Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '09

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
235
 

Tavsiyeler – Matematik

Tavsiyeler – Matematik
 

özel ders akademisi


Matematik ve Geometri dersinin sayısal puanının oluşumundaki katkısı % 42, eşit ağırlıkta % 34 ve sözel puanda % 10'dur. Her üç puan türü için de yüzdelik oran açısından son derece yüksek değere sahip bir ders olan matematik ve geometrinin sorularının ciddiyetle çözülmesi öğrenciye sınav kazanma açısından büyük bir avantaj sağlayacaktır. Dolayısıyla, böylesine önemli bir dersin sorularını çözmeden sınavın kazanılması pek mümkün gözükmemektedir.

ÖSS bir sıralama sınavı olduğundan soruların zorluk dereceleri, yani zor veya kolay olması önemli değildir; çünkü bu durum sadece puanı değiştirir; esas olan sıralamayı değiştirmez.

ÖSS’deki matematik soruları içinde soru yoğunluğu bulunan konular; ‘’sayılar, problemler, üçgen, dörtgen, çember ve doğrunun analitiği”dir.

ÖSS’de sorulan matematik – geometri soruları özellik açısından ezber bilgiye dayanmayan, pratik düşünmeyi ve hızlı yorumlamayı gerektiren, aynı zamanda hatasız işlemler ile sonuca varılmasını sağlayan sorulardan oluşmaktadır. Bunun için, öğrencilerin matematik – geometri çalışırken aşağıda anlatılacak olan yöntemi takip etmeleri büyük fayda sağlayacaktır.

Öncelikle gazetede yayınlanacak olan her denemeyi, ÖSS’de matematik dersi için ayrılan sürede yapmak gerekmektedir. Bu zaman uygulaması öğrencilerin, kısa zamanda daha çok soru yapmalarına, dolayısıyla soru çözme hızlarının artmasını sağlayacaktır. Matematik sorularını, ayrılan sürede çözdükten sonra, her bir soruyu ayrı ayrı aşağıdaki şekilde analiz etmek, öğrencilerin bu dersteki başarılarına inanılmaz ölçüde fayda sağlayacaktır.

Soru size hiçbir şey ifade etmiyor ise bu soruyu içeren konuyu tekrar, adım adım çalışmanız gerekir.
Çözemediğiniz sorulardan sonra hemen cevap anahtarına bakmak yerine, soru üzerinde tekrar tekrar düşünüp, yapmak için çok uğraşıp en son çare olarak cevap anahtarına bakmalısınız.
Sorunun çözümünde yorum hatası yaptıysanız, geri dönüp konuyu tekrar gözden geçirmeli ve hatanızın ne olduğunu öğrenmelisiniz.
Sorunun çözümünde, çözüm yolunuz doğru olduğu halde işlem hatası yaptığınızdan doğru sonuca ulaşamadıysanız hatanız her ne ise altını çizerek bir yere not etmeli ve bir sonraki sınavda aynı hatayı yapmamaya çalışmalısınız.
Soruyu doğru çözdüyseniz, sorunun kenarına bir işaret koyunuz. Bu işaretlerin çokluğu size moral verecektir.
Konuyu çok iyi bilmekle, o konuyla ilgili soruları yapabilmek farklı şeylerdir. Konuyu iyi bildiğiniz halde, o konuyu içeren soruları çözemediyseniz konuyu iyi bilmeniz size tek başına katkı sağlamaz. Ancak bu ikisi bir araya geldiği zaman yani konuyu iyi bilmek ve o konuyla ilgili çok fazla soru çözmek gerçekleştiği zaman sonuç sizin lehinize olacaktır.
Tüm bu anlatılanlardan sonra aşağıdaki minik alıntı, eminim ki size hayatta her işte olduğu gibi bu dersin başarılmasında da pratik yapmanın ve çok çalışmanın önemini vurgulayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 11.09.09
 
 

İstanbul Üniversitesi Matematik bölümü mezunuyum. Özel bir dershanede Matematik öğretmenligi yapıyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster