Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
993
 

Tecavüz kaçınılmazsa zevk alma önlem al!

Tecavüz kaçınılmazsa zevk alma önlem al!
 

"Kadınlar en çok tanıdık erkeklerin tecavüzüne uğruyor. Böyle bir durum yaşamamak için dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

-Davranışlara dikkat edin. Bir kişiyi ırkı, dış görünümü, sosyal konumu ve sizinle olan ilişkisiyle değil, davranışlarıyla değerlendirin. Hayır, dediğinizde kabalaşan, isteklerinizi, fikir ve düşüncelerinizi görmezden gelen, seks yapmayı istemezseniz sizi suçlu hissettirmeye çalışan, aşırı derecede kıskanç ve zarar verici kızgınlık ve saldırgan davranışlar gösteren insanlardan kaçının.

- Karşı tarafı iyi tanıyın. Bazı erkekler çok içmeyi, bedeni ortaya koyan şekilde giyinmeyi ya da bir erkeğin odasına gitmeyi cinsel ilişkide bulunma isteği olarak algılayabilirler. Bu durumlarda sınırlarınızı ve duygularınızı belirtmeye özen gösterin.

- İlişkilerde sınırın farkına varın. Tesadüf eseri olan, istenmeyen bir dokunuş bile kararlı bir şekilde geri çevrilmelidir. Eğer küçük olaylarda yeterli deneyim kazanırsanız daha sonra olabilecek daha ciddi olaylarda daha güçlü olursunuz.

-Sınırlarınızı belirleyin. Karşınızdakiyle ne kadar bedensel yakınlık kurmak istediğinizi belirleyin (el sıkışma, yanaktan öpme, dudaktan öpme, sarılma, vb.) Daha sonra fikrinizi değiştirmeden önce ciddi bir şekilde düşünüp ona göre davranma yolu belirleyin.

-Sınırlarınızı korumanıza vereceği tepkiye hazırlıklı olun. Karşınızdaki düşmanca davranışlar gösterebilir, sizi utangaçlıkla, onu yönlendirdiğinizle ilgili suçlayabilir. Ancak onun davranışı ya da tepkisinden siz sorumlu değilsiniz. Eğer değer verdiğiniz biriyse, ona yardım edebilirsiniz ancak kendinizi ondan sorumlu hissetmek zorunda değilsiniz. Kendi kararlarınızda her türlü hakka sahipsiniz.

-Kendinizi ifade edin. Çoğu tecavüz olayı, cinsellikteki geleneksel kadın erkek davranışları ve rolleri yüzünden oluşur. Bu yüzden tecavüzden korunmak için, cinselliği gözden geçirmek gerekir. Birlikte olduğunuz kişinin ne hissettiğinizi bilmesini, siz söylemeden sizi anlamasını ya da zihninizi okumasını beklemeyin.

-Açık iletişim kurun. Hayır demek istediğinizde "hayır" deyin, evet demek istediğinizde evet" Sınırlarınızı kararlı biçimde ve doğrudan açıklayın. Karışık mesajlar vermeyin. Kararlı bir ses tonu ve beden dili kullanın.

-İstemediğinizden kaçının. Kendinizi rahat hissetmediğiniz ve sorumluluk hissettiğiniz davranışlardan kaçının. Fazlasıyla edilgin ve itaatkar davranışlar, erkeğin saldırgan davranmasına yol açabilir.

-Zaman isteyin. Karar veremiyorsanız, aceleyle emin olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ne istediğinizden emin değilseniz, karşınızdakinden size saygı göstermesini, zaman vermesini isteyin.

-Etkin olun. Birisiyle birlikte olmayı planlarken, nerede buluşulacağı, ne yapılacağı, ne zaman ve ne kadar yakınlaşılacağı ortak alınan kararlar olmalıdır.

-Sezginize güvenin. İçinizdeki sesi dinleyin. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız, istediğiniz dışında bir birlikteliğe zorlanmış hissediyorsanız, ya da kendinizi riskte hissediyorsanız; tereddüt etmeden hemen ortamı terk edin ve güvenli bir yere gidin.

-Güvendikleriniz yanınızda olsun. Büyük eğlencelere, bilmediğiniz yerlere güvendiğiniz arkadaşlarınızla gidin. Eğlenceden yalnız, ya da iyi tanımadığınız biriyle ayrılmak yerine, grup halinde ayrılmayı tercih edin.

-Yardım isteyin. Tehdit aldığınızda, zorlandığınızda güvendiğiniz kimselerden yardım isteyin.

-Tüm önlemleri göz önüne alın. Cinsel saldırılar şiddetli ve beklenmedik olabilir."

Bu maddeler, Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan " Tecavüzden nasıl korunulur " rehberinde yer alıyor. Fakat okuduğunuz zaman; " Ne kadar kolay, uygulayalım bunları ve başımıza bir hal gelmesin" diyebilirsiniz. Zannımca, kazın ayağı hiç öyle değil. Duyduğumuz ve öğrendiğimiz tecavüz olaylarında, mağdurun büyük çoğunluğunun, yukarıdaki uyarıların tersini yapıpta; tecavüzcüye çanak tuttuğunu düşünmüyorum.

Davranışlara dikkat etmek, sınır koymak, tahrik edici hal ve hareketlerde bulunmamak, giyim kuşama dikkat etmek -eğer edilmezse, açık saçık giyinilirse taciz ve tecavüz hakkı mı doğuyor?!- tepkilerimizi açık seçik ifade etmek -ki en acınası madde bu, bana göre!- önlem almak, yanımızda birilerinin olması.......vs, vs, vs...... sıralanmış durmuş.

Sadece bu konu ile ilgili değil, genel yaşam içinde de günümüz şartlarını düşündüğümüzde; canınızı, namusunuzu, malınızı korumanız için önlemler alınması gerektiğini, aklıbaşında her insan idrak eder. Evlerin kilitsiz olduğu dönemler geçmişte kaldı. Suçluların bulunup, adalete teslimi ve hakettiği cezayı alması geçmişte kaldı. Kendi polisiniz, kendi bekçiniz, kendi korumanız; kendiniz olacaksınız.

Tecavüz olayları, iç yakan olaylardandır. Tarifi, mantıklı açıklaması, gerekçesi olmayan insanlıkdışı bir eylemdir. Gözü dönmüş bir cani için, yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Eğer bir kadının davranışlarından; "Yararlanmak gibi bir amaç çıkarıyorsa" bir erkek, ne yaparsanız yapın elinizden birşey gelmez. İstediğiniz kadar "Şöyle yapmayın, böyle yapmayın" deyin. Kaçınılmaz olan yaşanır!

Umudumuz; bilinçli kadın ve erkeklerden oluşan bir toplumda, insanlığın gerektirdiği gibi yaşamak.
Dileğimiz de; kötü niyetli insanlarla karşılaşmamak!
Son söz; yine de önlemleri kulak ardı etmeyin! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 2300
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 6116
Kayıt tarihi
: 08.10.06
 
 

Med cezir içinde kafasına estiği gibi yaşayan bir havva kızı birazcık kağıt kalem aşinalığı olmas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster