Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
357
 

TBMM'de siyasi partiler arasında özlemini duyduğumuz uzlaşma(!)...

TBMM'de siyasi partiler arasında özlemini duyduğumuz  uzlaşma(!)...
 

Yakasına takanı dünyanın en ayrıcalıklı vekili yapan TBMM rozeti...


Yeni anayasa ve Kürt sorununun “çözüm süreci”nde uzlaşamayan partiler/vekiller,  kendi çıkarlarına yönelik sultanlara tanınan ayrıcalıklar söz konusu olunca uzlaştılar. AKP, CHP, MHP ve BDP’nin ortak kanun teklifi, milletvekillerinin özlük ve siyasi temsil olanaklarını genişletip tek yasa altında topluyor. 


TBMM’de bulunan partilerin gurup başkan vekillerinin imzaladığı yasa teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. 

*Teklife göre, milletvekillerinin önceden plakasını bildirecekleri bir araçlarına trafikte ceza kesilmeyecek. Ayrıca geçiş üstünlüğü sağlanacak. 

* Teklifin yasalaşması halinde, milletvekillerinin protokoldeki yerleri düzenlenecek. Milletvekilleri, illerdeki törenlerde varsa kuvvet komutanlarından yoksa validen sonra yer alacak. Ayrıca törenlerde, emekli vekiller için de yer ayrılacak. 

*Vefat eden milletvekilleri için Ankara dışında yapılacak cenaze törenleri de valiliklerce organize edilecek. 

*Vekiller ömür boyu diplomatik pasaporta sahip olacak, kimlik kartı yerine rozet verilecek. 

*Kamuya ait sosyal tesislerden, o tesislerin en üst düzey yöneticisinin imkanları dikkate alınarak yararlanacak. 

*Teklifle ayrıca milletvekillerinin maaş dışındaki ödenek ve yolluklarının da Başbakanlık Müsteşarı’na denkliği düzenlenecek. 

*Bunun yanı sıra, milletvekilleri, eski milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlara silah taşıma ve bulundurma ruhsatı ücretsiz verilecek. 

Milletvekillerinin özlük ve sosyal haklarına ilişkin 24 Aralık 2011 tarihinde de benzer bir düzenleme yapılmış vekillerin maaşları ve emekli aylıkları kamuoyundan tepki gelmesine rağmen TBMM’den geçmiş, Çankaya’nın onayı ile yürürlüğe girmişti.
24 Aralıkta yapılan düzenlemelere ilişkin o gün yazdığım yazıyı paylaşıyorm; “Tüm ülkenin ‘soykırım yasası’ nedeniyle Fransız parlamentosuna öfke duyduğu gün TBMM gece yarısı milletvekili emekli aylıklarını katladı. Memlekete hayırlı olsun…

216 AKP ve 1 CHP’li vicdanlı/cüzdanlı vekilin oylarıyla milletvekillerinin maaşlarında düzenleme yapıldı. 160’ı eski toplam 330 milletvekilinin yararlanacağı düzenlemeye göre İki yıl milletvekilliği yapan emekli sayılacak. 2600 emekli vekilin aylığı 8 bin TL oldu.

 Güzide ülkemizde ortalama memur maaşı 1.3 bin TL civarında, ortalama memur emeklisi 1.1 bin TL maaş alıyor. Net asgari ücret, asgari geçim indirimi dahil 658 TL düzeyindeyken, ortalama işçi emeklisi halen 823 TL maaş alıyor.

Türkiye’de 2.5 milyon memur, 5 milyona yakın asgari ücretli bulunuyor.

Emekli sayısı ise 9.7 milyon.

Türkiye’de 5.6 milyon SSK emeklisi, 1.8 milyon Emekli Sandığı emeklisi, 2.3 milyon da Bağkur emeklisi bu maaşlara talim ediyor.

 Adalet ve Kalkınma Parti’li 216 vekil ve Cumhuriyet Halk Partili bir vekilin oyu ile katlanan vekil maaşlarının artırılmasından daha çok   ‘soykırım yasası’ nedeniyle Türkiye’de Fransız parlamentosuna öfke duyulduğu gün TBMM’nin gece yarısı milletvekili emekli aylıklarını katlaması “vicdani yıkım” olarak değerlendirildi.

2012 rakamlarıyla Cumhurbaşkanlığı emekli aylığı 13.400 TL olacağından milletvekillerinin eline de emekli aylığı olarak bunun yüzde 60’ı yani 8 bin 40 TL emekli aylığı geçecek. Halen 11 bin 250 TL olan maaşlarıyla birlikte de vekillerin eline ayda toplam 19 bin 250 TL geçecek.

Bu hesaplamada eski ve mevcut milletvekili ayrımı fark etmeyecek. Parlamento dışı kalmış eski vekiller de, yeni sosyal güvenlik yasasından önce emekliliğe hak kazanmış mevcut milletvekilleri de bu aylığı alacak. SSK ve Bağkur emeklisi olarak parlamentoya yeni giren milletvekilleri ise, 950 TL’lik Bağkur, 1500 ila 2000 TL arasında değişen SSK emekli aylıklarını parlamentodaki 2. yıllarını doldurana kadar almaya devam edecek. Sayıları 170 olduğu ifade edilen bu durumdaki vekiller, TBMM’de 2. yılı doldurdukları andan itibaren diğer arkadaşları gibi yüksek “milletvekili emeklisi aylığı” almaya başlayacak.

Düzenlemeden emekliliğe hak kazanmaksızın vefat eden ve henüz iki yılını doldurmamış vekiller de yararlanabilecek. AKP’li Harun Çakır kalp krizinden iki yılını doldurmadan hayatını kaybetmişti. Yapılan düzenleme kapsamında Çakır’ın hak sahiplerinin ölüm, dul yetim aylığı almaya kazandıkları ifade edildi.”

Eğitimden sağlığa halktan katkı isteyen sayın vekillerimize ve ailelerine sağlanan ayrıcalıklı yaşamlarında daha nice başarılar diler, kendi çıkarları söz konusu olduğunda bir araya gelme yetenekleri nedeniyle kutlarım.

Sonuç olarak ortak sorunları için bir araya gelemeyen,  vekil olma ayrıcalığı ve becerisi gösterip kapağı TBMM’ye atamayan ‘her toplum layık olduğu şekilde yönetilir’ diyerek atasözü ile bitiriyorum. İyi seyirler…

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazacak kelimem bitti ...böyle insafsız vicdansız ....diye sayasım var ! kendi adıma benden giden her kuruşu helal etmiyorum ! milletvekillerinin neden varını yoğunu vekil olmak için harcadıkları ortada işte. Onların derdi yedi cedlerinin rahatlığının teminatı HALK DEVLET DEĞİL ! Selamlarımla..

Tülay EKER 
 09.05.2013 9:56
Cevap :
Bilindik bir reklam var "hepimiz tatil için çalışıyoruz" diye. Çağrışım yaptı "Hepimiz vekillerimizin refahı için çalışıyoruz".'Milli irade' ne isterse o olur:))  10.05.2013 0:16
 

sey hocam, bi tarihte adaylik icin calismistim benim durumum ne olur acep?

Newyorker 
 09.05.2013 3:21
Cevap :
Tesadüf eseri milletvekili adayı olan birisi ile tanışmıştım. Beş yüz bin lira harcamış ve kazanamamıştı.Rakiplerinin ne kadar harcadığını sormuştum 'on milyon lira' demişti. Senin aday olman için cukkayı hazırlaman lazım:)) Yani adaylık zor:-))   10.05.2013 0:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster