Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
771
 

Tecavüzcünle evlen!

Tecavüzcünle evlen!
 

Bugün gazetelerde bir haber var. Okuyunca gözlerime inanamadım ve kanım dondu. Biz defalarca kadına şiddetten ve insanlığa karşı işlenen suçların en ayıbı olan tecavüzden bahsedip bunun insanlık suçu olduğunu ortaya sererken dün yapılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısından bir rapor çıkmış.

Koskoca devletin koskoca hakimleri ve savcıları tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilmelerini istemiş. Gerekçe de çok basit. Dava sayısı çok kabarıyor. Üstelik tecavüz edilen kadın 15 yaşından küçükse ve çocuğun ağzından kendi rızam vardı lafı çıkarsa ceza indirimi yapılsın da deniyor. Böylelikle çocuk yaşta evlendirmelerin önü de açılmış oluyor. Bir de tecavüze uğrayan kişiye Adli Tıp’tan verilen ruh sağlığı bozulmuştur raporundan vazgeçilmesi sadece vücut sağlığı raporuyla yetinilmesi istenmiş. Vücudunda bir aksaklık yoksa ruh sağlığı da ne oluyormuş boş ver gitsin.

Şiddet gören kadın için artık kamu davası açılmaması istenmiş. Bunun yerine uzlaşma komisyonları iş yapacakmış. Yani kadının şikayeti de işe yaramayacak. Kendisini döven darp suçu işleyen kocası veya sevgilisi neyse artık ceza falan almayacak da barışmaları sağlanacak. Bilmiyor muyuz sanki, o koca eve dönüp kadını yine yeniden dövecek. Bunun örnekleri defalarca görülmedi mi? Ölüme kadar giden dayak zinciri içinde o kadınlar cehennemi yaşamadılar mı?

Bence en büyük insanlık suçu olan tecavüze uğrayan kadının psikolojik yıkımına aldırmadan sırf dosya sayısı kabarıyor mahkemeler sıkışık diye tecavüzcüsü ile evlensinler önerisi hukuk devletinin yargısına yakışmıyor. Kendi vücudunun isteği dışında kullanılması yetmiyor, cinsel özgürlüğüne karşı işlenmiş bu korkunç suçu işleyeni affetmesi bekleniyor üstelik onunla evlenmesi isteniyor. Böylelikle hapiste yatan binlerce tecavüzcü, ailelerin evlen baskısı ile teker teker hapisten kurtulacaklar. Bir anlamda yaptıkları meşrulaşacak. Ayrıca göz koyduğu kadının sahibi olacak ve ödüllendirilecek.

15 yaşındaki kişi her yerde çocuktur. Çocuk yaşına bakmadan uğradığı cinsel saldırı sonucu, ağzından baskı ile “rızam vardı” lafı alınırsa ve de ona bu suçu işleyenle zorla evlendirilirse ortada ceza falan da olmayacak. Çocuk gelinlerin sayısı azaltılacağına korkarım bu maddelerle daha da çok artacaktır.

Hangi ülkede yaşıyoruz biz, bu yargıçlar hangi ülkenin hukukçuları, bu adalet duyguları nasıl gelişmiş? Biz devlete yasalara yargıya güvenemeyeceksek nasıl bir zorbalıkla yaşayacağız bundan sonra.

Hiç kimse tecavüzcüsüyle evlendirilmeye mecbur edilemez. 15 yaşın altındaki cinsel ilişkide ailelerin veya kendi rızasıyla bile olsa mağdur ”benim rızamla oldu” dese bile faili mutlaka ceza almalıdır. Bir hukuk devletinde yaşadığımızı varsayarsak huzurumuz için bu böyle olmalıdır. Biz devletimize güvenemeyecek miyiz hiç?

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sapla saman karıştırılıyor. Bu ülkede küçük yaşta evlenme var. Bu bir gerçek . Bu kanun Düğün dernek evlenenleri de cezalandırıyor. O yüzden Rıza olup olmadığı önemli. Zor kullanma cezalandırılmalı , rıza yoksa devlet araya girebilmeli . nikah memuru işi iyi araştırmalı . Memleket gerçeklerine uygun kanunlar yapılmalı

ismail karagülle 
 24.09.2011 23:57
Cevap :
Zor kullanma cezalandırılmalı, kendi rızası aranmalı ama sayın arkadaşım yaşı küçük kıza tecavüz sonrasında zorla rızam vardı dedirtilirse ne olacak. Konumuz zorla tutulma veya tecavüz çünkü. Şiddet ve zorla evlendirme. Sağlıkla kalın...  25.09.2011 14:04
 

Kırmayalım, kabul diyelim. Peki onun kızının başına böyle bir şey gelirse... Hadi ona da razı oldu diyelim... Peki ya karısı tecavüze uğrarsa? Tecavüzcüsüyle evlenmesi için karısını boşayacak mı?

Sorguluyorum 
 24.09.2011 1:30
Cevap :
Yaa ne güzel dediniz sayın arkadaşım, aynı şey kendi başına gelirse ne olacak. Hangi mahkemeye gidecek. Teşekkürler yorumunuz için.   24.09.2011 10:59
 

bu ülkede TSK,YARGI,MEDYA en güvenilmez ve en başarısız kurumlardır hemde 80 yıldır ve onun için bu Devlet bu PERİŞANLIKLAR içindeydi..şimdi şimdi yeni yeni DÜZENLENİYOR ..Allah Hükümetin yardımcısı olsun Amin

Bareyev 
 23.09.2011 19:09
Cevap :
Allah bizim de yardımcımız olsun. Teşekkürler yorumunuz için.  25.09.2011 1:18
 

yargıç ve hakimlerin kücük kızlarını kendilerine aynı iş yapılınca ne yapacaklar çok merap ediyorum

O-nur Cihan 
 23.09.2011 16:01
Cevap :
Kimsenin başına gelmesin dilerim. Teşekkürler yorumunuz için.   23.09.2011 16:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2993
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster