Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '09

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
415
 

Tavşan bu

Tavşan bu
 

Evde yeni bir canlı var, uzun kulakları ve koca kahve gözleriyle sev beni diye bakıyor. Yeğenime almış ablam ve bizim cimcimenin okuldan dönünce görmeyi arzuladığı tek canlı. Acıyorum hayvana tüm gün kafeste diye, Allah’tan bizimki alıyor ve mıncıklıyor nazikçe ve o da çizgi film seyrediyor ve oturuyor kanepede altındaki örtüsüne kahverengi incilerini bir bir dizerek… Bizim zilli evde yok bugün ve tavşancık da tüm gün kafesinde sıkılmasın diye koydum onu koltuğumun üzerine, tabi ki örtüsüyle birlikte. Biraz sevdikten sonra izledim onu uzaktan. Nerede olduğuna bakındı önce bir, sonra da koltuğun kolçaklarına tırmanmaya çalıştı ama örtüyle beraber kayınca pes edi verdi hemencecik… İki tur attı koltukta, aşağıya baktı, daha doğrusu koklamaya çalıştı ve inemeyeceğine kanaat getirince koltuğun ucunda en rahat pozisyonunu aldı, uyuklama ve ayıklık arasında gidip geliyor.

Tavşan bu… Hızıyla ayaklarıyla tanınmaz mıydı... Doğduğu andan itibaren kafeste olduğundan dolayı mı atlayıp koşamayacağına inancı, halbuki koltuk ne ki onun için. Yoksa tutsaklık mı tembelleştirmiş, unutturmuş ona bir şeyleri. Bir gün onu çayırlara salsak ve akşam geri kafesine koysak o zaman koltuktan bir zıplayış da atlar mı acaba. Potansiyelinin farkında olmadan yaşamak mı en büyük tutsaklık yoksa.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

toplum olarak bizler potansiyelimizin farkında değiliz.Taa Orta Asya'dan beri kendi kabuğumuzda,ne olur ne olmaz kaygılarıyla,ne önde olayım ne de arkada;uzamadan kısalmadan,suya sabuna dokunmadan,kaçan tavşanın ömrü uzun olur telkinleriyle her bir şeyden kaçarak,korkarak yaşıyoruz.Tavşana benzeyen yönümüz çok bizim.En önemli farkımız da tavşandan daha uzun ömürlüyüz. Bu güzel yazı için size teşekkür ediyorum.Siz yazdıkça ,biz kendimizi daha iyi tanıyacağız. sevgilerimle.

Nihat KARAYEL 
 13.01.2009 1:23
Cevap :
Tavşandan uzun ömürlüyüz ama kafeste geçen bir yıl bile asır gibidir çekene. Kendimize olan inancımızı korur ve öğrenmeye ve paylaşıma açık bireyler olursak kısa sürede toplumsal, kişisel ve ruhsal gelişimler yaratabiliriz inancındayım. Teşekkürler yorumunuz için. Sevgiler.  13.01.2009 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1054
Kayıt tarihi
: 08.01.09
 
 

Uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönmeden önce Ingiltere'de Rehberlik ve Psikolo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster