Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '11

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
1226
 

Teflon, çık hayatımdan!

Teflon, çık hayatımdan!
 

Teflona sağlıklı alternatifler de mevcut piyasada elbette


Gıdalarmızın üretim aşamasının sağlık kriterleri içinde olmasına dikkat ettiğimiz kadar pişirme şartlarının da önemli olduğuna inanıyorum. Genelde yemek yapmayı seven dostlarımın da evinde gördüğüm kadarı ile pişerken yapışmama özelliğinden dolayı teflon herkesin evinde mevcut ancak bu tencereler hiç de göründükleri kadar masum değiller. ABD´de bağımsız bir gözlem kurumu olarak görev yapan Çevre Koruma Kurumu´nun yaptığı deneylere göre teflona yapışmama özelliğini veren kimyasal insanlarda kanserojen etki yapıyor. 

Teflon’u 1930 yılında dünya pazarına sunan ve halen en büyük ‘teflon’ üreticisi olan DuPont hakkında açılan onlarca dava var. Teflonun içinde bulunan PFOA adlı madde pişirdiğimiz yemeklere geçiyor. PFOA kanser yapmasının yanı sıra bayanlarda düşük riskini de artırıyor. Ayrıca DuPont adlı firmanın son 20 yıldır ‘teflon’ kullanımının kansere yol açtığını bildiği halde tüketiciden gizlediği ortaya çıkarıldı... Dikkat etmeniz gereken bir başka şey de teflon tavanın dibinin kazınmamış olması. Yani eğer üstündeki tabaka kalkmış, kazınmış yada yıpranmış ise hele hele altındaki metal gözüküyorsa o teflon tavayı derhal atın, içinde asla yemek saklamayın. 

Ben çözümü buldum. Esse mağazalarının Greenpan ürünlerine rastladığımda o kadar mutlu oldum ki, anlatamam. Greenpan yapışmazlık özelliğini veren cam ve seramik yapımında kullanılan ThermolonTM seramik bazlı kaplama olup PTFE ve PFOA içermiyormuş. 

Greenpan 450°C sıcaklığa kadar dirençli ve yüksek ısıda kullanılabilme özelliği ve ısıyı eşit dağıtması ile yüksek pişirme performansı sağlıyor. En güzel yönü ise ham madde ve ambalajlarına kadar da geri dönüştürülebilir ve çevreci olması. 

Nil Kayarlar Sarrafoğlu / www.yesilist.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nil Hanım, İyiki yazmışsınız. Tesadüf ettim. Sanırım bende sizin kadar doğa ve doğaldan yanayım. Uygulama ve bakışlarımızda küçük farklar olabililir. Hep ve her şeyin doğal olanını kullanmak tabiki iyi ama sanayide üretilen ve hem pahalı hemde mahdut yerde bulunanlar genele pek bir şey ifade etmiyor. Lütfen mazur görünüz. Yazınız burada "esse"nin sattığı bir marka nın reklamını yapar gibi olmuş. Halbuki ekolojik yaklaşım bu değil. Mesele bizim her köşe başında bulunan toprak kaplarımız var. Bakır kap kültürümüz ise tarih oldu. Çok özetle; sanayi tipi ve pahalı ürünlerden uzak durmaya çalıştıkça ekolojik yaşama yaklaşıyorsunuz. Konuyu önemsemeniz bile çok güzel. Elinize sağlık. Bülent Selen

Bülent Selen 
 13.03.2011 1:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1048
Kayıt tarihi
: 03.03.11
 
 

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster