Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
18401
 

TC kimlik numarası olmayan Sürücü ehliyetinizi değiştirmeyi sakın unutmayın

TC kimlik numarası olmayan Sürücü ehliyetinizi değiştirmeyi sakın unutmayın
 

Ehliyetli sürücü olmak gerek..


5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu Hükümlerine göre, TC Kimlik Numarası kullanılması, 29/4/2008 tarihinden itibaren zorunlu oldu. İçişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına 'kimlik numarası' verilmesi suretiyle, olabilecek hataların en aza indirilmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki bilgi alışverişinin hızlandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nin (MERNİS) amacının, nüfus kütükleri üzerinde tam bir denetim kurmak, hizmette sürat ve verimlilik sağlamak, merkezde bir bilgi bankası oluşturmak ve bu yolla nüfus kütüklerindeki bilgileri kamu hizmetleri açısından değerlendirmek olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
“5490 sayılı Kanun'da belirtilen iş ve işlemlerin gerçekleşmesi amacıyla Kanun'un geçici birinci maddesi ile 'kurumlar ve tüzel kişilerin bu Kanun'un yayımı tarihinden itibaren 2 yıl içinde mevzuatlarını bu Kanun hükümlerine uygun hale getirerek işlemlerinde kimlik numarasını kullanmak zorunda' oldukları belirtilmiştir. 2 yıllık bu süre bugün sona erdiğinden(29/4/2008) kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında TC Kimlik Numarasını esas almaları gerekmektedir.”

Bu bağlamda 2009 sonuna kadar tüm ehliyetlerde TC kimlik numarası olması lazım.Trafik kazasına karışanlar artık tutanağı kendileri tutuyor.Bu iş içinde yeni ehliyet gerekiyor.

Belli bir geçiş süresi tanınmış. Şu anda kuyruk yok. Biran önce ehliyetinizi değiştirin. Gereken evrak:

* 6 tane vesikalık foto.

* Herhangi bir hastaneden sağlık raporu (tam teşekküllü devlet hastanesine gerek yok ufak özel hastaneler de bu belgeyi veriyor , göz ve el titremesini kontrol ediyorlar ve 4 resim burada gidiyor)

* Nüfus kağıdı önlü arkalı fotokopi 2 nüsha

* Ehliyet fotokopisi ve aslı

* Önce hastane raporunu alıp diğer belgelerle beraber İlçe Emniyet Müdürlüğüne şahsen gitmeniz gerekiyor çünkü ilk gün yeni ehliyetinize boşken imzanız gerekli.

* Bir hafta sonrada eski ehliyetinizi alıp yenisini veriyorlar.

* Hastane raporu 20 dakika, ilk başvuru 10 dakika, ehliyeti almak 5 dakika sürüyor. Yığılma başlarsa ne sürer tahmin edebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında bu yazacaklarımla ilgili bir yorum almışsınız ama ben de bildirmek istedim.Emniyet amiri bir arkadaşımla görüştüm dün.Onlara emniyet müdürlüğünden 2 gün önce bir yazı gelmiş.Ehliyetlerin değiştirilmesi diye bir olay şimdilik söz konusu değilmiş.Ama dediğiniz gibi burası Türkiye belki bu yazım daha size ulaşmadan emniyete bir yazı ulaşır.''ehliyetler değişecek''diye.Yine kulağımız seste olsun derim ben.teşekkürler.

daldabir 
 23.05.2008 0:59
Cevap :
Evet Sıdıkka hn şu an dediğiniz gibi, ama bakarsın devlet bir kaynak yaratmak için, hop tüm ehliyetler değişecek der, al sana kaynak, tabi vatandaşa da cefa ve maddi kayıp, haaa derler ücret almadan değiştirirler... yok yok öyle olmaz sanırım ama kısmet, en derin saygılarımla..  23.05.2008 12:54
 

EHLİYETLERİ değiştirme zorunluluğu yok bilginiz olsun... Toplam 95 YTL... Paranızı yolda bulmadıysanız, oturun oturduğunuz yerde telaşa gerek yok. Kimseleri de telaşlandırmayın. MUSTAFA CAN http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=8944372&yazarid=42

Süleyman EKİM 
 16.05.2008 1:39
Cevap :
Ağbi şimdilik belki haklısın ama daha sonra birden bakmışsın zorunlu...burası Türkiye herşey olur..ama yinede çok teşekkürler bu devirde zorunlu değilse gerek yok..en derin saygılarımla..  16.05.2008 23:19
 

Teşekkürler. Neyse daha 7 ay varmış, çabuk gelmez dimi? :))))) Selam ve saygılar efendim.

Işıl 
 15.05.2008 11:30
Cevap :
Saygılar bizden efendim, çok teşekkür ederim..ama şu anda zorunluluk yok diyorlar öyleyse boşuna para harcamaya gerek yok..en derin sevgi ve saygılarımla..  16.05.2008 23:21
 

İlk defa duydum teşekkür ederim.

kartal0634 
 15.05.2008 10:10
Cevap :
ne demek acıklayıcı bilgi vermek, bilgiyi paylaşmak gerek..en derin saygılarımla..  16.05.2008 23:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 5873
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster