Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '10

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
5559
 

Tecavüze uğrayan sokak köpeği açlık grevinde!

Tecavüze uğrayan sokak köpeği açlık grevinde!
 

İnsanlığı protesto için Açlık Grevinde!


Minnoş, Yedikule Hayvan Barınağı’nın Darülaceze bölümünde kalıyor. Diğer köpeklerin aksine o sadece bir leğenin içinde yatıyor. Havlamıyor, oynamıyor... Minnoş şu anda hayata küşmüş durumda... Çünkü bir ihbar üzerine barınağa getirilen Minnoş’un sapıklar tarafından defalarca tecavüze uğradığı ortaya çıktı.
Yedikule Hayvan Barınağı’na 24 Aralık 2009’da ihbarda bulunan bir kadın, bir köpeğe tecavüz edildiğini söyleyerek, köpeğin kurtarılmasını istedi. Fatih Belediyesi ekipleri ise köpeği almaya gitti. Barınak’ta ‘Minnoş’ adı verilen labrodor kırması köpeğin tecavüze uğradığı veterinerce de tespit edildi.

Kanser olduğu ortaya çıktı
Barınakta sürekli görev yapan veteriner Nişan Büyükkuyumcu, köpeğin geldiğinde vajinasında zorlanma ve kanama olduğunu belirterek şunları söyledi: “Köpekler işkenceye maruz kalırsa, tecavüze uğrarsa, depresyona girer. Yemek yemez, diğer köpeklerle iletişim kurmaz. Minnoş da ilk geldiğinde daha fazla içine kapanıktı, yemek yemiyordu. Şu anda da diğer köpeklerle iletişim kurmuyor, sürekli yatıyor. Fazla yemek yemiyor, korkuyor.” Muayenede Minnoş’un kanser olduğu da anlaşıldı. Barınak sorumlusu Meral Olcay da sekiz yaşlarında olan Minnoş’un depresyon geçirdiğini belirterek şunları anlattı: “Belki ihbar olmasaydı, ‘bir cisimle’ işkence edildiğini düşünecektik. Sokakta bu köpeği besleyen bir kadın, köpeği alanları takip etmiş. ‘Köpeği birkaç günde bir aynı kişilerin gelip aldıklarını ve iki saat sonra geri getirdiklerini’ söyledi. En sonunda köpeği alıp evinde saklayan kadın bize haber verdi.”

Amerika’dan mama geldi
Minnoş’un durumunu barınağın sitesinde yazdıklarını, Minnoş’a çok büyük ilgi gösterildiğini belirten Olcay, “Amerika’dan internet üzerinden mama gönderen bile oldu. Beyaz peyniri çok seviyor, beyaz peynir sayesinde tekrar hayata döndü. Önce peyniri sonra ilacını veriyoruz. Hâlâ yaşadığı şoku atlatmış sayılmaz, diğer köpeklerden ayrı bir köşede sürekli sessizce yatıyor.” Zeytinburnu Belediyesi sağlık işlerinde şoför olarak çalışan Bayram Kabul, ihbar üzerine köpeği almaya giden ekipteydi. Kabul, köpeği teslim aldıkları sırada 30-35 yaşlarında iki kişinin ‘köpeği nereye götürdüklerini’ sorduğunu söyleyerek, “Bu iki kişi ‘seviyorduk, götürmeyin’ dedi. Ama iyi niyetli olmadıkları anlaşılıyordu. Bu kişileri kovdum, köpeği barınağa getirdim” diye konuştu.

Darülaceze bölümünde

Minnoş, barınağın yaşlı, muhtaç, psikolojik açıdan travma geçiren köpeklerin kaldığı yer olan Darülaceze bölümünde kalıyor. Köşede bir leğenin içinde gün boyu yatıyor. Barınak gönüllüleri Minnoş’u tekrar eski hayatına döndürebilmek için uğraşıyor. Yedikule Hayvan Barınağı’nda tek mağdur köpek Minnoş değil. Bir yıl önce de başka bir köpek yine tecavüz edilerek barınağa getirilmiş ancak işkenceye de uğrayan köpek kısa sürede ölmüş. Barınaktaki köpeklerin kimi trafik kazasından bir bacağını kaybetmiş, kiminin vücudu yaralar içinde, kimi de sahibinden yediği dayaktan dolayı felç olmuş durumda. Hepsi de kendilerine uzanacak şefkatli elleri bekliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir olay,insanın yüreği kaldıracak gibi değil.Lanet olsun,bu mahluk yaratıklara....

Şerife Mutlu 
 12.02.2010 20:37
 

Minnoş, 16 yaşındaki Medine'den daha şanslıymış.... Söylenecek söz kalmayınca böyle saçma kıyaslamalarda bulunuyor insan. Saygı ve sevgiler.

Hakkı Uysal 
 09.02.2010 8:55
 

Eviniz de bir can dostu beslemeye karar verdiğiniz de, pet shoplarda cins aramayın. Sokaklar da aç, üşüyen yaşam mücadelesi veren onca hayvan varken. Bir hayvan severseniz eğer buna dikkat edin. Pet shoplarda satılan bir çok hayvan dostumuzun da sonu sokak oluyor maalesef. Bir heves uğruna ticaretleri yapılıyor, çoğu da iyi şartlarda bakılmıyor. Onların da birer canlı olduklarını unutmayın. Duyarlı arkadaş Yapukay öyle içimiz yanıyor ki, insan olarak insanoğlunun doğaya ve canlılara verdiği zararlara...

TC kaan kartal 
 08.02.2010 17:20
 

Vicdansız sapıklar....

TC kaan kartal 
 08.02.2010 17:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster