Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
52
 

Tedavide süreklilik ve başarı

Rahatsızlığınız nedeniyle bir sağlık kuruluşunda muayene olup ilaçlarınızı eczaneden alınca sıra onları kullanmaya gelir. Bizde genellikle nasıl kullanacağınızla ilgili bilgiyi doktorun reçetesindeki tarife göre eczacı veya kalfa ilaç kutusunun üzerine işaretler. Size de kısaca söylerler. Tedavinin başarısı bundan sonraya bağlıdır.  Verilen ilaçları tarif edildiği gibi kullanırsanız, uygun dozda, sürede ve miktarda, iyi olma şansınız artar. Bazen ilaçların yan etkisi sizi rahatsız edebilir, bazen de ilaç ya da ilaçlar etkisiz kalabilir. Bu gibi durumlarda kendimiz bir şey yapmadan, tedaviyi başlayan doktorumuza başvurmamız en doğru harekettir. Ama bizde genellikle böyle yapılmaz ya ilaç kullanmaya son verilir ya da bir başka hekime gidilir. Burada ilk doktorun hatası da vardır, böyle bir durumda kendisine gelmesi gerektiğini hastaya söylemelidir. Maalesef bu çoğu kez ihmal edilir.

Bir başka handikap ilaçları birkaç gün kullanıp biraz iyileşme olunca ilaçların bırakılmasıdır. Basit rahatsızlıklarda bazen bu bir sakınca yaratmazken çoğu kez tedavi yarım kalır ve hastalık nükseder, tekrarlar. Böyle durumlarda başa dönülmüş olur ki boşuna zaman kaybedilir. Hatta maddi kayıp da söz konusu olabilir. Halbuki iyileşme görülse bile ilaçları verilen süre kullanmak gerekir. Özellikle antibiyotiklerde bu süre çok önemlidir ve en az beş gün aralıksız kullanılmalıdırlar.

Bir başka önemli mevzu, bazı hastalıkların tedavisi uzun sürer, hatta bir ömür boyu ilaç kullanmak gerekir. Bunlara örnek, depresyon ve diyabet tedavisidir. Ruhsal bunalım da denen depresyon tedavisi en az 6 ay, şeker hastalığı da denen diyabet tedavisi ise ömür boyu sürer. Tedaviyi erkenden sonlandırmak yukarıda da yazdığım gibi hastalığın iyileşmemesine, yarım kalmasına veya tehlikeli durumların meydana gelmesine neden olur. Bunlar çok sakıncalı durumlardır.

Tedavinin bir ömür boyu sürdüğü diğer durumlara örnek, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları, astım bronşit ve KOAH gibi akciğer hastalıkları, şizofreni ve bipolar bozukluk gibi ruhsal hastalıklardır. Ömür boyu ilaç kullanılması gereken durumlar çok fazladır. Ben burada en sık görülenlerden söz ettim. Bunlarda doktor kontrollerine gitmemek ve/veya doktordan habersiz ilaçlarda değişiklik yapmak veya ilaç kullanmayı sonlandırmak hayati tehlike arz edebilir.

Son olarak tekrar etmek istediğim bir şey de kronik hastalığı olanlar belli aralıklarla, mesela 3-6 ayda bir, doktor kontrollerine gitmeleridir.

Bütün bu saydığım şeylere dikkat edilip uyulduğu takdirde başarı ile tedavi olmamız veya hastalığımızın kontrol altında kalması mümkündür. Bu oran çok yüksektir. 

Kısaca söylersek, özetlersek, tedavide süreklilik esastır ve kontroller de ihmal edilmemeldir. 

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

11 Tem. 20

Ardahan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster