Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '06

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
35207
 

Tavuğun kuluçkadan çıkamayan civcive ilk bakışı

Tavuğun kuluçkadan çıkamayan civcive ilk bakışı
 

Köyde yaşadığım yedi yaşıma kadar hep tavuklarımız olurdu, gezecekleri yerler geniş olduğu için onlara pek yakın olamazdım. İnebolu’daki evin bahçesi köy gibi geniş değildi. Bu bahçedeki tavuklar yakınımızda dolaşırlardı. Kimisi çok cana yakın olurdu, yakalamamız için çöküverirlerdi. Babaannem kuluçkaya tavuk yatırdığında merakla beklerdik. Civcivler çıktıktan sonra tavuk onların üzerine yattığı zaman, minicik civcivlerin kocaman tavuğun altında boğulacağını sanırdım.

Tavuk bir süredir kuluçkada yatıyordu. O gün artık 21 günün dolduğunu ve civcivlerin yumurtadan çıkacağını haber verdiler. Ben de elimde fotoğraf makinesi oralarda dolanıyordum. Bir tahta kutunun içinde yatıyordu, tabana saman serilmiş, oldukça kirlenmiş bir kabın içinde suyu ve kutunun içine serpiştirilmiş buğday taneleri vardı.

Tavuktan sürekli hırıltılı sesler geliyordu, ara sıra yüksek sesle gıdaklamaları duyuluyordu. Üç haftadır sürekli yanına gidip geldiğimiz için ve dostlarını tanımakta insandan daha iyi olduğundan bizden hiç rahatsız olmuyordu. Öğleye doğru yumurtalar çatlamaya başladı, kuluçkadaki tavuk da gagasıyla kontrol edip kırılmalarına yardım ediyordu. Bazılarından çıkan civcivler hemen öldükleri için onları gagasıyla sağa sola iterek canlı olup olmadığına bakıyordu. Sanki onlar için üzülüyordu, ayağa kalkacakları için umudu vardı. Kuluçkadan çıkamayan civcivlere ilk bakışında bir hüzün var mıydı, ben mi öyle anlamak istediğim için öyle gördüm, o bakış beni üzdü, fotoğraflarını çekerken. Umudu kalmadığında ölü civcivleri iterek uzaklaştırıyordu. Bu da doğanın onlara verdiği koruma içgüdüsüydü, onları uzaklaştıracaktı ki, canlı civcivler zarar görmeyecekti.

Yumurtadan çıkar çıkmaz ayaklanan civcivleri de altına almaya çalışıyordu, sözünü dinlemeyenleri gagasıyla uyarıyordu. Sıcak yaz günü de olsa onları sıcaklığında saklamak istiyordu. İki saat sonra yumurtadan çıkma işi tamamlanmıştı. Tavuğun kuluçkaya yattığı kutunun içindeki yumurta kabuklarını ve ölü civcivleri temizlemesine yardım ettik. Sarı ve siyah civcivlerin hepsini altına aldı. Artık tavuğun altında civcivlerin boğulmayacağını bildiğim için endişelenmedim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok tatlı bunlar xD

necati mert kocakir 
 14.01.2009 22:09
 

Bunlar Kaç Günlük.xD

necati mert kocakir 
 14.01.2009 21:52
Cevap :
Merhaba, fotoğrafı çektiğimde henüz yumurtadan çıkmışlardı. Bırakın günlük olmayı, saatlik bile değillerdi. Saygılarımla.  14.01.2009 22:17
 

Kardeş çok harikasin. Hem mükemmel algilamışsın ve ifade etmişsin.Hem de belgesel gibi harika,kaliteli fotograflar almışsın. Kutlarım. Ben daha önce görebilme şansı bulmuştum.Yine de yeniden yaşadım. Görememiş arkadaşlar için çok iyi bir fırsat ve şans.Kutlarım.Devam et bu tür belgeseller yapmaya. Yazma stilin de çok güzel.Gerçekçi ve edebi. saygılar

abc nvidia 
 19.11.2008 10:19
 

bir insan düşünün hayvan sevgisi varsa o insanda. insan sevgiside vardır .bazı insanlar insanı sevmiyor insanı sevmeyen .hiç bir canlının yaşamasına tahamülü yoktur sadece kendi yaşamını dişünür.

kaptancusto 
 06.01.2008 21:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2383
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster