Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '06

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
445
 

Tebessüm yok mu tebessüm

Tebessüm yok mu tebessüm
 

Bu kadar da olmaz ki. Daha sokağa çıkar çıkmaz başlıyor surat asmalar, çatık kaşlar. Bir gülen adam gördü mü dönüp seyredesim geliyor. Şaşkın bakışlar arasında daha bir gül arkadaş nasıl olurmuş gülmek görsünler diyorum.

Tebessümü kaybettik. Zayi ilanıyla da bulunacak gibi değil. Eskisi hükümsüzdür desek yenisini çıkartamıyoruz. Geçenlerde bir arkadaş şikayet etme gülüyoruz ya diyordu. Yanlış anlaşıldım galiba dedim. Ben neye gülüp neye ağladığını bilen insanların gülmesinden söz ediyorum. Oysa neye güldüğünü bilmeyen üstelik gülmeyi sırıtmakla karıştıranlardan değil.

Bu tebessümsüzlüğün içerisinde elbette gülen yazılar yazamayız. Kime baksan surat bir karış. Söyler misiniz içinizden gelerek şöyle tatlı tatlı gülmeyişinizin üzerinden kaç gün geçti. Peki, o asık surat ve çatık kaşlı halinizle kaç meselenin üzerinden gelebildiniz. İşe yaradı mı sizce.

Örneğin siz bir mimarsınız projeye ruhunuzu yansıtacaksınız unutmayın. Elinizden çıksa çıksa yüz çizgilerinizi andıran şekiller çıkar. Mesela yazarsınız bu halinizle neyi yazacaksınız? Eserlerinizdeki insanlara bile bir tebessümü çok göreceksiniz. Şimdi anlıyor musunuz binaların, kitapların, şiirlerin hatta şarkı ve türkülerin niye bu kadar küskün olduğunu.

Biçimsizliğin içimizden çıkarak tekrar sanatsızlık olarak geri döndüğünü. Selamsız sabahsız davranışların nasılda sabahımızı, akşamımızı mahvettiğini anlayabiliyor muyuz. Nereden kimden miras kaldı bize şu çatık kaşlılığın bir ciddiyet ifadesi olduğu. Yine tebessümün ciddiyet, disiplin ve otoriteyi zedelediği. Yok, böyle bir şey. Kaybede kaybede tebessüm denilen o büyük değeri de mi kaybedecektik. Onsuz ciddiyet, disiplin, tuğla, duvar, bildiri, görüş... Daha ne varsa hepsi sizin olsun. Tebessüm yok mu tebessüm?

Hayattır, yazıda olur kışı da. İnişi de olur yokuşu da. Gönüldür, bayramı da olur, matemi de. Fakat tüm bunlara rağmen yüzünüzdeki tebessümünüz eksik kalmasın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 574
Toplam yorum
: 543
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 871
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Samsun Yazarlar Derneği (Kurucu) Başkanı. 12 kitabı neşredildi. Türk Güreşinin Sembol ismi Yaşar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster