Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
327
 

Tedarikçilerin tahsilat sorunları çözülüyor

Tedarikçilerin tahsilat sorunları çözülüyor
 

Tedarikçilerin tahsilat sorunlarına çözüm: E-tahsilat


Tahsilat, şirketlerin besleme noktasıdır. Satışları ne kadar iyi olursa olsun, karşılığını alamadıkları ürün ve hizmetler şirkete hiç bir fayda sağlamaz. Tedarikçiler, bir nevi aracılık hizmeti verdikleri için daha çok nakde ihtiyaç duyarlar. Peki sürekli olarak müşteriden nakit para almak mümkün müdür ?

Tedarikçilerin devamlılığını sağlamaları için sürekli yeni ürün satın almaları gerekir ki, bu ürünleri de satarak ciro artırabilsinler. Yeni ürün satın almanın tek yolu ise maddi kaynaklardır. Bu yüzden sattıkları ürünlerin karşılığını ivedilikle tahsilata çevirebilmelidirler.

Ülkemiz şartlarında müşteriden nakit para ile tahsilat yapabilmek çok büyük meziyettir. Sen nakit para istiyorsan, müşteri derhal başka bir tedarikçi edinir kendine. Müşteri yoksa satış yoktur. Bu da kabul edilemez bir durumdur. Bu yüzden çoğu tedarikçi piyasa koşullarına boyun eğerek çek ve senet ile tahsilata yönelmiştir.

Çek ve senetin dezavantajları nelerdir ?

Çek ve senetin karşılığı olan parayı almak vakit ister. Ki şöyle bir piyasaya baktığımızda bu süreler iyice uzamış ve sıkıntı yaşatmaya başlamıştır. Ürünü satıp parasını almak için bekleyen tedarikçi yeni ürün alabilmek için büyük zorluklar çekmektedir. Tedarikçi için her şeyden önemlisi kendini döndürebilmektir. Hak ettiği para gelecek ki yeni ürün alıp piyasaya satabilsin.

Tedarikçiler hem müşterilerini kaybetmemek için anında ödeme istemeyecek, hem de paralarını kısa sürede kasalarına koyabilecek bir yöntem ile bu sıkıntılarını minimuma indirebilir ! “E-tahsilat”.

E-tahsilat ile müşteri ödemesini vadelendirirken, tedarikçi parasını anında tahsil etmiş olur. Müşteri, tedarikçinin sanal poslarının tanımlandığı e-tahsilat sistemine giriş yaparak kredi kartı ile ödemesini taksitli olarak gerçekleştirir. Tedarikçiye borcunu bir anda nakit para ile değil taksit taksit ödemiş olur. Tedarikçi ise banka ile yaptığı anlaşma çerçevesinde sattığı ürünün parasını anında hesabına alabilir ve kullanabilir.

E-tahsilat sistemi ile iki tarafı da memnun edecek bir diğer yöntem ise, müşterinin satışlarında tedarikçinin sanal poslarının kullanılmasıdır. Müşteri; tedarikçiden aldığı ürünü, kendi müşterisine

kredi kartı ile satarken tedarikçisinin kullanımına sunduğu e-tahsilat sistemini kullanabilir. Yani tedarikçinin sanal posları ile kredi kartı çekim işlemini avantajlı bir şekilde tamamlayabilir. Dolayısıyla tedarikçi sürekli bir nakit akışına sahip olur, müşteri ise ödeme sorunu yaşamaktan kurtulur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2951
Kayıt tarihi
: 03.09.15
 
 

Ödeme Sistemleri Pazarlama Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster