Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2236
 

TBB Başkanı Özok: Beğenmediğim AKP iktidarını askeri iktidara tercih ederim

TBB Başkanı Özok: Beğenmediğim AKP iktidarını askeri iktidara tercih ederim
 

10. dalga Ergenekon operasyonlarından sonra Genelkurmay'da 6.5 saat süren bir toplantı yapıldı...

Ertesi gün yani bugün Yargıtay Başkanlar Kurulu toplandı...

Ortalık toz duman... Acaba yeni bir hukuksuzluk sürecine mi giriyoruz?

Haber kanalları normal program akışları dışında özel ve canlı yayın yapıyorlar. Önemli noktalara canlı yayın araçlarını yerleştirmişler, olaylar geliştikçe ilgili noktalara bağlanıyorlar. Stüdyolarda da canlı yayın konukları var, zaman zaman da telefon konukları oluyor...

Genelkurmay Başkanı'nın Cumhurbaşkanı ile haftalık olağan toplantısı var. Heyecenla bekleniyor...

Genelkurmay başkanı Cumhurbaşkanlığı konutuna girecek yerde ani bir manevrayla karşıdaki Başbakanlık konutuna giriyor. Heyecen daha da artıyor.

İşte tam bu heyecenlı ortamda NTV'deki Oğuz Haksever'in telefon konuğu TBB Başkanı Özdemir Özok'tur.

Telefondan adeta haykırırcasına:

"AKP iktidarını beğenmiyorum ama AKP iktidarını askeri iktidara tercih ederim" diyor...

İşte gerçek bir hukukçudan da beklenen bu olmalıydı...

Oysa aynı saatlerde, Ergenekon savcılarına tepki olarak, Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantı halindeydi!

Dün Kanadoğlu'nun evinde arama yapıldığını duyar duymaz Kanadoğlu'nun evine koşan YARSAV Başkanı Ö. F. Eminağaoğlu kapıda gazetecilere tehditkar bir üslupla: "Darbe yargılamalarını çağrıştıracak uygulamalardan uzak durulsun. Yargı kendi sorununu çözecektir!" demişti.

Bugünse İstanbul Barosu Başkanı M. Aydın düzenlediği basın toplantısında Ergenekon davasındaki kendince gördüğü hukuki yanlışları alt alta sıralayarak bir bakıma Baykal'ın "Ergenekon davası siyasidir" söylemine hukuki gerekçeler hazırlıyordu!

Sanki sıradan ve olağan bir davayla karşı karşıyaymışız gibi...

Kanadoğlu Yargı'nın tepesinde görev yapmış, mesleğin düayeni olabilir...

Gösterilen tepkiler mesleğin düayenine vefa olarak anlayışla da karşılanabilir. Ama mesleğe yani "hukuka vefa" ne olacak?

Kaldı ki hassasiyetin sadece Kanadoğlu ile ilgili olduğunu da sanmıyorum, diğer gözaltına alınanların ve onların siyasi kişiliklerinin de etkili olduğunu düşünüyorum!

Ya hedef alınanlar, güven erezyonu yaratılarak görevlerine yapamaz duruma getirilmeye ve kamuoyunda küçük düşürülmeye çalışılanlar, onlar kimler acaba?

Onlar da meslektaş değiller mi ve de kutsal mesleği icra etmiyorlar mı?

Evet! Maalesef, iddia edildiği gibi Ergenekon davası siyaseten kullanılıyor ama iktidar tarafından değil, iktidar karşıtları tarafından kullanılıyor!

Burada üzücü olan Yargı'nın en üst organlarında görev yapanların hukukun yanında yer almadıkları izlenimi yaratmaları ve hukuksuzluk tarafındaymışlar gibi gözükmeleridir!

Zihinlerin bulandırılmaya çalışıldığı, yönlendirmelerin yapıldığı böyle bir ortamda, TBB Başkanı sifatıyla Özdemir Özok hukutan yana tavrını koyuyor...

Bir hukukçu olarak Ergenekon davasında iddianamenin gecikmesini, çelişkilerini, tutuklamaların uzamasını ve diğer üsul hatalarını eleştiriyor ama davanın da mutlaka sağlıklı bir şekilde sonuçlanması gerektiğini söylüyor.

Ve geçmişteki hukuksuzluk dönemlerini çağrıştıracak gelişmeler karşısında da tepkisini gösteriyor ve yüreğini konuşturuyor:

"AKP iktidarına karşıyım ama AKP iktidarını askeri iktidara tercih ederim"

Keşke bütün hukukçular bu sözü söyleyebilseler...

Özellikle de gerçek mesleği avukatlık olan Baykal!

Tebrikler Özdemir Özok...

Türkiye'nin sizin gibi hukukçulara çok ihtiyacı var...

Yüreğinize sağlık...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

e ters geldi tabi o yüzden terörist oldu bu insanların adı.. Ama milletimiz taraftar gibi karayada sırf taraftarlıktan ak dıyebılıyoruz sanki derbi maçı izliyoruz maçı yöneten hakem oyunculardan biri oldu kafasına göre kırmızı kart çıkartıp çoğunluk kurmaya çalışıyo böyle bi iktidara karşı olmamak suç... neyse zaten fikirlerimizin uyuşması mümkün değil ama umarım haklı çıkarsınız... iyi günler

G. YA?MUR YÜKSEL 
 18.01.2009 15:42
Cevap :
Değerli arkadaşım, ben de yeri geldiğinde iktidarı eleştiriyorum. Yazılarımdan bunu görebilirsiniz. Ama Ergenekon davasını iktidar karşıtlığına bağlamak pek mantıklı durmuyor. Aksi halde tutukevleri yetersiz kalırdı sanırım. En iyisi yargıyı kendi haline bırakmak. Saygılar.  18.01.2009 18:52
 

bi düşünün ergenekon davası başlamış kim kime selam vermişe kadar herkes göz altında tutuluyor eğer gerçekten böyle bir örgüt olsa ve bu kadar geniş olsa bu örgütün kurucusu lideri üyesi tetikçisi falan fllan polisin kendisini de aramaya geleceğini düşünemez mi de evinde bombaları sakladığı kroki bulunur düpedüz saçmalıktır nerde asker var hukukçu var laik var onlar ergenekoncu oldu bu akpnin muhalefete karşı bir oyunudur medya akpnin baskısında yargı akp nin baskısında biz bu davaya inanıcaz yanı ınsan bu kadar koyun yerıne konur akp kendi yanlışlarını kapatmak için senaryo yazıp gündem yaratıyor. önce gerçek terör örgütü olan pkk ile mücadele etsin bi de kendini temizlesin yeter... saygılar

G. YA?MUR YÜKSEL 
 17.01.2009 17:35
Cevap :
Görüşlerinize katılmıyorum. Hükümeti devirme planları yapanların Hükümet yanlısı olacak halleri yok herhalde. Gözaltına almalar, tutuklamalar o kadar da basit ve keyfi olamaz. Dava sürecinde her şeyi daha iyi anlayacağız. Bu nedenle sabırlı olmakta fayda var. Saygılar.  18.01.2009 13:12
 

YORUMLARIMI YANİ YAZDIKLARIMI NERDE BULUP OKUYCAM.

ayse karaalp 
 13.01.2009 10:47
Cevap :
Yorumunuz yorum yazdığınız yazının yazarı tarafından yayına verilecek ve ilgili yazının alt kısmında yayınlanacaktır. Tıpki bu sorunuz gibi. Saygılar.  13.01.2009 11:19
 

Seçimle gelmiş her demokratik yönetim askeri darbeden iyidir. Darbelerin bize nelere mal olduğunu biliyoruz.Ama hala darbe çağrısı yapanları görmek üzücü. AKP nin alternatifi darbe değil,halktır.

serdar genç 
 09.01.2009 12:39
Cevap :
Görüşlerinize aynen katılıyor ve teşekkür ediyorum. Saygılar.  09.01.2009 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1342
Toplam mesaj
: 70
Ort. okunma sayısı
: 3108
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Hukukçuyum... Hukukun üstünlüğünün ve hukukçunun saygınlığının ülkemde gelişmesini ve kalıcı olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster