Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '18

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
233
 

T.C. ÖSYM Başkanlığna

T.C. ÖSYM  Başkanlığna
 

ÖSYM !  Sana bir şey diyeceğim.

Bu sefer, işte bu sefer baltayı taşa vurdun. Bugün, yani 1 Temmuz 2018 Pazar günü yaptığın AYT (Alan Yeterlilik Sınavı)  Matematik  sorularını inceledim.

Bu kadar ters köşe yapmaya, ortalama  yaşları 18-20 olan bu ülkenin milyonlarca gencinin canını bu şekilde çirkin bir şekilde acıtmaya ne hakkın var ?

Sakın bana “sorular zorsa herkese zor” demeyin.

Hele “müfredat dışına çıkmadık” hikâyesine hiç girmeyin.

İyi o zaman, sınavda üçgenlerle ilgili bir olimpiyat sorusu sor.  Sonra da itiraz edenler olursa “efendim müfredat dışına çıkmadık. Bakın soru üçgen sorusu, ehh matematik müfredatında da üçgenler zâten var.” deyin.

Geçin bunları.

Yazıktır günahtır.

Devletin önemli bir aygıtı olarak milyonlarca genci kendinizden, Devletin eğitim politikasından bu kadar nefret ettirmeye hakkınız var mı?

Matematik soruları zordu diyen çocukların birçoğunun anne babasının “ne zoru be, çalışsaydın yapardın.  Bak yapanlar nasıl yapıyor?” diye çocuklarını istemeden de olsa üzdüklerin şahit oldum bugün.

Annedir babadır.  Onlar nereden bilsinler:  ÖSYM’nin yani sizlerin “nedense bu sene” bu ülkenin milyonlarca gencinin geleceğine, hayâllerine  “örtülü bir darbe” indirdiğinizi.

Kızdığım şey: metodunuzdur. Bu şekilde köklü bir “soru tip değişimi” bir sınavla gerçekleşmez.

Bunun ipuçlarını önceden vermek zorundasınız.  Çocukları tedricen, azar azar, derece derece, yıl yıl bu sürece yaklaştırmak zorundasınız.  Kime neyi ispatlamaya çalıştığınızı anlamış değilim.

Bu gençlere bir kininiz falan mı var? Ne yazdığımı ve ne söylediğimi çok iyi biliyorum.

1968'den beri sorulan soruları, yarım asırlık matematik sorularını yıl yıl tâkip etmiş birisi olarak, (1968+50= 2018 )  50.yıl kutlaması falan mı yapıyorsunuz ? Bir günde  ne değişti ?

50 yıllık bir genel eğilim, soru sorma tarzı, soru tipleri, konuların dağılımı, soruların zorluk derecesi, hem de milyonlarca genci ilgilendirecek bir konuda bir sınavla ve bir  günde değişir mi? Değiştirilebilir mi?

Son sözüm bugün sınava giren ve matematikten canı yanan gençlere.

İşletmelerde bazı yöneticiler, maiyetinde çalışanlara hayatı bazen zindan ederler.  Amaçlarından bir tanesi ise “itibar görmektir.” Daha çok üzerek ve demoralize  ederek saygınlık kazandıklarını sanarlar.

Halbuki onlar saygınlık kazanmayı beklerken tam tersi olur: çalışanları  onların arakalarından daima söverler. Efkâr-ı  umumîye  ve   cemiyet önünde prestij kaybına uğrarlar.

Aman ÖSYM, sakın ÖSYM !   İtibar kazanmaya falan çalışmıyorsunuz değil mi? Ömrünün büyük bir kısmını  sınavlarda harcamış  ve  hâlen  de  harcamakta olan birisinin  bu sözlerine  dikkat ediniz.

Sabrın sonu ile

 

 

 

yDuysal, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 401
Toplam yorum
: 1354
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1732
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

>Haziran 1975 doğumludur. >Samimîyetsiz gözlerdeki, yapmacık sözlerdeki haset ve kıskançlık k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster