Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '16

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
207278
 

TC kimlik no ile soy ağacı çıkarmak mümkün mü?

TC kimlik no ile soy ağacı çıkarmak mümkün mü?
 

Soy Ağacı öğrenme ve sorgulama işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş bilgi edinme kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Soy ağacı öğrenme işlemleri yapılırken genel olarak kuşak üzerinden hareket edilmektedir. Yani 3 kuşak öncesi veya 5 kuşak öncesi şeklinde bir hesaplama yapılmaktadır. Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen Nüfus kayıt örnekleri ve TC kimliklerimiz sınırlı sayıda bilgiler vermektedir. Bu anlamda Soy ağacı bulmak için öncelikle bilgi edinme kanunu çerçevesinde ilgili birimlere başvurularımızı gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Aile Soy ağacı öğrenme işlemi genel olarak hangi soydan geldiğinin öğrenilmesi veya aile efrat bilgisi merak edildiği için öğrenilmek istenmektedir. Ancak ülkemizdeki yasalar gereğince bilgi edinme kanunu olsa bile 4982 sayılı Kanununun 7, 9, 21’inci maddeleri gereğince, alt ve üst soyunu kapsayan nüfus kayıt örneklerinin dışında soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.Aile köklerinizi çok merak ediyor ve bu konu ile ilgili yeterli bilgilere ulaşmak istiyorsanız sizlere önerebileceğimiz şey, soy ağacı araştırma için yeterli verilere sahip olmanızdır.

Nüfus cüzdanlarınızda yazan sıra no sizin ailenizin kayıtlı kaçıncı ferdi olduğunuzu belirtiyor. 100'ün üzerinde bir sayıysa bu iki şeyin işaretidir;

a) Çok eskiye dayanan resmi kayıtlarınız var

b) Çok kalabalık bir aileden geliyorsunuz

Eğer bu doğruysa ben mesela bu ailenin 642 000. ci mensubuyum. Bakar mısınız, ne kadar büyük bir aile! Ya da nüfus kaydım ne kadar eskiye dayanıyor! Yani 1071 Alpaslan’dan alsak bile (bu bizim tahminimiz, belki başka bir kökteniz) bu kadar nüfus mantıklı değil. Ailemde benden önce tam 642 bin kişi geçmiş. İnsan böyle Âdem’e ulaşır ya!

Ayrıca resmiyet dışında soyağacı çıkarma konusunda internette çok ilginç programlar da var. Ancak indirirken dikkat etmek lazım, bunların çoğu virüs.

Aslında benim amacım bu konuyu açıklamak değil çünkü uzmanı değilim. Ancak okuyunca ilginç bir fikir geldi aklıma, onu paylaşacağım.

Bakın şimdi, malum devletimiz her şeyden vergi alıyor. 150 kuruşluk benzini 4 liraya satıyor. Herkes de isyan ediyor, çünkü mantıklı değil. Ama devlete de para lazım. İşte örneğin bu merak devletin gelirlerini artırmak için mantıklı bir yol olabilir.

Senin zaten bu konuda çalışan on binlerce memurun var. Daha da genişlet. Teknolojiye yatırım yap ve oluyor deniyor, oluyorsa soyunu öğrenmek isteyen milyonlarca insan çıkacak. Bizim milletimiz soyuna pek meraklıdır. Gerekçesi de var, hizmet veriyorsun. İşlem başı 100 lira koy. Keklikleri vursun diye avcılara tüfek veriyor harç alıyorsun. Bu daha insani. Kimse bir şey demez. Hem isteyene yapacaksın bunu. Benim soyumu çıkar 100 lirayı seve seve hemen vereyim. Hep biz mi akıl vereceğiz biraz da sen düşün devlet efendi!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok alemsiniz ben Annem-babam ve kendimden sorumluyum, bilmem kaç kuşak önce soyum kimlerden geliyor çok da umurumda değil de gidip bakayım kaçıncı ferdiyim ailemin, emeğinize sağlık Selamlar

Cemile Torun 
 07.01.2017 23:27
Cevap :
Nüfus cüzdanlarındaki aile sıra no ailenin kaçıncı ferdi olduğunuzu gösteriyormuş, öyle diyorlar.  10.01.2017 22:41
 

Merhabalar Kerim Bey. Devlet, dolaylı dolaysız vergi toplamada o kadar usta ki, soyunu öğrenmek için değil 100._TL. 1.000._TL versen dönüp gene bakmaz! Selam ve dualarımla.

Altun Recep 
 17.12.2016 22:45
Cevap :
Valla tam olarak bilmiyorum ama böyle bir durum varmış; hatta ben de düşünüyorum.  19.12.2016 14:17
 

Kimlik belgesinin arka yüzündeki aile sıra no ailenin kaçıncı bireyi olduğunuzu gösteriyor, nette araştırınca bu bilgiye ulaştım. Ama gerçekten hoş yorumlamışsınız konuyu, beni güldürdünüz (bunu iyi anlamda söylüyorum). İlk yorumu yayınlamayın yarım kaldı, yanlışlıkla gönderdim. Selamlar.

Güz Özlemi 
 16.12.2016 12:31
Cevap :
Hane sıra no tespitiniz önemli.Aslında böyle bir şey olabilir mi bilmiyorum. Deneyip bakmayı düşünüyorum.  19.12.2016 14:34
 

Soyağacımdan geçtim gerçek doğum tarihimi öğrenemiyorum annem bile bilmiyor hava soğuktu diyor ha bir de meşhur pardesü var hepimizde bir anı kimi Ecevit başbakanken kimi tursilmaitk reklamında :)) vazgeçtim sormaktan da öğrenmekten de aklıma geldi işte neden yazdıysam :))

Tülay EKER 
 30.11.2016 17:23
Cevap :
Şu işe bak benzeşiyoruz, ben de karlı bir kış günü doğmuşum; Ne zaman, geçmiş zaman...  02.12.2016 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3109
Toplam yorum
: 9328
Toplam mesaj
: 261
Ort. okunma sayısı
: 705
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster