Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '15

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
245
 

Tautology ve Ali İmran suresinden bir ayet

Tautology ve Ali İmran suresinden bir ayet
 

Üniversitede (ODTÜ) mantık dersi almıştım. Daha doğrusu bir sömestr mantık (logic), ikinci sömestr de ilim metodu (scientific method). Bu dersler seçimlik dersler olduğu için sadece idari ilimlerden değil, diğer fakültelerden, mühendislikten, mimarlıktan vb fakülte öğrencilerinden de katılanlar oluyordu. Ayıptır söylemesi her iki derste de en yüksek notları ben alıyordum.

Mantık dersinde tabii ki Aristo mantığı, iyi bir tarif nasıl olur vb şeyler öğretiliyordu, Cohen and Nagel isimli yazarlar tarafından yazılmış çok iyi bir de kitabımız vardı. Hocamız da Amerika’dan yeni gelmiş (galiba Cemal Bey idi) çok değerli biriydi. Bu derste öğrendiğimiz kavramlardan biri de “tautology” idi. Tautology, doğruluğu kendi içinde mündemiç bir ifade (önerme) demekti. Yani doğruluğu kendinden menkul, doğruluğunu göstermek için ayrıca ispata, şahite gerek olmayan bir söylem. Google’a girerseniz orada da birçok tanım, açıklama, örnek görebilirsiniz. Mesela bunlardan biri de şöyle, “aynı gerçeğin sanki bir sebep sonuç ilişkisi gösteriyormuş gibi farklı söylenmesi.

Ramazan münasebetiyle hemen her gazetede Kur'an ve ayetlerle ilgili yazılar çıkıyor. Bugünkü gazetelerin birinde de Al-i İmran Suresinin 185 ayetinden alıntı yapılmış. Ayetin bir bölümünde şöyle deniliyor : “Kim ateşten kurtarılıp, cennete sokulursa, o muhakkak kurtuluşa ermiştir.” İşte ayetin bu bölümü bana tipik bir tautology gibi geldi. Öyle ya, hem ateşten kurtarılıyorsunuz, hem cennete sokuluyorsunuz, eh böylece pek tabii olarak da kurtuluşa ermiş oluyorsunuz.

Bunu yazmamın sebebi şu.  Ben Kur’an-ı Kerim’i birkaç defa okudum. İçinde tautology diyebileceğimiz bu gibi pek çok ayete rastladım. Bu gibi zaten aşikar veya zaten başka türlüsü düşünülemez diyebileceğimiz ayetlerin sebebini, hikmetini çözemedim. Belki bu yazıyı okuyup da bana yardımcı olmak isteyenler çıkar.

 

Kalın sağlıcakla…     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 915
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster