Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
10321
 

Taziye ve Teşekkür

Taziye ve Teşekkür
 

ÖLÜM SU GİBİ GERÇEKTİR


Sevgili akrabalarıma, dostlarıma ve sevgili  Milliyet Blog Ailesi'ndeki yazar arkadaşlarıma, kayın validemin 14 Temmuz 2013 tarihindeki vefatı münasebetiyle, tarafıma verdikleri içten taziyeye teşekkürlerimi sunuyorum.

Duygu, tasavvur ve fikir zenginliğine sahip tanıdıklarımın ve Milliyet Blog topluluğunun, her türlü hak, adalet ve insan ilişkilerinde beklenen inceliklerden mürekkep bir ışık içerisinde ilerleyişi, mutluluk, hoşluk ve hayranlık yaratıyor.

Hiçbir karşılık beklemeden, toplumu ayakta tutan erdemleri savunmaya gayret gösteren sevgili yazar dostlarımın,  yaşanan olaylardan duydukları üzüntüler bir yana, cesaret ve onurla yansıttıkları düşüncelerden ötürü, sert eleştiri ve baskılara maruz kalabilecekleri endişesi de ayrı bir burukluk oluşturmaktadır.

Yaşama anlam katan, insanları ihtiraslarından, kötü düşüncelerden arındıran, sevgi, saygı ve hoşgörülü düşünce yapısı içerisinde, hak hukuk ve adalete bağlı bir kişilik yapısıyla, onurlu bir çizgide yürümeyi telkin eden, yadsınamayacak, büyük bir gerçektir ÖLÜMLER.

Keza ÖLÜMLER, özellikle toplumu yönetenlerin, ölüm denen bu gerçeği idrak etmeleri, ihtiraslarından arınarak, hak ve hukuka saygın bir anlayış bütünlüğü doğrultusunda, topluma hak ettiği doğru hizmetleri verebilmek açısından, reddedilemeyecek ve beklenen bir anlayış aydınlığıdır.

Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve tek doğru rejim olan Cumhuriyete bağlılık bilincine, ulusun birlik ve beraberliğinin, ulus ve ülke menfaatlerinin korunmasına bağlı kalmak, ancak Yüce Allahın adaletini düşünmekle ve bu alemi yaratan o yüce varlığın koyduğu, en büyük bilinç ve algılama salonunda, ÖLÜM denilen gerçeği idrak ile mümkün olabilecektir.

Rahmetli kayın validem ve annem, eğitim konusunda günün imkanları içerisinde derin bir birikim sağlama imkanına ulaşamamış iki bilge insandı. Bu her iki insan,  ilişkilerinde, sevgi ve saygıyı öne çıkaran, ifade, tavır ve  anlayış zenginliği ile dikkat çekmiştir. İfade ve üslubu ile etrafındakilerin gönlünü hiçbir zaman kırmamıştır. Öte yandan, elindeki varlığı, ihtiyaç sahibi ve etrafındaki dost ve tanıdıkları ile bölüşmek erdemini göstermişlerdir. Bu itibarla, güzellik, zarafet ve erdemlere ilişkin hatırlatmaları yapan her yıldızın kayışında, annem yanı sıra, kayın validemi de hatırlayacağımı samimiyetle itiraf etmeliyim.

Bu vesileyle, taziyelerini bildiren yakınlarıma, sevgili dostlarıma, sevgili Milliyet Blog yazarı meslektaşlarıma teşekkürü ve saygılarımı yinelemekten mutluluk duyarım.

 
Refik BAŞDERE
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım, başın sağolsun; evden bir canın kaybolması büyük bir aranıştır. Kimsenin boşluğu kolay kolay dolmaz. Nurlar içinde yatsın. Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 19.10.2014 9:09
Cevap :
Değerli ve sevgili Hocam, Taziye ve Teşekkür, kayınvalidemin vefatı dolayısıyla geçmiş tarihlerde kaleme aldığım bir yazıydı. Ölümler kabul ettiğimiz, kaçınılmaz hüzünlü gerçeklerdir. Allah insanlara gençlerin ölümünü göstermesin. Sayfama girerek, okumak ve değerlendirme yapmak emeğinizden ötürü teşekkürlerimi, selam ve saygılarım eşliğinde sunuyorum. Refik   19.10.2014 18:03
 

Üzülmemek elde mi?Allah cennette kavuştursun.Geç kaldığım için özür dilerim.Yaz aylarında köye gidiyorum. Epey "es geçtim"Yazdım sanıyordum. Saygılarımla sayın Başdere. Ü.Ş.D.

Ünal Şöhret Dirlik 
 25.11.2013 23:30
Cevap :
Değerli hocam, gecikse de, teselli veren güzel dilekleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Ben de sizin gibi bu arada MB'a çok fazla girmeye fırsat bulamıyorum. Sizin dost bulutlarla yüklü, meslektaşlarınız hakkındaki kadirşinas yazılarınızı okuyor, haz alıyorum. Yorum yazamıyorsam, yazılarınızı okumadığım yolunda bir kanıya kapılmayınız. Şu aralarda hayli yoğun bir biçimde, Marmaris'te aldığımız bir evin tadilatı işiyle uğraşmaktayım. En iyi temennilerim eşliğinde selam, saygı ve sevgilerimin kabulünü istirham ediyorum. Refik BAŞDERE   26.11.2013 12:01
 

Çok gecikmeli de olsa,acınızı içtenlikle paylaşıyor, başsağlığı ve sabır diliyorum...Selâmlarımla...

fatma iyibilgin 
 11.08.2013 23:48
Cevap :
Çok teşekkürler Fatma hanım. Ölüm doğal bir olgu olsa da, duygularla mücehhez insan denen varlığın bu gerçekten etkilenmemesi mümkün değil. Genç ve zamansız ölümlerin acısı daha da onulmaz oluyor. Ama yaşama hırsı, yine de, acımasız cazibesi ile, insanları ihtiras kulvarında koşturmaya devam ettiriyor. Selam ve iyi dileklerimle. Refik  13.08.2013 12:33
 

Refik bey, size başsağlığı ve sabır, kıymetli kayınvalidenize de yattığı yerde huzur diliyorum. Saygılarımla...

Ay Şen 
 17.07.2013 20:50
Cevap :
Saygıdeğer Ayşen hanımefendi, ölümlerin, yaşamın kaçınılmaz, doğal sonucu olmasına rağmen, duyguları önemseyen dost ve arkadaşların mesajları, hayata yeniden hızlı bir şekilde dönüşe vesile oluşturmakta. Esasen eşimin annesinin vefatını duyan dostlarıma teşekkür bağlamında kaleme aldığım bu mesajda, yaşamın oyun alanında top koşturan oyuncuların, devam eden süreçte, sevgi, saygı, dürüstlük konularında birbirine adil davranmalarına, erdemlere, hak ve hukuka, toplumun değer yargılarına saygınlık göstermelerinin önemine işaret etmek istedim. Duygusal dünyanızdan yansıttığınız ışık için minnettarım. Allah sizlere acı göstermesin, gönlünüzde var olan insan sevgisinin yücelmesine ayrı bir güç katsın diyerek, sözlerimi bitiriyorum. Selam ve saygılarım eşliğinde, en iyi temennilerimi gönderiyorum. Refik BAŞDERE   17.07.2013 23:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 312
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 520
Kayıt tarihi
: 30.12.12
 
 

1947 yılında Erzurum'da doğdu. Başak burcundadır. Eğitimini  Ankara'da sürdürdü. DTCF Alman Filol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster