Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '08

 
Kategori
Opera / Bale
Okunma Sayısı
1908
 

Tedirgin operet

Tedirgin operet
 

opera


2007-2008 temsil sezonunda İstanbul'da hemen hemen izlemediğim opera, bale ve konser gösterisi kalmadı. Özellikle Süreyya opera sahnesi muhteşem dekoru locaları, koltukları, balkonları, çatı ve duvar süslemeleri ve değerli tablolarıyla süresiz açık sanat galerisi görünümündeydi. Akustiği, ışığı perde perde göze, kulağa hitabeden, mekanda bulunan kişiye, eski çağlarda bir sahnede oturduğu hissini verirdi. Sanki locanın altına gelen bir tenör serenatını kendisine yapıyor gibi uzanırdı seyirci balkon kenarına, usulca mendilini sallayıp bırakası gelirdi aşağıya. Endamlı bir selamla uğurladığı sanatçının reveransıyla göklere uçardı.

Lakin opera sanatçıları oyunlarını, danslarını, seslerini seyirciye sunmak için sahneye çıktığında çok özveriyle sanatlarını icra ettiklerini hissetmeme rağmen, dekorun kostümlerin iyi olmadığını kumaşların tasarımların, aksesuvarların, papuçların kalitesiyle ilgili bu şaşaya yakışmayan bazı görüntüler olduğunu hep farkettim. Daha muhteşem daha özenli olmalıydı. Bütçe ile alakalı olduğunu düşündüm. Tam da her müzikale her çocuk oyununa operalara, müzikallere, bale gösterilerine halkımızın eskisinden daha fazla katıldığını düşündüğüm günlerde, ki sezonda bilet bulmak çok zor oluyordu, tuhaf bir haberle ürperdik.

Opera sanatçısı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Sanatçıları içinde hala adı geçiyor! Sanatçı tanımına uygun olanlar içinde... Her meslek grubunda yaşanabilecek sıkıntılardan biri, psikolojik gerilim filmi gibi, operadaki sapık! Yıllarca çalıştığımız mesai arkadaşımızın uslanmayacak sapkın duygularda bir kişilik olduğunu bir gün medyadan öğrenmek dehşet verici bir durum olurdu sanırım.

Bu bir krizdir. Krizi yönetmeye davet ediyorum kurumun Halkla ilişkiler departmanlığını! Tedirgin oldum! Bu oyun değil onlarca kız çocuğuna, bilmem kaç genç kıza tecavüz etti. Utancından söyleyemeyen kimbilir kaç kişiye de tecavüze yeltendi. O sahneden bir cinsel sapık geçti, ailesini, sanatını izleyenleri dinleyenleri hiçe sayarak şerefli ve onurluymuş gibi yaşadı.

Şimdi Kültür Bakanlığı destek olmalı, Devlet Opera ve Balesi'ne imajlarının değişmesi için, bu skandal hadiseyi temizlemesi unutturması için.

Hakeden değerli sanatçıların Kültürümüze ve sanatımıza yakışır bir şekilde sanatlarını icra etmeleri için tüm olanakların kendilerine sunulması dileklerimle, sonsuz saygılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bale ve tiyatro...özellikle bale...şiirin ruhundaki o berrak akıcılık,o zarif estetik duruşun ikiz kardeşleri diye düşünüyorum.Ben...onun için olacaksa hayatım; şiir ve bale kadar zarif ve anlamlı olsun ki; bu mutluluk denilen büyüyü saçlarından yakalamak demektir.Bundan hareketle diyorum ki; Siz güzel bir insansınız...sevgi ve muhabbetimle sevgili theory.

CAFER DEMİRTAŞ 
 12.11.2008 20:58
Cevap :
demir kristalinden şiirler,manyetik alanları etkiliyor, teşekkür ederim mahcup ettiniz.  13.11.2008 11:29
 

Size gıpta etmemek mümkün değil E... Hanım! Bense -bu uzlette- bu yıl içinde hiçbir tiyatro eseri izlemedim! Tiyatroyu eleştirel gözle izlemek kolay görünse de, herkesin harcı değildir. Daha derin haber-tenkit yazılarında görüşmek üzere... Selam ve saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 01.11.2008 22:25
Cevap :
teşekkür ederim Mehmet Bey,iletelim hemen bir sahne kurulsun bahçenize :) Haberdar etmekten çekinmemeli değil mi? sevgi ve saygıyla.Elif  03.11.2008 15:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 512
Kayıt tarihi
: 08.05.08
 
 

 Edebiyat, bilim, ilim, tasavvuf ve kitaplar üzerinde araştırma ve incelemelerim devam ediyor.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster