Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
317
 

Tehlikeli Yol 2

Tehlikeli Yol 2
 

NTV Web den


Tehlikeli Yol isimli yazımı yazarken hükümetimizin açılımlarının sonunun nereye varacağını sormuş, gidişatın hiç iç açıcı olmadığını vurgulamıştım. Evet, bugünlerde yaşananlar durumun önemini gözler önüne seriyor, tabi görmesini bilenlere. Ok yaydan çıkmış, yoluna devam ediyor. Hedefine varır mı bilinmez, ama bir yere saplanacak. Doğuda yaşanan huzursuzlar, batıya büyük şehirlere sıçramış durumda. Kimilerine göre bu kış böyle geçecek, havaların ısınması ile tekrar dağlara çıkacak. Sorun kışkırtmanın meyveleri. Son 25 senedir devam eden filmin tekrarlarını izlemekten bizler artık bıktık.

Senaryoda küçük değişiklikler olsa da. 12 Eylül sonrası yeşeren, sonraki yıllarda büyüyen kürt sorunu, 90 ların sonunda aldığı darbe ile durulmuştu. İşin bitmesine az kalmıştı. Ne yazık ki şans kaçtı istenmeyen direniş son beş senedir yine tırmanma eğilimine geçti. Hükümet, belirlediği politika ile ( açılım diyorlar ) çözüm arar gözükmesi ne yazık ki, tırmanma sürecini hızlandırdı. Şimdi ne olacak, kestirmek zor. Kışkırtanları ikna etmek gerekiyor, Bölgede istikrarın önemini vurgulamak gerekiyor. Başbakan halka soruyor, “Kargaşaların, istenmeyen olayların arkasında kim var”. Hükümet olarak bu sorunun cevabını başbakanın vermesi gerekmiyor mu? Bizi idare edenler her şeyi ayrıntılı bir şekilde biliyorlar. Dolayısıyla önlem alıp, halkı (bizleri) yatıştırmalı. Oyalama taktiklerini dinlemeye kimsenin sabrı kalmadı. Toplum bilinçli bir şekilde geriliyor. Tehlikeli bir yoldayız. Ve bugünkü manzara iyi değil.

Dün akşam yukarıda taslağını yazdığım yazının üzerinden bir gün geçti. Gidişat iyi değil cümlesini tekrarlıyorum. Yüzlerce şehidimize 7 tane daha eklendi, bir kız kardeşimiz hiç uğruna hayatını kaybetti. Niçin ve ne uğruna? Tırmanışı durdurmak, önlemleri alarak içinde bulunduğumuz harareti düşürmek ve başarılı olunabiliyorsa sonlandırmak tartışmasız hükümetlerin işidir. Siyasi ve sosyal kurumlar, medya ve bütün sorumlular bu içine düşünülen durumdan çıkış için seferber olmalı. Bugün kavga günü, polemik günü, öç alma günü değil. Çözüm günü. Ve en önemlisi halkı bu işe karıştırmama günü. Özellikle ( başarılı olacaklarına inanmıyorum ama ) yöreden yüksek oy alan siyasi partinin kendine çeki düzen verip, tuttuğu yoldan vazgeçmeli.

Not: Umarım bu başlığın 3. bölümünü yapmaya mecbur kalmam.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çözüm, halka gerçeği anlatıp desteğini arkanıza almakla olur. Bunlar çözüm değil istediği bir modeli dayatma peşinde. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 08.12.2009 21:29
Cevap :
Yorumunuza katılıyorum, hükümetin çözüm öneri net değil, netleştirme gayreti de yok, saygılar...  09.12.2009 21:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1638
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster