Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '10

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
3523
 

Tavus kuşunun desenleri nasıl oluşur?

Tavus kuşunun desenleri nasıl oluşur?
 

Allah'ın Muhteşem Yaratış Örneklerinden Biri Tavus Kuşu...


Birçoğumuz canlı olarak görmesekte, resimlerinden gördüğümüz muhteşem güzellikteki tavus kuşunun yelpazesindeki desenlere, renklere hayran kalmışızdır. Sizce bu muhteşem güzellikteki detayların evrimcilerin iddia ettikleri gibi tesadüfen oluşma ihtimali var mıdır? Şuuru olmayan tesadüfler nasıl olurda, bakıldığında insana aşırı zevk veren bu güzelliği oluşturabilir? Tabi ki böyle bir ihtimal yoktur. Tesadüfler bu kadar düzenli, ve her biri mühendislik harikası olan ve herbiri altın oran ile yaratılmış bu güzelliği oluşturamazlar. Bunun böyle olduğunu anlayan ve evrim teorisini ortaya atan Charles Darwin: " Bir tavus kuşunun tüylerini görmek beni hasta ediyor" demiştir.

Şimdi sizlerle bu muhteşem motiflerin desenlerin nasıl oluştuğunu aktarmak istiyorum. Her bir detayda belli bir akıl ve şuur vardır. Bu akıl hiç şüphesiz Alemleri Yaratan Yüce Rabbimiz'in aklıdır...

1-Erkek tavus kuşunda her yıl yenilenen yaklaşık 200 kuyruk tüyü vardır.

2- Tüylerden 170 kadarı göz şeklindedir, bunlar 'göz tüyü' olarak adlandırılır. Kalan 30 tüy ise yelpazeye son derece estetik bir dış sınır çizen 't tüyleri'dir.

3- Tavus kuşları kuyruk tüylerini sergilerken ortaya çıkan yelpazede göz tüylerinin oldukça düzenli bir yayılım gösterdiği, t ve göz tüylerinin de mikroskobik ölçüde çok kompleks bir yapıya sahip oldukları görülür. Gözlerin her biri görünür vaziyettedir, çünkü yelpazede ön sırada kısa tüyler, arka sırada uzun tüyler yerleştirilmiştir.

4- Bir tavus kuşunun tüyündeki bu göz alıcı renklerin bir özelliği, görüş açısına göre değişmeleridir. Burada renkler pigmentlerle (hayvan veya bitki dokularına renk veren madde) değil, ince-film adı verilen ve barbüllerde gerçekleşen optik (görme ve gözle ilgili) bir etki sayesinde ortaya çıkar.

5- Barbüller kuş tüyleri üzerindeki en ince yapılardır ve ancak mikroskop altında görünürler. Bir tavus kuşu tüyü üzerinde çok sayıda tüycük bulunur ve her bir tüycük üzerinde de yaklaşık bir milyon barbül vardır. Tavus kuşunun göz tüyü üzerindeki barbüller, bronz, mavi, koyu mor ve yeşil renklerde görünürler.

6- Barbüllerde ortaya çıkan ince-film etkisi, üç keratin tabakada gerçekleşir. Bu etki, üç tabakada aynı anda gerçekleşir ve ortaya değişik renkler çıkar. Keratin tabakaların belli bir rengi üretmesi ancak son derece ince olmaları sayesinde mümkün olur. Keratin tabakaların kalınlığı milimetrenin sadece yirmi binde biri kadardır ve bu, en parlak rengi üretmede 'optimal' kalınlıktır. Çünkü tabaka kalınlığı, gözle görülebilir ışığın dalga boyunu geçmemelidir.

Görüldüğü gibi tavus kuşu tüyündeki düzen son derece komplekstir ve şuuru olmayan bir tavus kuşunun bu düzeni kendi kendine akledip vücuduna yerleştirmesi mümkün değildir. Tavus kuşu tüylerindeki bu düzeni sağlayan ve onlardan harika desenler çıkaran Yüce Allah'tır. Rabbimiz'in hayranlık uyandıran yaratma sanatı bir Kuran ayetinde şöyle bildirilmiştir:

“Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.” (Nur Suresi, 45)

(www.evrimicokertensiteler.com)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2836
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster