Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
251
 

Tehlikeli Gidiş

Tehlikeli Gidiş
 

Bu kavga, bu kan, bu kin niye? (Resim Güz Sancısı filminden)


"Yaşamakta olduğumuz olaylar, yaşayacağımız etnik çatışma felaketinin milyonda bir ölçekteki örnekleridir!
Günde 20 kişinin öldürüldüğü 12 Eylül öncesinin felaketi bile solda sıfır kalacaktır! Çünkü o zaman az çok örgütlü gruplar vuruşuyordu. Bu defa kitleler vuruşacak!
Birkaç gün içinde İstanbul Tarlabaşı’nda yaşanan olaylar, Muş’un Bulanık ilçesinde yaşanan olaylar... Önümüzdeki felaketin milyonda bir ölçeğindeki küçük örnekleridir!
Sadece “etnik husumet” yüzünden değil, “öteki”nin evine, dükkânına, bağına bahçesine el koymak için de kitleler kendi çevresindeki “ötekilere” saldıracak!
Etnik bakımdan “öteki” olduğu için veya “hain” sayıldığı için milyonlarca insan Doğu illerinden Batı illerine, Batı illerinden Doğu illerine kaçacak, kaçırtılacak!
Oluk oluk kan akacak..." böyle diyor Taha Akyol Milliyet Gazetesi 16 Aralık Çarşamba 2009 tarihli http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1174390&AuthorID=62&Date=16.12.2009&b=Felaketin milyonda biri&a=Taha Akyol&ver=32 linkinde yayınlanan yazısında.

Taha Akyol'un yazısı bana "Güz Sancısı" filminde anlatılan 6–7 Eylül olaylarını anımsattı. Gettolaşan Kürt Mahalleleri şehirlerin varoşlarını oluşturuyor neredeyse. Milyonlarca insanın göçünü düşünebiliyor musunuz? Doğudan batıya; batıdan doğuya. Beğensek de beğenmesek de, doğrusuyla yanlışıyla demokratik açılımların sonucunda güzel yurdumuzu bekleyen son böyle olmamalı. Bu açılımı istemeyen; silah, eroin ve kan kokusundan oluşan pastadan pay alan çıkar çevrelerinin oyununa gelmemeliyiz. Salihlimizde bile küçük yaşta çocuklar araba tekeri yakmak için Molotof kokteylleriyle yol kenarına gönderiliyorsa çok dikkat etmemiz gerekmekte. http://www.sektorgazetesi.com/video/index.php?video=9 Bu oyun bozulamaz mı? Elbette bozulur: — Sağduyu. — Siyasilerin ağızlarından çıkanları kulaklarının da duyması. — “Bu güzel yurdu, birlikte yaşanabilir hale getiririz, çünkü burası bizim vatanımız” düşüncesinin geliştirilmesi. — Karşımızdakine "öteki" gözüyle bakmamak. ( "Biz" demek çok zor olmasa gerek.) —Ulusalcı söylemlerden ve davranışlardan işte bu dönemde olabildiğince uzak durulması. (Şehrin girişlerine en büyük bayrağı dikerek sorunun çözümünü beklemek hayalcilikten öte ne olabilir?) —Elbette hukukun üstünlüğü. (Burada hukukçularımıza çok büyük sorumluluklar düşmekte. Yerel yöneticileriyle, hâkimiyle, savcısıyla, avukatıyla, polisiyle...) Kolay değil yaşanan bunca acıdan sonra bunları gerçekleştirebilmek.

Yurdumuzu seviyorsak, daha çok acılar yaşamak istemiyorsak, bu oyunu bozmak istiyorsak "ama"lı düşüncelerden, önyargılarımızdan vaz geçmemiz gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili dost, bu ülke otuz yıldır PKK ile mücadele ediyor; ama hiçbir zaman bu süre içinde bir TÜRK -KÜRT ayrımı olmadı, yaşamadı Türkiye halkı. Ama, AÇILIM diyerek ABD emriyle, sen arı kovanına çomak sokarsan, kardeş kavgasını da körüklemiş olursun... Beceremediler... Yahu dert demokratikleşmek falan değil ki? Oturur brtakım yasalar çıkarır bunu sağlarsın. Tek demokratik yasa meclise gelmiyor, seçim kanunu duruyor, seçim barajı duruyor, partiler yasası duruyor, parti içi demeokrasisi olmayan partiler mi ülkeyi demokratikleştirecek... Birtakım yasalarla yapılacak işleri yapmayıp PKK ve Öcalan'ı adam yerine koyar da bunlarla açılım yaparsan halkım yemez... Bak dost, TRT ŞEŞ açtılar. Halk tepki gösterdi mi? Hayır. Güzel bir uygulamaydı. Çıkar yasa yap işte demokratik açılımı... Yok... Dert demokratikleşme değil... ABD'nin hiçbir sömürgesinde böyle bir derdi olmadı... O sömürmesine bakar... Bizi mi demokratikleştirecek yani... Saygılar dost.

UFUK KESİCİ 
 01.01.2010 8:17
Cevap :
Değerli dostum; benim derdim demokrasi. Birileri öyle istedi ya da gerektiği için değil. Çomak sokmak konusunda haksız sayılmazsınız. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların kendi kimlikleri göz ardı edilmiş, yeni bir kimlik verilmeye çalışılmıştır cumhuriyet döneminde. Bunu sadece Kürtler için söylemiyorum. Günümüzde İsteyerek ya da istemeyerek belki de art niyetle yapılan açılımlar bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar için birer kazınımdır. Bu açılımlara işçilerin direnişlerinde, ekonomide, hukukta... ihtiyacımız var. Kendi içinde demokratik davranamayanların getireceği demokrasi elbet güdük olur. Bu nedenle yeni dönemde demokratların kendini ifade edebilecekleri oluşuma ihtiyaç var. Katkın için teşekkürler dost.  04.01.2010 11:18
 

Bin yıldır bu ülkede iç içe geçmiş birleşmiş bir olmuş değişik etnik kökenler Türk milletini oluşturdular. Sağ duyu çağrıları çok güzel. Ancak bu kardeşliği bozmak için, bir olmuş halkı ayrıştırmaya çalışanları deşifre edip devre dışı bırakmak gerekmez mi? Zira siz ne kadar sağ duyulu olursanız olun onlar karıştıracak. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 22.12.2009 11:21
Cevap :
Hani dedim ya, olaylara önyargısız yaklaşmalıyız. Bu inancın barış getireceğini inanıyorum. Teşekkürler yorumunuza. Salihli'den selamlar.  23.12.2009 16:46
 

Ama kim gerçekleştirecek. Taha Akyol her zaman sağduyulu yazılarıyla sevilmiş, etkin bir isim. Onun karşısına sürülenler ise ham, deneyimsiz, geçmişin acılarını yaşamamış tıfıl yazarlar. Ortalığı karıştıran, kaynağı belirsiz açıklamalarla toplumla alay edercesine mikser gibi dönüp duruyorlar. Sağduyuya davet edenler ise demagoji yapmakla suçlanıyor. Gerçeği bir daha göz önüne seren kaleminiz daim olsun.

Ayten Dirier 
 18.12.2009 0:21
Cevap :
Her halde yılmadan, yorulmadan anlatmak bizlere düşüyor.  18.12.2009 9:17
 

Türkiye soğukkanlığını kaybetmeden olayların üstüne akılcı giderse sorunlar çözeliceğini umud ediyorum. Sevgiler..

Ucurtmalar 
 17.12.2009 17:55
Cevap :
Dilerim akılcı davranmayı becerebilebiliriz.  18.12.2009 9:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 124
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

1955 Milas doğumluyum. Nüfüs kaydım orada ama "doğduğun yer değil, doyduğun yer" memleketin olurmuş ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster