Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '09

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
5881
 

Tavan arasında arı kovanı

Tavan arasında arı kovanı
 

ARI KOVANI


Kayınpederimin evi inşa edildikten sonra bir yetmiş yılı geçmiş. Şimdi ilk halinden farklı ama temel ve tavan aynı. Daha geçen yıl mutfak ve bazı odalar yenilendi. Yaşlandıkları için odalar ve mutfak düzenlendi ve soğuk esen rüzgar rüzgarın sızdığı aralıklar kapatıldı.

Birkaç haftadır evin içinde uçuşan arıları görünce kapının açıldığı zamanda davetsiz misafir olarak girdiklerini düşünmüşler önce. Bir de iğnesi olmadığı için aldırmamışlar ama mutfakta belli bir noktaya gittiklerinde uğultu duymaya başlamışlar. Aslında kayınvalidem ağır işittiğinden yakınır ama o bile duymuş.

Evin içinde uçan arıları önce böcek spreyleri ile yok etmeye çalışmışlar. Ama ardı arkası kesilmeyen arılar rahatsız etmeye başlamış onları.

Mutfakta bir gömme dolap var. O dolabın ses daha yoğun olunca onun üstündeki tavan tahtasını kaldırınca eşim gözlerine inanamış. Küçük bir çocuğun girebileceği büyüklükteki piramit şeklindeki tavan arasında tam köşede arılar kendilerine bir yuva kurmuşlar, tavan kirişleri arasındaki birkaç mm lik aralıktan girmişler.

Görkemli kenarından bal sarkan kocaman bir kovan. Öncelikle ilaçlama ile arıları yok etmek istemişler ama sonuç kocaman bir sıfır. Eşim kolları sıvayıp gerekli kimyasal maddeleri alıp ulaşabildiği kadar yaklaşıp ilaçlamiş kovanı. Bir süre sonunda kovanın dibinde yaklaşık 5 cm yükseklikte bir arı kümesi. TABİ HEPSİ ÖLMÜŞ . Sonra kovanı iğne ile kuyu kazar gibi parçalamiş.

Bal peteklerini ekleyeğim. Kocaman bir çöp kovası bal peteği ve bal dolu idi. Kimyasal madde kullandığı için yenilemez durumda ama baktıkça yemek istediğimiz bal petekcikleri.

Ben çalışırken eşim bir ara evde görünmez olmuştu. Telefonla arayan olduğunda evde değil demekten gına gelmişti. Nereden bileyim arıların yuvasını yok ettiğini... Çünkü öğlen konuşmamızda bu işin uzmanlarca yapılması gerekliliği ve bu konuda kime danışılacağı tartışılmıştı.

Eşim okulda fen dersleri ile ilgili kolda faaliyeti ile övünürdü hep ama sonuçta benim gibi ekonomide master yapmıştı. Arılar konusunda uzman olduğunu bugün öğrenmiş olduk:)) Bunda kayınpederimin cimriliği, her şeyi kedi başlarına halletmek istemesinin de payı olduğunu düşünüyorum. Tanrıya şükür kendine zarar vermeden bitirdi işini .

Beş kiloya yakın petek balı kimyasal maddeler nedeniyle yarın toprak altına gömülecek ölen arılarla birlikte.

Kayınvalidem ve kayınpederim işi ucuza kapattıkları için mutlu. Eşim ve benim gözüm o peteklerde kaldı. Burada o tür balı bulmak olanaksız. Bulunan yerlerde ise fiyatı alım gücümüzü aşar.

Yurda ilk gittiğimde ilk yapacağım şey sanırım petek balı alıp yemek olacak...

Gerçekte yazımı hangi kategoride belirteceğimi bilemedim. Ama konu ARI KOVANI olunca "DOĞAL HAYAT " diye düşündüm. Sayın editörlerin hoşgörüsüne sığınıyorum.

SAYGILARIMLA .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1101
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster