de hep bunu uygulamaya gayret ediyor. Aradabir vesile oldukça ben de mutlu oluyorum. Değerli yorumunuza teşekkür ediyor, Söke’ye - sizlere selamlarımı saygılarımı yolluyorum.  13.07.2019 12:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 345
Kayıt tarihi
: 06.01.18
 
 

Aydın'da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Aydın'da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster