Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '16

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
145058
 

Tavuk günde kaç defa yumurtlar? Yılda kaç tane yumurtlar?

Tavuk günde kaç defa yumurtlar? Yılda kaç tane yumurtlar?
 

FOTOĞRAF KENDİ TAVUKLARIMA AİTTİR.


Bir TV kanalında,tavuklarla ilgili yapılan programı izlerken,sunucu, ilgili kişiye şöyle sordu; tavuk günde iki kere yumurtlar mı? Soru karşısında ilgili kişi net ve doyurucu bir cevap veremeyince, toplum içinde çokça sorulan ve bir şehir efsanesine dönen bu konuyu, yumurta sektörünün yakinen içerisinde bulunan biri olarak yazma gereği hissettim.

Çünkü; bir çok kez aşağıda ki söylenen cümlelere şahit oldum;

-Bizim tavuk günde iki kere yumurtluyor.

-Tavuk çiftliklerinde geceleri de lambalar yanıyormuş ve tavuklar iki kere yumurtluyormuş.

-Hepsi değil ama bazı tavuk ırkları günde iki kere yumurtlar.

-Tavuklara ilaç veriyormuşsun iki kere yumurtluyormuş.

Aslında hepsi birer şehir(ya da köy) efsanesi.

Derseniz ki bu kadar yoğun ve karışık bir ülke gündemi varken başka konu bulamadın mı? İşte tam da bu yüzden böyle bir konuyla ilgili yazı kaleme almak istedim.Hem ben yazarken,hem de siz eğer okumaya değer görür de okursanız, biraz olsun kafamızı başka şeylerle meşgul edelim diye düşündüm.Fazla uzattım galiba, izninizle konuya başlayayım.

ÜZÜM SALKIMINDAN BİR YOLCU AYRILIR...

Tavuklarda yumurtalık ortalama 2000-4000 küçük yumurta hücresini taşıyan bir üzüm salkımına benzer. Yumurtalar kılcal kan damarları ağı ile sarılı bir zar kese içinde yer alırlar.Bu ilk hallerine ''folikül'' denir. Foliküller uygun büyüklüğe ulaştığında yumurtalıktan ayrılarak yurmurta kanalına düşerler.

YOLCULUK BAŞLIYOR...

Yumurta kanalı tavuklarda yaklaşık 75 cm uzunluğundadır ve beş bölümden oluşur. Hücre olarak başlayan ve yumurta olarak noktalanan bu mucizevi yolculuk bu kanalda gerçekleşir.

İlk bölüm olan ''infindibulum'' da yumurta hücresi ince bir zarla kaplanır ve burada kalış süresi yaklaşık 15 dakikadır.Döllenme de bu bölümde gerçekleşir. (Eğer horoz mevcut ise)

İkinci bölüm olan ''magnum'' da yumurta yaklaşık 3 saat bekler ve katı tabakanın %45'i sentezlenir.

Üçüncü bölüm ''istmus''dur. Kabuk altı zarları ve %10'luk katı tabaka sentezlenir ve bekleme süresi yaklaşık 1,5 saattir.

Dördüncü ve en önemli bölüm''uterus''tur. Geri kaln %45'lik katı tabaka senteziyle kabuk oluşur. Yumurta, normal şeklini aldığı bu bölümde yaklaşık 20 saat bekler.

Artık tam anlamıyla hazır hale gelen yumurta,dışarı atılmak için beşinci ve son bölüm olan ''kloaka''ya geçer. Burada bir kaç dakika bekledikten sonra nemli, parlak ve tertemiz bir biçimde dünyaya merhaba der. Bilinenin aksine yumurta tavuktan temiz bir şekilde çıkar, organik ya da köy yumurtası diyerek aldığımız yumurtaların kirli oluşu, tavuğun yumurtladığı yerin pis oluşundan kaynaklanır veya satıcının bilinçli olarak kirletmesinden.

CEVAP...

Dikkatli okuyanlar cevabı çoktan bulmuşlardır. Evet, bir yumurtanın tam anlamıyla oluşabilmesi için gereken yaklaşık zaman en az 24 saattir ve bu süre 36 saate kadar da çıkabilir. Günümüzde hiç bir tavuk günde iki kere yumurtlayamaz. Bu imkansızdır. Yumurta oluşum sürecinin minimum 24 saat olması, bir tavuğun her gün yumurtlaması anlamına da gelmez, bu süre bir yumurtanın oluşumu için ihtiyaç duyulan zamanı gösterir. Hiç bir tavuk ırkı her gün yumurtlamaz. Günümüzde en verimli tavuk ırklarının bile yıllık yumurta verimleri iyi bakıldığında (özellikle kafes sistemlerde) 240-320 yumurtadır.

Yumurta,insan için olmazsa olmaz bir gıda maddesidir ve protein, yağ, vitamin ve minarel gibi ana besin öğelerini yoğun olarak barındırır. Her ne kadar kapalı kafes sistemleri içerisinde tavuklar esaret altında tutularak, endüstriyel yumurta üretim tekniklerine karşı olup onaylamasam da, bu durum yumurtanın mucizevi olduğu gerçeğini değiştirmez.

Özel ilgi alanıma girdiği için, yumurta konusunda her türlü sorularınızı benimle paylaşabilirsiniz. Bilgim çerçevesinde cevaplamaya çalışırım.

Saygı ve sevgi ile...  22 EYLÜL 2016 / Özkan SARI

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günde iki kez yumurtlayan bir tavuğum vardı. Ben çocukken yazları bahçeye gidiyor ve orada kalıyorduk. Babamdan bana bir civciv almasını istemiştim. Biraz bakamazsın diye söylendi ama sonunda kıpır kıpır çok tatlı bir civciv aldı. Muhteşem bir ikiliydik:) Islık çaldığım an koşuyordu. Ve o da bu sese alıştığı için bir kanarya gibi ötüyordu. Böcekle besliyordum :) Elime bir sineklik almıştım ve şap vurduğum an bir böceğin kafasına o sesin yiyecek bir şeyler olduğunu anlayıp yanıma koşuyordu. Onu günde iki kez şampuanla yıkıyordum çünkü koynumda yatırıyordum.En büyük zevki ağzımı açık bulduğu an gagasıyla içeri dalmaktı ;) Çok tatlıydı. Büyüdükçe daha da güzelleşti.Ve birgün benim tatlı kızım yumurta yapmaya başladı. Bir kez sabah bir kez de akşam. Evet, gerçekten. Birgün onu bırakmak zorunda kaldım. Kucağıma onu alıp çok sevdiğimi ve özleyeceğimi söylemiştim. Çok üzgündüm. O da çok üzgündü. Yani belki çok sevilince ve sevincedir ama benimki yapıyordu. :)) Umarım fikriniz değişti.sevgiler

SAYHAN 
 29.08.2018 18:25
Cevap :
Gülümseyerek okudum anınızı. Hayvanlar sevildiklerini ve ona değer verildiklerini anlarlar. Sonrasında ise kendince neyi varsa size feda ederler. Bütünleşirsiniz. Ah ayrılık! Yaman ayrılık! bir de o olmasa. İşte o ayrılık etle tırnağın ayrılması gibidir. Bir süre sonra alışırsın evet ama unutmazsın. İyi ki varlar küçük dostlarımız. Yumurtlamasına gelince, günde iki defa yumurtlaması tavuğun anatomisi açısından imkansızdır. Eğer siz şahit olduğunuzu söylüyorsanız bence bu bir mucize, bize de saygı duymak düşer. Teşekkürler. Saygıyla...  30.08.2018 19:27
 

Yazinizi okuyunca benim aklimada hemen patır patır hiç bir hesap kitap yapmadan doğuran kadinlar geldi;))) Daha öncede merak etmiş ve internetten araştırmıştım tavuklar ne aralıklarla doğurur diye hatta bununla ilgili bloğum var;)) Her neyse Yuh! Diyorum tavuk bile bizimkiler gibi bilinçsiz doğurmuyor ve her bir durumu gözönünde bulunduruyor...;)) Sonuçta yumurta değil çıkardığın insan getiriyorsun dünyaya değil mi;)) Sevgi ve selamlar..

Selda Çakmak 
 05.01.2017 12:25
Cevap :
Yorumunuzla ilginç bir noktaya değinmişsiniz Selma Hanım,kırk yıl düşünsem böyle bir bağlantı kuramazdım herhalde.Teşekkürler...Saygı ve sevgi ile...  06.01.2017 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4030
Kayıt tarihi
: 05.09.15
 
 

Kalın Sağlıcakla... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster