Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '07

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
4948
 

Tefenni tarihi üzerine

Tefenni tarihi üzerine
 

Ankara' dan Fethiye' ye giderken Burduru 70 km geçince Tefenni' ye varırsınız. İlçeye girerken Belediyeye ait Barutlu Su tesisleri vardır, burada böbrek taşlarına iyi gelen sudan için. İlçe merkezinde Kocapınarda asırlık çınar ağaçlarının altında dinlenin. Yorgunluğunuzun geçtiğini göreceksiniz.

Tefenni Burdurun en eski ilçesidir ve Tefenni’ deki yerleşimin Tunç çağına kadar uzandığı tespit edilmiştir. Tefenni merkez sınırları içinde kalan, ilçenin 5 km batısındaki Eşeler Dağı eteklerinde, Gövarık krom madeni işletmesinin 200 m. güneyinde, Eşeler yaylası ( Tefenni Yaylası ) üzerinde bir Roma çağı yerleşmesi tespit edilmiştir. Bu yerleşmenin 1 km kadar güneyinde yer alan Yedi Kardeşler Mezarlığı mevkiinin üst kesiminde keramikler bulunmuştur. Bulunan bu keramikler burada bir tunç çağı yerleşmesinin varlığına tanıklık etmektedir. Tefenni’nin 4 km batısındaki HARAPLANLI kesiminin Roma imparatorluk çağında yoğun olarak iskan edildiği , burasının ilk kez M.Ö. 2500-2300 yılları arasında yerleşmeye sahne olduğu anlaşılmıştır.Tefenni’nin güneybatısında , Adalet Lojmanlarının üst kesimindeki kayalık sırtta, 4.5 metre yüksekliğinde doğuya yönelik kaya üzerinde , ilk olarak keşfedildiği 1887 yılında 53 tane olan , ancak erozyon ve define arayıcıları tarafından tahribi nedeniyle, günümüzde 23 tane kalan atlı tanrı figürleri bulunmaktadır. (Mehmet ÖZSAİT , Burdur İli Yüzey Araştırmaları , 2005)

MÖ. 800 - 500 yılları arasında Bizans çağında İstefani olarak anılan Tefenni, 13.yy. kadar Bizans yönetiminde kalmış, bu tarihten sonra Türkmenlerin, Selçukluların ve Osmanlıların eline geçmiştir. Eski Tefenni’nin bulunduğu yer Eşeler ormanının eteklerinde HARAPLANLI mevkiinde idi . 1882 yılında yörede meydana gelen deprem sebebi ile eski yerleşim merkezini terk eden kasaba halkı çeşitli yerlere dağılmış , pek azı şimdiki Tefenni ’nin içinden çıkan Kocapınar suyunun etrafına yerleşmişlerdir. Selçuklular zamanında Hamitoğullarına bağlı olarak idare edilmiş ve Gölhisar Beyliğine bağlanmıştır. Daha sonra Osmanoğulları Beyliğinin hakimiyeti ele geçirmesiyle, Tefenni ’de Osmanlı Beyliğine geçmiştir. O dönem 80-100 hane olan Tefenni’ deki hane sayısı Çömek aşiretinin buraya yerleşmesiyle artmıştır. 1886 yılında Tefenni ismini alarak kaza merkezi olmuş ve Konya vilayeti Burdur Sancağına bağlanmıştır. “ Memalik-i Osmaniye’nin Mufassal Tarih ve Coğrafya Lugatı “ adı eserde Burdura ilişkin olarak “ ………Burdur livası , Konya Vilayetini terkib iden beş sancağın en garba düşeni olup, şimalen Hüdavendigar garben Aydın vilayetleri, cenuben Teke sancağı ve şarben Hamidabad livası ile muhaddır. ……………….. Livanın nüfus-ı mevcudesi 56.237 olup, müştemelatı 111 karye ve Burdur ve Tefenni namıyla iki ve Burdur 'a mülhak Ağlasun ve Kemer ve Tefenni'ye merbut Gölhisar namıyla üç adet nahiyeden ibarettir……..… “ denilmektedir. O tarihlerde Tefenni; 29 camii, 4 mescit, 63 okul, 17 medrese, 7 yağhane, 4 değirmen, 6 fırın 2 mağaza, 18 dükkan, 1 han ve 1 çiftlik ile 7-8 bin nüfuslu bir yerleşim yeri idi.

Günümüzde ilçede tek tarihi dinsel yapı Merkez Çarşı (Hasanpaşa Seyitoğlu Vakfı) Camiidir. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan ve Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 09.04.1983 tarih ve A-4242 sayılı kararı ile eski eser olarak tescili yapılan söz konusu caminin yapılış tarihi ve mimarı bilinmemektedir. Yapı şekli ahşap “ ön cephesi 75 - 80 cm. kalınlığında duvar “ olup çok kenarlı içten kubbelidir, çatısı saçla kaplıdır. Tek şerefeli bir minaresi vardır. Fotografı : http://bsgurler.googlepages.com/YEN8ARICAM.jpg


Fotoğraflar : http://bsgurler.googlepages.com/ sayfasından alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

TEFENNILI ANALAR NELER DOGURUYOR NICE ONEMLI INSANLAR CIKIYOR MUHARREM HARMANDA NIN TORUNU RAMAZAN HARMANDA NIN OGLU TAMER

tamer harmanda 
 26.03.2008 18:09
Cevap :
Nazik yorumun çok teşekkür ediyorum sevgili hemşerim. Görüşmek üzere, selam ve sevgilerle ...  27.03.2008 9:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 88
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 12687
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

1960 Tefenni doğumluyum.Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü 1..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster