Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
10414
 

Tavuk Suyuna Çorba

Tavuk Suyuna Çorba
 

Herhangi bir sayfayı açıp okuduğunuz hikayelerden birinde mutlaka kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir kitap. Yaşanmışlıklar ve yaşanabilecekler adına öyle güzel mesajlar veriyor ki, okuduğunuzda elinizden bırakamayacaksınız. Birbirinden eğitici hikayeleri ile gençlere, bayanlara, çocuklara göre hazırlanmış farklı içerikleriyle bir seri “Tavuk Suyuna Çorba.”SERİYE AİT KİTAPLARDAN BAZILARI; · Tavuk Suyuna Çorba - Sağlıklı Ve Mutlu Bir Yaşam İçin İlham Ve Motivasyon 2011, KORİDOR YAYINCILIK

* Tavuk Suyuna Çorba - Gençlerin Yüreğini Isıtacak Öyküler 2008, HYB Yayınevi,

* Tavuk Suyuna Çorba Her Zaman Ayakta Kalmayı Başaranların Yüreğinizi Isıtacak Öyküler 2001, HYB Yayınevi,

* Tavuk Suyuna Çorba - Annelerin Yüreğini Isıtacak Öyküler 2008, HYB Yayınevi,

* Tavuksuyu Çorbası - Kadınlar İçin Hayat Dersleri 2008, BUTİK YAYINCILIK,

* Tavuk Suyuna Çorba – Anne babaların Yüreklerini Isıtacak Öyküler 2008, HYB Yayınevi,

* Tavuk Suyuna Çorba - Yüreğinizi Isıtacak 69 Öykü 2008, HYB Yayınevi,

* Tavuk Suyuna Çorba - 6. Porsiyon Yüreğinizi Isıtacak, Ruhunuzu Alev Gibi Saracak Yeni Öyküler 2008, HYB Yayınevi,

* Tavuk Suyuna Çorba: Hayallerinizdeki Hayatı Yaşayın 2010, KORİDOR YAYINCILIK,

* Tavuk Suyuna Çorba - Yüreğinizi Isıtacak 84 Öykü 2008, HYB Yayınevi,

* Tavuk Suyu Çorbası - Anne Çocuk İlişkisi Üzerine 2009, BUTİK YAYINCILIK,

* Ruhunuz İçin Tavuk Suyuna Çorba - Zor Zamanlar, Güçlü İnsanlar 2011, ALTIN KİTAPLAR

Özellikle tatil dönemlerinde herkesin kendine ait seçebileceği birkaç farklı içerikle hazırlanmış kitaplar mevcut. Gençlere, anne – babalara, çocuk yetiştirmeye, kadınlara, insanlığa, kaybetmiş olduğumuz nezaket, incelik, anlayış duygularına, saygı – sevgi gibi değerlere ve sevgililere ithafen hazırlanmış bir seri.


Marc Victor Hansen, Jack Canfield yaşamlarını başkalarının kişisel ve mesleki gelişimlerine adamış profesyonel konuşmacılardır. New York Times en çok satılan kitaplar listesinde birinci sırada bulunan ve 1995 ABBY ödülünün sahibi Tavuk Suyuna Çorba , New York Times en çok satan kitaplar listesinin ikinci sırasında bulunan İkinci Porsiyon Tavuk Suyuna Çorba ve yine en çok satılan kitaplar listesinde yer alan diğer Tavuk Suyuna Çorba kitaplarının yazarlarıdır. En sevdiğim hikayelerinden biri olan Sedef Çiçeği’ ni paylaşarak, en azından hikayeleri hakkında fikir sahibi olmanızı isterim.


SEDEF ÇİÇEĞİ

Mahkeme salonunda, seksen yaşlarındaki yaşlı çiftin durumu içler acısıydı. Adam inatçı bakışlarla, suskun ninenin ağlamaktan iyice çukurlaşmış gözlerini ve bıkkın bakışlarını süzüyordu. Hakim tok sesiyle, yaşlı kadına:

"Anlat teyze, neden boşanmak istiyorsun?"
Yaşlı kadın, derin bir nefes çektikten sonra baş örtüsüyle ağzını aralayıp, kısılmış sesiyle konuşmaya başladı.

"Bu herif yetti gayri, 50 yıldır bezdirdi hayattan..."
Sonra uzunca bir sessizlik hakim oldu, mahkeme salonunda... Sessizlik, bu tür haberleri her gün manşet yapan gazetecilerden birinin flaşıyla bozuldu. Kim bilir nasıl bir manşet atacaklardı, yaşanmış 50 yılın ardından? Çok sayıda gazeteci izliyordu davayı... Kadın neler diyecekti ? Herkes, onu dinliyordu. Yaşlı kadının gözleri doldu ve devam etti:

"Bizim bir sedef çiçeği vardı çok sevdiğim... O bilmez... 50 yıl önceydi ... O çiçeği bana verdiği çiçekler arasından kopardığım bir yaprağı tohumlamıştım, öyle büyüttüm. Yavrumuz olmadı onları yavrum bildim. Bir süre sonra çiçek kurumaya başladı. O zaman adak adadım. Her gece güneş açmadan önce, bir tas suyla sulayacağım onu diye... İyi gelirmiş derlerdi. 50 yıl oldu, bu herif bir gece kalkıp bir kerede bu çiçeği ben sulayayım demedi. Taa ki geçen geceye kadar...O gece takatim kesilmiş uyuyakalmışım... Ben, böyle bir adamla 50 yıl geçirdim. Hayatımı, umudumu, her şeyimi verdim. Ondan hiç birşey görmedim. Bir kerecik olsun, benim bildiğim görevlerden birisini yapmasını bekledim. Onsuz daha iyiyim, yemin ederim."
Hakim yaşlı adama dönerek;

-"Diyeceğin bir şey var mi, baba?" dedi.

Yaşlı adam bastonla zor yürüdüğü kürsüye, o ana kadar suçlanmış olmanın utangaçlığını hissettiren yüz ifadesiyle, hakime yöneldi. Tane tane konuştu :

-"Askerliğimi Reisicumhur köşkünde bahçıvan olarak yaptım. O bahçenin, görkemli görünümüyle büyümesi için emeklerimi verdim. Fadime'mi de orada tanıdım. Sedefleri de... Ona en güzel çiçeklerden buketler verdim. İlk evlendiğimiz günlerin birinde, boyun ağrısı nedeniyle, onu hekime götürdüm. Hekim çok uzun süre uyanmadan yatarsa; boynundaki kireç sertleşir, kötüleşir dedi. Her gece uykusunu bölüp uyansın, gezinsin dedi. Hekimi pek dinlemedi bizim hatun... Lafım geçmedi... O günlerde, tesadüf, bu çiçek kurumaya yüz tuttu. Ben ona: "Gece çiçek sularsan geçer dedim. Adak dilettim... Her gece onu uyandırdım ve onu seyrettim. O sevdiğim kadını, yavrusu bildiği çiçekleri sularken seyrettim. Her gece, o çiçek ben oldum sanki..."

dedi adam. O yaştaki bir adamdan beklenmeyecek ifadelerle...

"Her gece, o yattıktan sonra uyandım. Saksıdaki suyu boşalttım. Sedef, gece sulanmayı sevmez, hakim bey... Geçen gece de... Yaşlılık... Ben de uyanamadım. Uyandıramadım... Çiçek susuz kalırdı ama kadınımın boynu yine azabilirdi. Suçlandım... Sesimi çıkartamadım..."
O anda gazeteciler dahil, mahkeme salonundaki herkes ağlıyordu...

Sevgide cömert ama sevdiklerimizi kırmada oldukça cimri olalım…


Tavuk Suyuna Çorba Duygusal Hikayeler Serisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızda tabiki tavsiyeniz için teşekkürler. Sevgiler..

pinar yavas 
 12.07.2011 10:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1856
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster